Kā atbrīvoties no parādiem ātrāk

Saskaņā ar statistiku Latvijā dažāda veida kredītus ir paņēmuši vairāki simti tūkstoši iedzīvotāju. Lielākā daļa no viņiem spēj izpildīt kredītsaistības, taču ir arī tādi, kuriem ikmēneša maksājumu veikšana sagādā būtiskas problēmas. 

Abos gadījumos aktuāls ir jautājums, kā tikt vaļā no kredītiem. Sevišķi nozīmīgi tas ir situācijās, kad aizdevuma atmaksa negatīvi ietekmē dzīves kvalitāti un jau rada problēmas ikdienas dzīvē. Turpinājumā apskatīsim iespējamos risinājumus. 
 
Aizdevuma pirmstermiņa atmaksa bez komisijas
Vēl pirms 15 gadiem kredītu izsniegšanas jomā Latvijā situācija bija gaužām nesakārtota. Kreditori, t.sk. bankas, līgumos paredzēja punktus, ka par kredīta priekšlaicīgu atmaksu var prasīt papildus komisiju. Pamatojums? Kredītiestādes uzskata, ka nav guvušas visu plānoto peļņu un aizņēmējam ir vismaz daļēji jākompensē negūtie ieņēmumi. 
 
Šobrīd situācija ir mainījusies un ikvienam kredītņēmējam ir tiesības atmaksāt kredītu pirms termiņa bez papildus komisijas maksas (ar atsevišķiem izņēmumiem). Ja aizdevuma esamība neliek mieru vai neļauj naktīs gulēt un ir finansiālas iespējas nokārtot saistības uzreiz, dariet to. 
 
Pārkreditēšanās uz izdevīgākiem nosacījumiem 
Ne visiem ir bijusi iespēja noslēgt kredītēšanas līgumu uz maksimāli izdevīgiem nosacījumiem. Reizēm aizņēmējs izvēlas pirmo kreditoru, kas pagadās, un tikai pēc vairākiem mēnešiem vai gadiem atklāj, ka citur aizņemties būtu bijis lētāk. Šādās reizēs var kost pirkstos vai izvērtēt pašreizējos piedāvājumus pie citiem aizdevējiem. Kredītu apvienošana un pārkreditācija 2020. gadā ir kļuvusi par samērā plaši izmantotu pakalpojumu. Nebūtu, protams, prāta darbs uzreiz mesties pārkreditēties, taču, iespējams, ir vērts apjautāties par kredīta refinansēšanas iespējām pie vairākiem aizdevējiem. Pieteikšanās neko parasti nemaksā un, ja piedāvājums neapmierina, to var vienkārši ignorēt un palikt pie pašreizējā kreditora. 

Aizņemšanās no draugiem un tuviniekiem 
Statistika liecina, ka Latvijas iedzīvotāji uzkrāj aizvien vairāk, un šī nauda nogulst banku kontos. Procentu likmes par depozītiem patlaban ir ļoti zemas, un naudas vērtība samazinās ātrāk, nekā pieaug inflācija. Gadījumos, kad jums ir zināmi turīgi radi vai draugi un šobrīd procentos maksājat ievērojams naudas summas, ir vērts aprunāties. Iespējams, ka varēsiet vienoties par aizdevumu bez procentiem vai vismaz krietni zemākiem procentiem nekā pie pašreizējā kreditora. Tas viss ir sarunu jautājums, taču atcerieties – labāk ir zaudēt naudu nekā draugu. Ja neesat droši par savu godaprātu vai maksātspēju, nemēģiniet pārliecināt sev aizdot naudu.

Maksātnespējas process 
Apstākļos, kad ir paņemts vairāk, nekā spējat samaksāt, un neredzat citus risinājumus, viss vēl nav zaudēts. Latvijas likumos fiziskām personām ir paredzēts maksātnespējas process. Procedūras ietvaros parādniekam ir tiesības iesniegt dokumentus tiesā, kas pēc visu nosacījumu izpildes var pasludināt personu par maksātnespējīgu. 

Atbrīvoties no kredītiem ir iespējams daudziem aizņēmējiem, taču ne visiem. Viens no galvenajiem pamatnoteikumiem – parādsaistību apjomam ir jābūt vismaz 5000 EUR. Tāpat parādnieks pēdējo 5 gadu laikā nedrīkst būt izvairījies no nodokļu nomaksas (konstatēts kriminālprocesā), kā arī pietiekuma iesniegšanā nevar būt sniegti nepatiesa informācija.

Papildus jārēķinās, ka bankrota procedūras ietvaros tiks pārdoti parādnieka kustamie un nekustamie īpašumi, kā arī būs jāmaksā ikmēneša maksa maksātnespējas administratoram. Ja vēlaties uzzināt vairāk par šo iespēju, Maksātnespējas likums būs viens no labākajiem uzziņas materiāliem. Liela daļa parādnieku izvēlas visu dokumentu kārtošanu uzticēt juristiem, bet to var darīt arī katrs individuāli. 

Saskaņā ar Lursoft statistiku no 2018. gada maksātnespējas procesu ir izgājuši jau vairāk nekā 7500 cilvēku. 

Papildus darbs un ienākumi 
Aplūkojot iepriekš minētās iespējas, esam palaiduši garām vienu grūtu, taču nozīmīgu iespēju. Lielāks atalgojums un ienākumi var nodrošināt iespējas agrāk un vieglāk segt kredītsaistības ikvienam parādniekam. Latvijā vairums iedzīvotāju strādā vienā pamatdarbā un savā dārzā vai garāžā. Ārzemēs turpretim nav nekas neparasts strādāt papildus darbu, turklāt viņi par to nekaunas. Turklāt nav nepieciešams strādāt tajā pašā profilā, kur pamatdarbs, jo iespējas ir ļoti plašas. Grāmatvedis vai pārdevējs var kļūt par mājražotāju. Skolotājs var kļūt ne tikai par privātskolotāju, bet arī par tulku vai programmētāju. Papildus darbs var nodrošināt iespējas ātrāk tikt vaļā no kredītiem un parādiem, taču tas prasa uzdrīkstēšanos. 

Informāciju sagatavoja finanšu portāls Kredit.

Uzdrīkstieties darīt un, iespējams, atklāsiet jaunas iespējas savas finansiālās situācijas uzlabošanai!