Agresīvas braukšanas bīstamās sekas

Arvien biežāk un biežāk tiek runāts par autobraucēju kultūru un tās uzlabošanu ar mērķi izskaust agresīvu braukšanu. Agresīva braukšana bieži vien rodas no pārgalvības, kad cilvēks pie stūres neapzinās savas spējas un neprot pareizi novērtēt situāciju. Tomēr agresīva braukšana ir arī necieņa pret citiem satiksmes dalībniekiem, kaut vai nesignalizējot ar pagrieziena rādītāju par savu vēlmi mainīt braukšanas joslu vai virzienu.

Ne par velti jau maijā Valsts policija uzsāka informatīvu kampaņu "Agresīva braukšana atstāj rētas", jo agresīvai braukšanai var būt ļoti bīstamas sekas. 

Ceļu satiksmes noteikumu pārkāpšana
Agresīva braukšana iet roku rokā ar ceļu satiksmes noteikumu pārkāpšanu. Uzskatot, ka viss ceļš pieder viņam un ar citiem nav jārēķinās, autovadītājs savā prātā noteikumu pārkāpšanu attaisno, piemēram, pārbraucot krustojumā pie sarkanās gaismas, jo tieši viņam taču jāsteidzas. 

Izrādīšanās
Nereti arī agresīvu braukšanu izraisa muļķīga vēlme pašapliecināties vai pierādīt kādam, ka viņš ir visvarens, pat nepadomājot, ka šādai rīcībai var būt nopietnas sekas, kur labākajā gadījumā ir iespēja tikt pie soda punktiem, savukārt sliktākajos gadījumos ir iespēja iekļūt nopietnā avārijā.

Braukšana dzērumā
Agresīvu braukšanu arī veicina alkoholisko dzērienu vai citu apreibinošo vielu lietošana. Diemžēl arī šobrīd daudzi autovadītāji neievēro šo nopietno noteikumu nesēsties pie stūres reibumā. Šādi autovadītāji pārvērtē savas spējas, un tas izpaužas agresīvā braukšanā, no kuras var ciest gan pats, gan arī citi cilvēki. 

Braucot agresīvi ir lielāka iespēja iekļūt ceļu satiksmes negadījumā
Avārijas uz ielām ir ierasta parādībā, nereti pie vainas ir mašīnas tehniskais stāvoklis, slikts vai nepiemērots ceļa segums, neparedzēta situācija, piemēram, uz ceļa izskrien dzīvnieks. Tomēr lielāka iespēja iekļūt vai pat izraisīt ceļu satiksmes negadījumu ir tiem autovadītājiem, kuri izvēlas braukt agresīvi. 

Šādos gadījumos var ciest gan pats autovadītājs, gan arī viņa vadītais spēkrats un nereti cieš arī nevainīgi ceļu satiksmes dalībnieki, kuri neveiksmīgā kārtā patrāpījušies agresīvā šofera ceļā. Veiksmīgākos gadījumos nepieciešama vien saskaņotā paziņojuma aizpildīšana, tomēr nav izslēgts, ka agresīvā šofera avārijai sekas var būt traģiskas.

Agresīvas braukšanas lielākais drauds – letāls iznākums
Ceļu satiksmes negadījums ar letālu iznākumu ir lielākais drauds, kas apdraud ceļu satiksmes dalībniekus. Diemžēl agresīva braukšana šo apdraudējumu tikai palielina, un rezultātā kāds var aiziet bojā – vai nu pats autovadītājs, vai arī kāds cits cilvēks, kurš ticis notriekts vai arī ir bijis iesaistīts agresīvā braucēja izraisītajā avārijā. Diemžēl par šādiem gadījumiem ar letālām sekām ziņās dzirdams diezgan daudz. 

Nē, agresīvai braukšanai!
No vienas puses ir saprotams, ka reizēm kādam var uznākt dusmas par citu autovadītāju braukšanas prasmēm, atrodoties pie stūres. Ir saprotama arī vēlme apdzīt kādu lēnāku braucēju. Tomēr emocijas un dusmas ir jāprot savaldīt. Apdzīšanas manevri ir jāizvērtē no visiem drošības aspektiem, ir jāievēro visi ceļu satiksmes noteikumu un jāciena arī citi satiksmes dalībnieki, jo noteikumi paredzēti visu cilvēku drošībai. 

Pat ja uznāk dusmas, pat ja gribas visur nokļūt pirmajam, pat ja auto ir ļoti jaudīgs, jāpadomā, vai agresīvā braukšana un pārgalvība ir savas un arī citu cilvēku dzīvības vērta.