4 lietas, ko nepieciešams noskaidrot pirms kredīta noformēšanas

Kredīta noformēšana ir atbildīgs solis, kas prasa ievērot gan piesardzību, gan rūpīgi izpētīt situāciju, lai pieņemtu vislabāko lēmumu. Kreditēšanas tirgū konkurence ir ļoti liela, uzņēmumu, kas izsniedz aizdevumus, ir ļoti daudz. Tāpēc kredītņēmēji nereti ir apjukuši un šaubās, kuru piedāvājumu izvēlēties. 

Lai kredītus būtu vieglāk salīdzināt, ieteicams vienmēr noskaidrot detalizētu informāciju gan par aizdevēju, gan viņa piedāvājumu. Lūk, vismaz 4 lietas, ko noteikti vajadzētu uzzināt, vēl pirms parakstīts aizdevuma līgums.

Aizdevuma gada procentu likme
Kredītdevēji reklāmās un arī savās mājaslapās norāda dažādus skaitļus un procentu, kas kredītņēmējam var radīt maldīgu priekšstatu par kredīta izdevīgumu. Viens no galvenajiem skaitļiem, kam jāpievērš uzmanība un ko aizdevējam ir pienākums norādīt, ir tieši gada procentu likme. Gada procentu likme ietver kredīta kopējās izmaksas ar procentu maksājumiem un citas summas, kas patērētājam jāmaksā saistībā ar kredītu. 

Var būt tā, ka aizdevējs reklamē savu kredītu ar īpaši izdevīgu procentu likmi, bet klients nemaz nepievērš uzmanību, ka aizdevumam ir samērā lielas citas izmaksas, kas saistītas ar kredīta noformēšanu. Un galu galā šis kredīts vairs nemaz neizrādās tas izdevīgākais. Tāpēc kredīti savā starpā būtu jāsalīdzina arī pēc to gada procentu likmes, kas ietver visas izmaksas.

Noderīgu informāciju par gada procentu likmi apkopojis arī Patērētāju tiesību aizsardzības centrs: http://www.ptac.gov.lv/lv/content/gada-procentu-likme.

Aizdevēja politika strīdu gadījumā
Protams, ka neviens kredītņēmējs jau uzreiz nedomā, ka nevarēs kredītu atdot un nonāks nepatīkamā situācijā. Tomēr ir būtiski pieļaut šādu iespējamību un savlaicīgi noskaidrot, kāda ir aizdevēja politika attiecībā uz strīdu risināšanu, ja klients laikā neveic maksājumus un nespēj pildīt savas saistības.

Nepieciešams uzzināt, cik lieli ir soda procenti, kādā kārtībā tiek risinātas šādas situācijas, jo tas var aiztaupīt nākotnē daudzus nepatīkamus brīžus. Tāpat jānoskaidro, vai kredītiestāde piedāvā kredītbrīvdienas, cik liela ir maksimālā summa, ko var iekasēt soda procentos, un citas būtiskas nianses. Šīs zināšanas palīdz izvērtēt savas kā kredītņēmēja tiesības.

Atsauksmes par aizdevēju
Noteikti ieteicams iepazīties arī ar atsauksmēm par kredītdevēju. Tas ļaus saprast kopējo attieksmi pret šo pakalpojumu, iepriekšējo un esošos klientu pieredzi, kas var būt ļoti noderīga, pieņemot lēmumu par to, pie kura aizdevēja noformēt kredītu. 

Atsauksmes mūsdienās ātri un ērti var atrast interneta plašumos. Atliek tikai ierakstīt meklētājā atbilstošos atslēgvārdus, lai uzreiz tiktu piedāvāti daudzi interneta resursi ar informāciju. Protams, jābūt kritiskiem, jāizvērtē interneta resursa uzticamība, jo ne viss, ko izlasāt internetā, var atbilst patiesībai. Uzticami avoti kritiskai aizdevēju izvērtēšanai būs kredītu salīdzināšanas portāli, kas vairāk ir neitrāli un informējoši. Piemēram, interneta vietne https://www.eirokrediti.lv/atsauksmes/latvijashipoteka

Pieteikuma izskatīšanas un naudas izsniegšanas laiks
Kredītņēmējam ir svarīgi zināt, vai viņš varēs aizdevumu saņemt tieši tad, kad viņam tas ir nepieciešams, nevis nedēļu vai divas vēlāk. Tāpēc ir noderīgi jau laikus izpētīt, cik ilgi tiek izskatīts pieteikums un cik ilgā laikā nauda reāli nonāk pie klienta. Katram aizdevējam šajā jautājumā var būt sava politika. Varat atrast aizdevējus, kas piedāvājumus izskata un naudu ieskaita klienta kontā jau tajā pašā dienā, kā arī tādus aizdevējus, kuriem šim procesam vajadzīga viena vai pat vairākas nedēļas. Ja jums ir svarīgi naudu saņemt pēc iespējas ātrāk, nebūtu prātīgi uzsākt kredīta noformēšanas procesu, skaidri nezinot, cik daudz laika patiesībā paies, kamēr saņemsiet naudu savā bankas kontā.