Kā ietaupīt naudu, sev neaizliedzot?

Ja runa ir par naudas taupīšanu, bieži  dzirdami padomi par to, ka mums kaut kas jāupurē – jāatsakās no "nevajadzīgiem" tēriņiem, lai vairāk paliktu mūsu finanšu prioritātēm. Bet vai tā tiešām ir vienīgā iespēja? 

Jūs varat izlemt, kādas būs jūsu finanšu prioritātes. Un, jā – tā var būt arī iepirkšanās un iemīļotās izklaides. Ja tas jums sniedz prieku, no tā nav jāatsakās. 

Liela daļa padomu nav efektīvi tādēļ, ka tiek aizmirsta viena patiesība – ja jums kaut kas sagādā patiesu prieku, jūs to, visticamāk, darīsiet tik un tā, ja vien nebūs nopietna iemesla to nedarīt. Un lielai daļai no mums šādu iemeslu nav. Tā vietā, lai mēģinātu sev aizliegt kādas lietas, ir vērts meklēt veidus, kā ietaupīt naudu bez sajūtas, ka kaut kas tiek atņemts. Turpinājumā daži ieteikumi, kas var noderēt. 

Iegādājieties tikai to, kas jums patiešām patīk 
Par vienu no lielākajiem šķēršļiem ceļā uz naudas līdzekļu ietaupīšanu tiek uzskatīti nepārdomāti pirkumi. Protams, viens no variantiem ir izvairīšanās no veikaliem, cik vien tas ir iespējams. Bet, ja šī nodarbe jums sagādā lielu prieku, tad tas diez vai būs labs ilgtermiņa risinājums. 

Tā vietā varat apsolīt sev, ka pirksiet tikai to, kas jums patiešām patīk. Nav vērts tērēt naudu un laiku lietām, kas nesagādā patiesu prieku un jūsu vēlmēm atbilst tikai daļēji. Ja tomēr emociju iespaidā gadās iegādāties kaut ko, kas neatbilst jūsu gaumei par visiem 100 procentiem, nekautrējieties izmantot iespēju atdot atpakaļ preci veikalā – protams, ja tas atbilst veikala nosacījumiem. 

Atvēliet naudu savam priekam 
Šī ir vēl viena svarīga lieta – budžeta plāns. Ieplānojiet daļu no ienākumiem tērēt savam priekam – vai tā būtu jau pieminētā iepirkšanās, kafejnīcu apmeklējums vai jebkas cits. 

Ja šim mērķim atliksiet konkrētu naudas summu, pastāv mazāka iespējamība, ka kādā brīdī ķersieties klāt krājkontam un iztērēsiet naudu, kas bija paredzēta citiem – lielākiem – mērķiem. Otrkārt – atvēlot savam priekam kaut nelielu naudas summu, nebūs sajūtas, ka kaut ko sev aizliedzat. 

Bez šaubām, tikpat svarīgi, cik izstrādāt izdevumu plānu, ir censties to īstenot. Tas nozīmē: ja savam priekam esat nolēmis atvēlēt, piemēram, 5% no ienākumiem, tad centieties šo limitu nepārsniegt.

Ja plānoti lielāki pirkumi, kam ar ikmēneša summu nepietiek, viens no variantiem ir nepieciešamo naudas summu sakrāt. Tas gan nozīmē, ka attiecīgi paliks mazāk naudas citām lietām. 

Ja nav laika vai iespējas krāt, vēl viena iespēja ir ilgtermiņa kredīts – šeit var lasīt vairāk. Jāņem vērā, ka ir pieejami dažādu veidu kredīti, piemēram, kredīti pret ķīlu un bez ķīlas. Kāda ir atšķirība starp kredītu ar ķīlu un bez ķīlas, varat uzzināt šeit

Esiet pateicīgs par to, kas jums jau ir 
Arī šis ir  ļoti nozīmīgi. Tērējot naudu drēbēm vai citām lietām, laika gaitā jūs vēlēsieties tērēt arvien vairāk un vairāk. Tādēļ ir svarīgi novērtēt to, kas jums ir, un saprast, ka jums noteikti patiesībā pieder diezgan daudz. Ir svarīgi savlaicīgi atpazīt sevī to mānīgo sajūtu, ka "vairāk ir vairāk", īpaši tad, ja visapkārt ir tik daudz vilinošu piedāvājumu un iespēju. 

Nauda ir paredzēta ne tikai iztikai un svarīgu plānu īstenošanai, bet arī priekam. Mācieties sabalansēt savas vajadzības un vēlmes, lai nedzīvotu ar sajūtu, ka liedzat sev kaut ko nozīmīgu.