Kā atpazīt viltus ziņas internetā?

Katru reizi, kad mēs paņemam rokās savus viedtālruņus, ieslēdzam datorus un atveram internetu, mēs saskaramies ar milzīgu informācijas daudzumu – video, rakstiem, hipersaitēm, attēliem –, kas stāsta mums par notiekošo apkārt. Diemžēl ne visa informācija, kas atrodama interneta plašumos, ir patiesa.

Pateicoties sociālajiem medijiem, mūsdienās ir ļoti vienkārši izplatīt dažāda veida informāciju, kas ļoti ātri "nonāk apritē" – bieži vien cilvēki aizrautīgi dalās ar ziņām, kas ir nepatiesas. Šeit tad arī viltus ziņu izplatītāji redz iespēju gūt labumu. Kas tad īsti ir viltus ziņas (ang. fake news) un kā tās savlaicīgi atpazīt, lai neizplatītu nepatiesu informāciju tālāk?

Kas ir viltus ziņas?

Iespējams, katrs no mums kādreiz dzīvē ir saskāries vismaz ar vienu viltus ziņu. Viltus ziņas ir informācijas viltošana vai apzināta dezinformācijas izplatīšana sociālajos medijos un tradicionālajos plašsaziņas līdzekļos ar mērķi maldināt, lai gūtu finansiālu vai politisku labumu.

Viltus ziņu autori bieži vien izmanto ļoti skaļus virsrakstus, kas ātri pievērš cilvēku uzmanību, vai pilnīgi izdomātus stāstus. Tas tiek darīts, lai palielinātu mājaslapas apmeklētāju skaitu un auditorijas iesaisti. Peļņa tiek gūta no reklāmas, kas tiek izvietota attiecīgajās mājaslapās neatkarīgi no publicēto materiālu ticamības.

Kā atšķirt viltus ziņas no patiesajām?

Viltus ziņas var būt dažādas. Dažkārt tie ir pavisam muļķīgi stāsti, un informācijas aplamību var noteikt uzreiz. Taču var sastapt arī tādas nepatiesas ziņas, ko ir ļoti grūti vai pat gandrīz neiespējami atšķirt no patiesajām. Ievēro dažus vērtīgus padomus, lai neuzķertos uz viltus informāciju!

#1 Kritiski izvērtē virsrakstus

Ja provokatīvs virsraksts pievērsa tavu uzmanību, izlasi nedaudz vairāk kā tikai pašu virsrakstu pirms dalies ar šo ziņu sociālajos tīklos. Fake news virsraksti burtiski "kliedz" par savu ziņu nozīmīgu un ekskluzivitāti, it sevišķi, ja šo virsrakstu beigās ir izsaukuma zīme. Tieši tāpēc, ja virsraksts tev šķiet neticams, iespējams, tas ir kāda viltus ziņu izplatītāja izgudrojums, lai gūtu peļņu no taviem klikšķiem.

#2 Pārliecinies par avota uzticamību

Pārliecinies, ka lasi ziņas tikai tajā medijā, kuram uzticies. Ja, piemēram, ziņa tiek publicēta kādā nevienam nezināmā interneta vietnē, tad pirms stāstīt par šo jaunumu citiem vai dalīties ar to savā sociālo tīklu ziņu lentā, pamēģini uzzināt ko vairāk par šo avotu. Parasti visās uzticamās mājaslapās ir sadaļa "Par mums", kurā ir iespējams izlasīt aprakstu par interneta vietni vai portālu. Ja šādas sadaļas nav, tad kritiski izvērtē, vai tādam resursam var uzticēties.

Ja nezināmajās vietnēs ir pārāk daudz reklāmas baneru un daudzi virsraksti ir rakstīti ar LIELAJIEM BURTIEM, tad būtu jāizturas ļoti skeptiski pret šāda veida ziņām. Tāpat pievērs uzmanību, vai rakstos nav pārāk daudz drukas kļūdu – tā ir viena no viltus ziņu  pazīmēm, jo to izplatītāji pievērš pārāk daudz uzmanības tieši skaļajiem virsrakstiem, nevis pašam tekstam.

#3 Pārbaudi ziņu arī citos avotos

Pārliecinies, vai izlasītā ziņa ir atrodama citās ziņu vietnēs, kurām tu uzticies. Ja šī ziņa ir atrodama arī citur, tad visticamāk (kaut gan ir arī daži izņēmumi) tā būs patiesa, jo lielākie ziņu portāli cenšas pārbaudīt pirmavotus pirms attiecīgās ziņas publicēšanas. Atceries, ja ziņa izskatās aizdomīga un tai nav analoģisku variantu citos plašsaziņas līdzekļos, visticamāk tā būs viltota.

#4 Pārbaudi publikācijas datumu un laiku

Daudzām viltus ziņām nav norādīts datums, jo tajās tiek runāts par notikumiem, kas nekad nav notikuši. Dažkārt arī vecie raksti vai ziņu reportāžas var no jauna parādīties plašsaziņas līdzekļos ar mērķi pārliecināt cilvēkus, ka tie ir nupat notikuši. Ziņas publikācijas datuma un laika pārbaude var ātri atklāt melus.

Dažreiz, lai uzzinātu laiku, kad aprakstītais notikums patiešām norisinājās, ir jāpieliek lielākas pūles, piemēram, var gadīties, ka rakstam patiešām ir norādīts aktuālais datums, taču tajā aprakstītie notikumi ir veci. Tādos gadījumos būtu vēlams pārbaudīt informāciju, izmantojot rakstā norādītās hipersaites (ja tādas ir) vai vienkārši izmantot Google meklētājprogrammu.

#5 Pievērs uzmanību citātiem un fotogrāfijām

Viltus ziņu autoriem patīk savos rakstos izmantot nepatiesus citātus, piedēvējot tos sabiedrībā pazīstamām personām. Izturies skeptiski par šokējošiem un aizdomīgiem izteikumiem un mēģini pameklēt tos arī kādās citās vietnēs. Tāpat ir ļoti vienkārši nofotografēt cilvēku vienā pasākumā un norādīt, ka fotogrāfija ir uzņemta citur. Visi zina, ka attēlus var retušēt, rediģēt un ar grafisko redaktoru palīdzību izveidot pilnīgi jaunus attēlus.

Bieži vien viltus ziņas tiek papildinātas ar šiem rediģētajiem un šokējošajiem attēliem, tāpēc pamēģini izmantot tādu Google funkciju kā "Search Google for image", kas parādās, ja uz attiecīgās bildes noklikšķina ar peles labo pogu. Tā parādīs, kādos kontekstos attiecīgais attēls ir ticis izmantots.

Ja tu ievērosi šos vienkāršos, bet ļoti svarīgos padomus viltus ziņu atmaskošanā un varēsi tos pielietot savā ikdienas dzīvē, tad tev būs kontrole pār to, ko tu lasi, kam tu tici un ar ko dalies sociālajos tīklos. Ja atrodi ziņu, kas pēc tavām domām ir nepatiesa, seko vienam svarīgākajam padomam – nedalies ar to.