Ekonomikas ministrija: No 3.aprīļa ikvienam dabasgāzes lietotājam būs iespēja brīvi izvēlēties tirgotāju

Foto: Ieva Lūka/ LETA
Foto: Ieva Lūka/ LETA

No šā gada 3.aprīļa Latvijā ikvienam dabasgāzes lietotājam būs iespēja brīvi izvēlēties tirgotāju, aģentūrai LETA norādīja Ekonomikas ministrijā (EM).

Ministrijā atzīmēja, ka atvērts dabasgāzes tirgus rada priekšnoteikumus konkurencei starp tirgotājiem, kas nodrošinās labāku pakalpojuma kvalitāti un lielākas izvēles iespējas visiem dabasgāzes lietotājiem. Dabasgāzes tirgus atvēršana Latvijā palielina dabasgāzes piegādes drošību un enerģētisko neatkarību nākotnē, kā arī stiprina Eiropas Savienības vienoto dabasgāzes tirgu.

Tāpat ministrijā informēja, ka EM ir izstrādājusi un iesniegusi izskatīšanai Ministru kabineta komitejas sēdē Ministru kabineta noteikumu projektu "Dabasgāzes tirdzniecības un lietošanas noteikumi", kas noteiks atvērta dabasgāzes tirgus darbības principus, paredzot no šā gada 3.aprīļa visiem dabasgāzes lietotājiem tiesības brīvi izvēlēties dabasgāzes tirgotāju.

Atvērta tirgus darbības nosacījumus EM izstrādāja sadarbībā ar Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisiju (SPRK), Konkurences padomi, Patērētāju tiesību aizsardzības centru, Finanšu ministriju, Satiksmes ministriju, Labklājības ministriju, Tieslietu ministriju, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestu, AS "Latvijas Gāze", AS "Latvenergo", SIA "Enefit", SIA "Cobalt", SIA "Energia Consulting", SIA "Prudentia Energy Markets".

Ministrijā atzīmēja, ka tās mērķis ir dabasgāzes tirdzniecības procesu padarīt pēc iespējas vienkāršāku un lietotājam saprotamu. Tāpēc kā efektīvākais un lietotājam ērtākais apkalpošanas risinājums izvēlēts modelis, kurā visas darbības saistībā ar klientu apkalpošanu nodrošina tirgotājs, sadales sistēmas operatora ziņā atstājot dabasgāzes sadales sistēmas tehniskos jautājumus. Līdzīgs risinājums šobrīd tiek īstenots elektroenerģijas tirdzniecībā.

Tāpat EM norādīja, ka mājsaimniecībām paredzēta pakāpeniska tirgus atvēršana, proti, arī pēc 2017.gada 3.aprīļa tās mājsaimniecības, kuras nevēlēsies mainīt tirgotāju, turpinās saņemt dabasgāzi no esošā tirgotāja par SPRK regulētu cenu, tādējādi kļūstot par saistītajiem lietotājiem. Šādā gadījumā pienākums piegādāt dabasgāzi saistītajiem lietotājiem par regulētu cenu ir noteikts publiskajam tirgotājam, kas līdz 2019.gadam būs AS "Latvijas Gāze".

Savukārt komersantiem līdz šā gada 15.jūnijam būs jāizvēlas dabasgāzes tirgotājs, ar kuru slēgt dabasgāzes tirdzniecības līgumu. Ja komersants nenoslēgs jaunu līgumu, līdz šā gada 1.jūlijam dabasgāzi tam piegādās esošais tirgotājs, bet pēc 1.jūlija tas saņems dabasgāzi pēdējās garantētās piegādes ietvaros par SPRK apstiprinātu cenu plus 20%.

Ministru kabineta noteikumu projektā detalizēti atrunāti dabasgāzes tirgotāja, sistēmas operatora un lietotāju tiesības un pienākumi.

Viss par: Latvijas ziņas