Gudriem.lv informē: ar kādiem jaunumiem rēķināties, iegādājoties apdrošināšanas polises, un kā to izdarīt, ietaupot vairākus simtus eiro?

Publicitātes foto
Publicitātes foto

Pērnais gads bija ļoti zīmīgs visiem tiem cilvēkiem, kuri iegādājās apdrošināšanas polises OCTA (obligātās civiltiesiskā apdrošināšanas polise) – šīs polises cenas pieauga gandrīz uz pusi. Šajā gadā nav gaidāms tik būtisks polišu cenu palielinājums, tomēr pastāv iespēja, ka šīs polises cenas varētu mazliet palielināties, tāpēc ir būtiski rast veidu, kā palīdzēt automašīnu īpašniekiem samazināt izmaksas, kas saistītas ar OCTA un KASKO iegādi. Par apdrošināšanas polisi nevajadzētu aizmirst, arī dodoties ceļojumā, tāpat nepieciešams iegādāties polisi, kas nav pārāk dārga, bet tajā pašā laikā sedz pietiekami daudz risku.

OCTA apdrošināšanas sektors cieš zaudējumus – polišu cenas pieaug
Pērn cilvēki, kuri iegādājās OCTA polises, pieredzēja vēl nebijušu cenu pieaugumu, proti, OCTA polišu cenas palielinājās pat uz pusi. Straujais polišu cenu palielinājums skaidrojams ar to, ka šī apdrošināšanas veida sektors cieš zaudējumus jau pēdējo desmitgadi. Izmaksāto apdrošināšanas prēmiju apjoms krietni pārsniedz parakstīto prēmiju lielumu. Tāpat, palielinoties ceļu satiksmes negadījumu skaitam un autoservisu pakalpojumu izmaksām, pieaug arī atlīdzību izmaksas. Iepriekšminētie ir galvenie iemesli, kas lika apdrošināšanas uzņēmumiem pieņemt lēmumu par labu polišu cenu celšanai. Ekspertu prognozēs teikts, ka šogad nav plānots tik krass cenu pieaugums, bet neliels polišu cenu palielinājums netiek izslēgts, kam par iemeslu ir OCTA polišu pircēju vēlme ietaupīt, iegādājoties polises no tiem uzņēmumiem, kas piedāvā zemākās cenas.

Kā iegādāties lētāko polisi? Apmeklējot interneta vietni OCTA kalkulators, nepieciešams ievadīt savas automašīnas datus (gudriem.lv komandas pārstāvis piemēra pēc ievadīja savas automašīnas datus). Secinājums ir acīmredzams – pirms iegādāties OCTA cenas vajag salīdzināt noteikti, jo tādā veidā ir iespējams ietaupīt vairāk nekā 100 eiro. Sistēmas piedāvātie varianti ir šokējoši, proti, pati dārgākā OCTA polise gadā izmaksātu 218 eiro, bet lētākā 104 eiro, tātad ietaupījums gandrīz 100% apmērā.

KASKO: ko izvēlēties, lai nepārmaksātu
Līdzīgi kā OCTA polises arī KASKO apdrošināšanas polises kļuvušas dārgākas – iemesli līdzīgi, proti, autoservisu sniegto pakalpojumu cenu kāpums, kā arī pieaugošais automašīnu zādzību skaits valstī. 2017. gada pirmā kvartāla datos redzams, ka izmaksāto apdrošināšanas prēmiju skaits palielinājies par 11,6 %.

Ja reiz ir dota iespēja izvēlēties apdrošināšanas uzņēmumu, tad noteikti nepieciešams salīdzināt dažādu uzņēmumu piedāvātās KASKO polišu cenas. Zīmīgi, ka arī šo polišu cenas var būtiski atšķirties, taču jāņem vērā, ka šeit runa ir par pavisam citām summām, proti, KASKO polise gadam var maksāt par 300 līdz 400 eiro. Dažādu uzņēmumu piedāvāto polišu cenas var atšķirties pat par 100 vai 150 eiro, tāpēc, lai noskaidrotu, kur KASKO iegādāties vislētāk, Jums atliek tikai ievadīt prasīto informāciju mūsu sistēmā un izvēlēties sev vēlamāko variantu.

Jāpiebilst, ka, izvēloties KASKO polisi, ieteicams ņemt vēra ne tikai polises cenu, bet arī pašrisku un riskus, kuri tiek apdrošināti, tāpat jāpievērš uzmanība tam, kā tiks atlīdzināti zaudējumi transportlīdzekļa zādzības gadījumā, kāda vērtība tiktu salīdzināta – tirgus vai polisē norādītā? Tāpat jāvērš uzmanību tam, vai tiek piemēroti kādi autovadītāja vecuma un/vai stāža ierobežojumi, vai ir gadījumi, kad izmaksājamā atlīdzība var tikt samazināta vai neapmaksāta vispār u.c.

Ceļojumu apdrošināšana: bezrūpīgai atpūtai
Doties ceļojumā bez apdrošināšanas polises, viennozīmīgi, ir riskanti, jo svešā valstī var atgadīties daudz kas, bet izdevumi par ārstniecības pakalpojumiem var būt pat vairāki simti tūkstoši eiro.

Šajā ziņā statistikas dati par Latviju parāda bēdīgu ainu, proti, respondenti, dodoties uz kaimiņvalstīm, nepērk ceļojumu apdrošināšanas polisi (72%). Šādus datus aptaujas rezultāta ieguvis uzņēmums "Balta". Iemesli, kuru vadīti respondenti neiegādājas ceļojumu apdrošināšanu, ir šādi: uzskata, ka nav vajadzības iegādāties ceļojumu apdrošināšanas polisi (61%), aizmirsuši iegādāties apdrošināšanas polisi (17%), bijuši ar pārliecību, ka nekas slikts ceļojuma laikā nenotiks (8%).

Pastāv uzskats, ka ceļojumu apdrošināšanas polises iegāde ir dārga, tāpēc iesakām polišu cenas salīdzināt.

Nepieciešams izvēlēties pamata nosacījumus: ceļojums atvaļinājuma laikā uz kādu no Eiropas valstīm, jāizvēlas aktīvs vai pasīvs pārvietošanās un atpūtas veids. Vislētākā apdrošināšanas polise septiņu dienu ceļojumam maksā nieka 12 eiro. Ja polisē vēlēsieties iekļaut tādus papildus riskus kā lidmašīnas reisa atcelšana, bagāžas nozaudēšana, tad polises cena palielināsies līdz 20 eiro. Jāmin tas, ka, jo vairāk riskus Jūsu polise segs, jo dārgāka tās cena. Atgriežoties pie standarta polises, kuras cena ir 12 eiro, nozīmīgākais ir tas, ka tā sedz medicīnas izdevumus 70 000 eiro apmērā.

Lai labāk iezīmētu medicīnas pakalpojumu augstās cenas, lūk, pāris piemēru ar cenām tālajās zemēs: īslaicīgu gremošanas traucējumu (tostarp vemšana) ārstēšana Taizemē izmaksās aptuveni 800 eiro. Lauztas rokas ārstēšana kritiena rezultātā Apvienotajos Arābu Emirātos izmaksās 5500 eiro. Zīmīgi, ka medicīnas pakalpojumu cenas ir augstas arī, piemēram, Latvijas kaimiņvalstī Krievijā, kur vidusauss iekaisuma ārstēšana bērnam var izmaksāt pat vairāk nekā 2000 eiro.

Gadījumi, kad ceļojums var tikt atcelts vai arī cilvēkam neparedzētu iemeslu dēļ nepieciešams steidzami atgriezties mājās, ir tie gadījumu, kuru atlīdzināšana visbiežāk tiek pieprasīta.