Mūzikas terapija – fiziskajai, garīgajai un sociālajai veselībai

Mūzika un tās ietekme uz cilvēka veselību tiek pētīta jau sen, un šo pētījumu laikā atklātie fakti ir visai pārsteidzoši. Vai zinājāt, ka mūzika atstāj labvēlīgu ietekmi ne tikai uz cilvēka garīgo, bet arī fizisko un sociālo veselību? 

Mūsdienās plašu popularitāti un atzinību ir ieguvusi tā sauktā mūzikas terapija, par kuras vīziju un norisi noteikti vērts uzzināt vairāk. 

Viens no mākslas terapijas paveidiem
Ja nekad iepriekš neesat saskāries ar tādu jēdzienu kā mūzikas terapija, ir pienācis īstais laiks ar to iepazīties. Mūzikas terapija ir viens no mākslas terapijas paveidiem, kas specializējas tieši mūzikas zinātniskajā lietojumā, lai īstenotu visdažādākā tipa terapeitiskos mērķus. Tā ir vesela zinātne, kas balstīta uz mūzikas dziedinošo spēku un tās labvēlīgo ietekmi uz cilvēka vispārējo dzīves kvalitāti.

Lieliska vispārējās attīstības veicināšanas metode
Mūzikas terapijas lietojums ir ārkārtīgi plašs – tā sekmē gan cilvēka fizisko, gan garīgo, gan sociālo veselību. Skaņas, ritma un melodijas dziedinošā kombinācija visplašāk tiek izmantota tieši socializēšanās un komunikācijas prasmu uzlabošanas procesā, kas būtiski ietekmē arī cilvēka vispārējo dzīves kvalitāti.

Šis terapijas paveids ir labi zināms arī kā lietderīgs cilvēka potenciāla un vispārējās attīstības veicināšanas rīks. Runājot par mūzikas labvēlīgo ietekmi uz fiziskā rakstura problēmām, šis mākslas terapijas paveids lieliski attīsta un uzlabo smalkās motorikas kustības, piemēram, sekmē veiksmīgu pirkstu kustību attīstību.

Pasīvā un aktīvā terapija
Lai labāk izprastu mūzikas terapijas procesu, der tuvāk ielūkoties tā norisē. Mūzikas terapijas mērķi parasti tiek īstenoti gan grupās, gan individuālajās sesijās – tas galvenokārt atkarīgs no katra pacienta uzstādītajiem mērķiem. Šis terapijas veids tiek plaši izmantots gan bērnu, gan pieaugušo, kā arī senioru starpā.

Nodarbības visbiežāk tiek sadalītas pasīvajā un aktīvajā terapijas laikā. Pasīvā jeb receptīvā mūzikas terapija koncentrējas uz mūzikas atskaņošanu pacientam, toties aktīvā jeb radošā mūzikas terapija aizrit, pacientam pastāvīgi iesaistoties visdažādāko procesu norisē, piemēram, vokālajās manipulācijās un instrumentālajās improvizācijās, kur palīdzīgu roku sniedz arī mūzikas instrumenti.

Visa pamatā ir daudzveidība
Radošajā terapijas procesa daļā galvenokārt tiek izmantoti viegli spēlējami mūzikas instrumenti, piemēram, ģitāras, klavieres, bungas, blokfautas, dažādi zvaniņi, svilpes un citi pūšamie instrumenti. 

Ar lielo instrumentu daudzveidību pacients parasti tiek iepazīstināts jau pirmajā terapijas sesijā. Par vienu no vislabākajiem instrumentiem tiek uzskatīta arī cilvēka balss, ar kuru iespējams veikt visdažādākās skaņu manipulācijas.

Mūzikas terapija mājas apstākļos 
Jāteic, ka mūzikas dziedinošais spēks nav attiecināms tikai un vienīgi uz terapeita uzraudzībā aizvadītām sesijām – to iespējams īstenot arī mājas apstākļos. Ja jūsu mērķis ir emocionālā līdzsvara atgūšana, emociju stabilizēšana vai harmonijas sajūtas atjaunošana, der aizdomāties par kāda instrumenta spēles apguvi vai emocionālās dziedāšanas iekļaušanu ikdienas uzdevumu sarakstā. 

Arī vienkārša relaksēšanās iecienītās mūzikas pavadībā ir zināma kā viena no metodēm, kas lieliski samazina stresa un trauksmes līmeni organismā. Mūzikas labvēlīgās ietekmes izbaudīšanai mājas apstākļos nepieciešama vien brīva telpa un mūzikas atskaņošanai paredzēta ierīce.

Mūzikai piemīt neaprakstāms dziedināšanas spēks un tā pieredzēšana nebūt nepieprasa profesionāla līmeņa zināšanas – pilnīgi pietiks ar jūsu interesi un vēlmi mācīties. Ja jau izsenis esat domājis par kāda mūzikas instrumenta apguvi, tad šis ir īstais laiks, lai to apvienotu ar mūzikas terapijas labvēlīgo ietekmi uz cilvēka vispārējo veselības stāvokli. 

Mūzikas instrumenti interneta veikalā 220.lv pieejami visai plašā sortimentā un kalpos kā lieliski palīgrīki mūzikas terapijas uzsākšanai praksē.