4 noderīgi ieteikumi braukšanai ziemas laikā ar auto

Braukšana ziemas laikā ir īsts izaicinājums pat pieredzējušiem autovadītājiem. It īpaši, ja ceļu klāj ledus un sniegs. Lai palīdzētu uz ceļa justies drošāk, turpinājumā noderīgi ieteikumi braukšanai ziemas laikā. 

Ievēro distanci 
Uz apledojušas ceļa virsmas bremzēšanas ceļš attiecīgi ir garāks. Tas nozīmē, ka braukšana pārāk tuvu priekšā esošajam ir bīstama, jo tavs auto nevarēs apstāties laikā. Pārliecinies, ka ievēro pietiekamu  attālumu starp savu un priekšā braucošo automašīnu.

Pārbaudi auto riepas 
Riepu saķere ar ceļa virsmu ziemā tiek nopietni samazināta, tāpēc ir svarīgi, lai riepas būtu labā stāvoklī. Likums nosaka, ka protektora dziļumam jābūt vismaz 4 mm, tādēļ regulāri pārbaudi riepas un, ja nepieciešams, nomaini tās. 

Uzmanies no melnā ledus 
Divi vārdi, kas rada satraukumu daudzu autobraucēju sirdīs, – melnais ledus! Tas nav redzams uz ceļiem, bet ir potenciāli nāvējošs. Tas padara braukšanu par satraucošu notikumu. Melno ledu  ir ārkārtīgi grūti identificēt, tādēļ ir grūti no tā izvairīties. Visskaidrākais padoms šeit ir tāds – ja brauc šādos apstākļos, samazini ātrumu un izvairies no riskantiem manevriem. 

Atgūsti kontroli 
Ja tomēr tavs auto nokļūst uz melnā ledus, ir dažas lietas, ko vari darīt, lai atkal atgūtu kontroli pār savu spēkratu.

Kad zaudē kontroli pār automašīnu, turi abas rokas uz stūres un izvairies no bremzēšanas. Vajadzētu arī mēģināt stūrēt sānslīdē - tam vajadzētu palīdzēt atgriezties stabili uz ceļa.

Mēs saprotam, ka brīdī, kad tiek zaudēta kontrole pār automašīnu, var sākties panika, liekot aizmirst, kas jādara. Centies maksimāli saglabāt mieru, apzināties apkārtni un izmantot iepriekš minētos paņēmienus.

Svarīgi jautājumi par braukšanu ziemas apstākļos 
Papildus šiem padomiem ir vērts aplūkot arī atbildes uz biežāk uzdotajiem jautājumiem par braukšanu ziemas apstākļos. Tas palīdzēs uz ceļa justies vēl drošāk. 

Ko ņemt vērā, braucot pa apledojušu ceļu?
Ja gaisa temperatūra ārā ir zem nulles, ir skaidrs, ka kāds ceļa posms, visticamāk, būs apledojis. Līdz ar to jāmaina braukšanas ieradumi – jābrauc lēnāk un piesardzīgāk. 

Ja ceļš ir ļoti apledojis un nejūties droši, padomā, vai ir vērts riskēt. Iespējams, galamērķī var nonākt drošākā veidā, piemēram, kājām vai ar sabiedrisko transportu. 

Ja tomēr izlem braukt šādos apstākļos, iepriekš rūpīgi sagatavojies – paņem līdzi instrumentus un aptieciņu, uzlādē savu mobilo tālruni, parūpējies, lai bākā būtu pietiekami daudz degvielas. 

Cik svarīgi automašīnu aprīkot ar ziemas riepām?
Riepas ir ļoti svarīgs drošības elements uz ceļa. Ziemas riepas uzlabo  automašīnas veiktspēju uz ledus un sniega, tādēļ tādu alternatīvu kā vissezonas riepas ieteicams izmantot vien tad, kad ar automašīnu pārvietojies reti un nelielos attālumos. 

Saskaņā ar ceļu satiksmes noteikumiem, minimālais ziemas riepu protektora dziļums ir 4 mm. Tāpat uzmanība jāpievērš arī tam, cik vecas ir riepas. Tām, tāpat kā ikvienam citam izstrādājumam, ir noteikts derīguma termiņš. Tas nozīmē, ka pat riepas, kas stāvējušas garāžā un vizuāli ir labā stāvoklī, laika gaitā zaudē savu kvalitāti. Parasti šis derīguma termiņš ir 5–6 gadi. 

Ko vēl ņemt vērā pirms došanās ceļā? 
Drošība uz ceļa ziemas laikā ir aspekts, par ko īpaši jāpiedomā. Svarīgi braukt piesardzīgi un vienmēr izvērtēt gan braukšanas apstākļus, gan savas braukšanas iemaņas. 

Pirms došanās ceļā svarīgi arī noformēt atbilstošu apdrošināšanas polisi. Jāņem vērā, ka OCTA polise ir obligāta prasība ikvienam motorizētam transporta līdzeklim, kas piedalās ceļu satiksmē. Šo apdrošināšanas polisi piedāvā vairākas apdrošināšanas kompānijas, tādēļ pirms noformēšanas gudri ir izvērtēt vairākus variantus un tikai tad izvēlēties sev piemērotāko. Visērtāk visus labākos piedāvājumus aplūkot šajā mājaslapā. 

Lielākai drošībai ieteicams izvēlēties KASKO polisi, kas ir brīvprātīga apdrošināšana, tomēr ir ļoti noderīga, jo sedz bojājumus, kas transportlīdzeklim radušies gan ceļu satiksmes negadījumā, gan citu personu pretlikumīgu darbību rezultātā. 

Vai vēlies justies droši uz ceļa arī ziemā? Ievēro drošas braukšanas nosacījumus un noformē auto apdrošināšanu, kas pasargās gan tevi, gan citus.