KM meklē risinājumu LNO valdes izveidošanai

Ilustratīvs foto
Ilustratīvs foto

Kultūras ministrija vērtē, kā labāk atrisināt situāciju ar Latvijas Nacionālās operas (LNO) valdes veidošanu pēc tam, kad no piedāvātā valdes priekšsēdētāja amata atteicās komponists Arturs Maskats, kurš patlaban ir operas direktora padomnieks muzikālajos jautājumos.

Kā aģentūru LETA informēja kultūras ministres padomniece sabiedrisko attiecību jautājumos Ieva Līne, patlaban notiek juristu un speciālistu konsultācijas, lai vērtētu, kurš no variantiem būtu labākais. Joprojām tiek vērtēta iespēja izsludināt jaunu konkursu uz operas mākslinieciskā vadītāja amatu vai vakantajam valdes locekļa amatam izvirzīt kādu no konkursa dalībniekiem, kurš arī saņēmis augstu novērtējumu mākslinieciskās vadības jomā.

Patlaban gan nav iespējams prognozēt, cik ilgā laikā tiks izraudzīts labākais variants, taču, kā norādīja Līne, ministrija ir ieinteresēta šo situāciju atrisināt pēc iespējas ātrāk.

"LNO jaunā valde ir jāieceļ līdz šā gada beigām. Mēs gribējām labāk un vēlējāmies, lai jaunā valde sāk strādāt ar jaunās sezonas sākšanos, taču tas neizdevās," sacīja Līne, neslēpjot, ka šādas pretdarbības bija sagaidāmas.

Šodien arī Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas deputāti iztaujāja kultūrai ministri Žaneti Jaunzemi-Grendi (VL-TB/LNNK) par situāciju ar LNO valdi. Pirms atbildēt uz jautājumiem, ministre piedāvāja parlamentāriešiem "uzburt galvā, kādam, jūsuprāt, jābūt valsts kapitālsabiedrības vadītājam" un vaicāja, vai šāds cilvēks varētu pusgadu nenākt uz darbu, neievērot finanšu disciplīnu, vai deputātiem patiktu valsts kapitālsabiedrības vadītājs, kurš "nespēj gadiem komunicēt ar arodbiedrību".

Ministre uzsvēra, ka šis amats prasa ļoti lielu atbildību, finanšu disciplīnu un koncentrēšanos uz ikdienas darba veikumu, savukārt pašreizējais LNO direktors Andrejs Žagars "200 dienas gadā nav darbā".

Jaunzemei-Grendei arī neesot saprotams, kāpēc notiek tāda cīņa tieši par vietu LNO valdē. "Es uzskatu, ka tā ir tāda ālēšanās," norādīja ministre, piebilstot, ka tas viss, kas tagad notiek, tikai parāda, ka Žagars nevar būt valsts kapitālsabiedrības valdē.

Kā ziņots, jaunajā operas valdē darbosies vairāku lielu uzņēmumu mārketinga un biznesa vadītāja, Rīgas Biznesa skolas pasniedzēja Inese Eglīte, kā arī Latvijas Televīzijas kultūras raidījumu satura redaktore, RISEBA lektore un muzikoloģe Daina Markova.

Pašreizējam LNO direktoram Žagaram vieta operas valdē netika piedāvāta, taču, ņemot vērā viņa ilggadējo darba pieredzi starptautiskās sadarbības veidošanā, viņam tika piedāvāts LNO padomnieka amats, no kā Žagars atteicās.

Par Žagara neiekļaušanu operas vadībā neizpratni pauduši LNO ārvalstu partneri un arī operas solisti.

Līne akcentēja, ka ar patiesu cieņu novērtējot Žagara personības un profesionāļa spilgtākās īpašības, Kultūras ministrija piedāvāja viņam ieņemt LNO valdes padomnieka amatu, kura kompetencē būtu turpināt veidot LNO starptautisko sakaru attīstību un stratēģiju, taču no šīs iespējas Žagars ir atteicies. "Varam paust nožēlu, ka, izmantojot LNO administratīvos resursus, ir iegūti šie profesionāļu viedokļi, kas iedragā pašas LNO tēlu starptautiskajā arēnā. Visu, kas daudzu gadu garumā tika veidots, LNO administrācija šobrīd sagrauj pati savām rokām, neizmantojot konstruktīvu piedāvājumu, kas bija vērsts uz tradīciju turpinājumu un turpmāku izaugsmi," klāstīja kultūras ministres padomniece sabiedrisko attiecību jautājumos.

Latvijas Nacionālās operas likumā noteiktais jauno valdes locekļu apstiprināšanas termiņš ir 2013.gada 31.decembris.