Banner 980x90

Maijā Latvijā patēriņa cenas pieaug par 0,6%; gada deflācija saglabājas 0,8% apmērā

Ilustratīvs foto/ Foto: Pixabay
Ilustratīvs foto/ Foto: Pixabay
Latvijā šogad maijā salīdzinājumā ar aprīli patēriņa cenas palielinājās par 0,6%, bet gada laikā - šā gada maijā salīdzinājumā ar 2015.gada maiju - deflācija saglabājās 0,8% apmērā, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.

Savukārt pēdējo 12 mēnešu vidējais patēriņa cenu līmenis, salīdzinot ar iepriekšējiem 12 mēnešiem, maijā samazinājās par 0,2%.

Statistikas pārvaldē informēja, ka 2016.gada maijā, salīdzinot ar aprīli, precēm cenas pieauga par 0,5%, bet pakalpojumiem - par 0,8%, savukārt salīdzinājumā ar pagājušā gada maiju precēm cenas samazinājās par 1,6%, bet pakalpojumiem pieauga par 1,3%.

Lielākā ietekme uz cenu pārmaiņām maijā salīdzinājumā ar aprīli bija cenu kāpumam pārtikai un bezalkoholiskajiem dzērieniem, ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem, sakaru grupai, apģērbam un apaviem, alkoholiskajiem dzērieniem un tabakas izstrādājumiem, kā arī cenu kritumam ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem.

Mēneša laikā pārtikas un bezalkoholisko dzērienu cenas palielinājās par 0,7%. Lielākā ietekme uz cenu līmeņa izmaiņām pārtikas grupā bija cenu kāpumam svaigiem augļiem, konditorejas izstrādājumiem, žāvētai, sālītai vai kūpinātai gaļai, cukuram, šokolādei, mājputnu gaļai un sieram. Savukārt cenas samazinājās svaigiem dārzeņiem, sviestam, svaigām vai atdzesētām zivīm.

Alkoholisko dzērienu vidējais cenu līmenis mēneša laikā palielinājās par 0,8%, ko ietekmēja akciju noslēgums alum un stiprajiem alkoholiskajiem dzērieniem. Tabakas izstrādājumiem cenas pieauga par 0,6%.

Savukārt apģērbiem cenas maijā palielinājās par 1,1%, bet apaviem - par 2,1%.

Vidējais cenu līmenis maijā samazinājies siltumenerģijai (kritums par 2,4%) un cietajam kurināmajam. Dārgāka kļuva atkritumu savākšana.

Transporta grupā vidējais cenu līmenis palielinājās par 0,9%, ko galvenokārt ietekmēja cenu pieaugums degvielai par 1,8%. Maijā dārgāki bija arī pasažieru aviopārvadājumi.

Telekomunikāciju pakalpojumu vidējais cenu līmenis maijā palielinājās par 2,8%, ko galvenokārt ietekmēja cenu kāpums fiksētā tālruņa pakalpojumiem.

Pārējās patēriņa grupās cenas pieauga kompleksajiem atpūtas pakalpojumiem, tīrīšanas un kopšanas līdzekļiem. Savukārt vidējais cenu līmenis samazinājās grāmatām.

2016.gada maijā salīdzinājumā ar 2015.gada maiju lielākā ietekme uz vidējo patēriņa cenu līmeni bija cenu kritumam ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem, ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem, kā arī cenu kāpumam alkoholiskajiem dzērieniem un tabakas izstrādājumiem, veselības aprūpei, sakaru grupai, restorānu un viesnīcu pakalpojumiem.

Pārtikas un bezalkoholisko dzērienu vidējais cenu līmenis gada laikā samazinājās par 0,2%. Būtiskākā ietekme uz cenu kritumu bija svaigiem dārzeņiem, kafijai, pienam, sieram, sviestam, mājputnu gaļai. Savukārt dārgāki kļuva svaigi augļi, cukurs, konditorejas izstrādājumi, šokolāde, žāvēta, sālīta vai kūpināta gaļa un kartupeļi.

Alkoholisko dzērienu vidējais cenu līmenis salīdzinājumā ar pagājušā gada maiju palielinājās par 5,5%, ko būtiski ietekmēja cenu kāpums alum, stiprajiem alkoholiskajiem dzērieniem un vīnam. Tabakas izstrādājumiem cenas pieauga par 6,3%.

Gada laikā ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem cenas samazinājās par 5,1%. Lētāka kļuva siltumenerģija, dabasgāze, elektroenerģija, cietais kurināmais, savukārt sadārdzinājās atkritumu savākšana, mājokļa uzturēšanas un remonta pakalpojumi.

Vidējais cenu līmenis veselības aprūpei gada laikā palielinājās par 2,4%, ko galvenokārt ietekmēja cenu kāpums farmaceitiskajiem produktiem. Sadārdzinājās arī ārstu speciālistu un zobārstniecības pakalpojumi.

Transporta grupā cenu līmenis gada laikā samazinājās vidēji par 5,6%, ko būtiski ietekmēja cenu kritums degvielai par 13,4%. Lētāki bija pasažieru aviopārvadājumi, savukārt dārgāka bija personisko transportlīdzekļu apkope un remonts.

Gada laikā sakaru grupā cenu līmenis palielinājās vidēji par 2,7%, ko galvenokārt ietekmēja cenu kāpums telekomunikāciju pakalpojumiem.

Restorānu un viesnīcu pakalpojumu cenas, salīdzinot ar iepriekšējā gada maiju, pieauga par 1,6%. Tostarp restorānu, kafejnīcu un ātrās ēdināšanas pakalpojumiem cenas palielinājās par 1,9%, bet ēdnīcu pakalpojumiem - par 1,6%. Viesnīcu pakalpojumiem vidējais cenu līmenis gada laikā samazinājās par 2,7%.

Pārējās patēriņa grupās nozīmīgākais cenu samazinājums gada laikā bija personīgās higiēnas precēm un skaistumkopšanas līdzekļiem, kultūras pakalpojumiem. Savukārt cenu pieaugums bija apaviem.

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)