Kā saprast, ka esi uz pareizā finansiālā ceļa?

Finanses ir izaicinājums visiem – gan tiem, kam to pietrūkst, gan tiem, kam tās ir pietiekami. Tā arī ir joma, kur gudra pieeja, atbildīga plānošana un mērķtiecīgs skats nākotnē nosaka visu. Tu esi ieviesis kādas pārmaiņas savā dzīvē un šobrīd domā, vai dari pareizi? Izlasi šos sešus padomus un pārliecinies, ka tie ir atpazīstami arī tavā ikdienā.

Ir konstatēti lieki tēriņi
Pirmais apliecinājums, ka esi nostājies uz potenciāli pareizā finansiālā ceļa, ir, ka tavā ikdienā ir samazinājušies nevajadzīgie jeb tā sauktie liekie tēriņi. Ja mēs nepievēršam uzmanību, kur tieši tērējam nopelnīto, nauda ar garantiju kontā strauji izkusīs. Jo ik uz soļa ir vilinoši piedāvājumi, spontānas idejas, kas acumirklī var šķist pat svarīgas.
 
Padomā, vai tavā ikdienā nav pārlieku bieži neplānotās īsās tikšanās ar draugiem dārgās kafejnīcās, brīvdienu spontānie iepirkšanās rīti vai nedēļas laikā regulārās kafijas no degvielas uzpildes stacijām. Ja tos atpazīsi, atradīsi liekos tēriņus.

Zini, kas ir prioritārie maksājumi
Tie ir maksājumi, kuri ir jānokārto obligāti – īres un komunālie maksājumi, studiju maksas, kredītsaistības. Pareizā rīcība ir, ja sāc plānot un domāt, ko vēl var atļauties vai kā sadalīt finanses, brīdī, kad ir veikti prioritārie izdevumi. Ja tev ir naudas aizdevums, esi atbildīgs un nokārto saistības. Starp citu, ja būsi ieviesis pirmo punktu par lieko tēriņu atrašanu, Tev būs lielākas iespējas ātrāk apmaksāt jebkuras parādsaistības. 

Tu vari vairāk atlikt uzkrājumos
Kad atrasti liekie tēriņi, kad ir atrastas iespējas, kā vairāk nopelnīt, nākamais atbildīgais solis ir nodrošināt sevi nākotnē. Ja esi sācis veidot uzkrājumus atbilstoši savām iespējām, tu dari pareizi. Jo šodienas mainīgais darba tirgus un bieži neprognozējamā darba tirgus dinamika var pārsteigt kādreiz nesagatavotu. 

Ir viena patiesa gudrība, ka katram būtu nepieciešams "drošības spilvens" tādā apmērā, lai, ja notiek dzīvē neplānota darba nespēja, tu vari iztikt ar uzkrājumiem 3-6 mēnešus. 

Tu esi gatavs turpināt mācīties par finansēm
Finanses ir joma, kur ir vērts regulāri ieklausīties finansiāli veiksmīgu cilvēku pieredzes stāstos. Ja par sevi vari teikt, ka ar lielāko interesi savām zināšanām klāt liec arī naudas jautājumos gudru cilvēku sniegtos ieteikumus, tu esi uz pareizā izaugsmes ceļa. Jo diemžēl tieši stūrgalvība un norobežošanās no veiksmīgu cilvēku sniegtajām mācībām un pieredzes bieži noved personīgā attīstības strupceļā. 
Šodien ir iespēja apmeklēt vai noskatīties dažādus seminārus, kur tiek doti vērtīgi instrumenti nemitīgai finansiālajai izaugsmei. 

Izmanto to, ko esi dzirdējis
Protams, ja iegūtās zināšanas paliks tavā pierakstu bloknotā vai iegādātās grāmatas lappusēs, tas tev nenesīs izaugsmi. Motivāciju turpināt būt uz ceļa, kur pats kontrolē savas finanses, kur esi atbildīgs par to izlietojumu un kur esi skaidri nodefinējis mērķi, visvairāk uztur praktiskā ikdiena. Izmanto un praktizē savā ikdienā to, ko esi mācījies, ievies paradumu maiņu un prasi sev atbildīgu to ievērošanu. 

Labs padoms ir – centies atrast sev mentoru vai uzticamības personu, ar ko vari dalīties arī finansiālajos izaicinājumos. Tieši šāds cilvēks tev palīdzēs noturēties pie izvirzītajiem mērķiem, piemēram, tērēt mazāk un atbildīgāk, neatslābt obligātajos maksājumos vai uzkrājumu veidošanā.

Esi atradis veidu, kā pelnīt vairāk
Izvērtē, vai tavas zināšanas varētu tev atnest vairāk ienākumus. Ja esi sācis ieguldīt sevī, jaunās prasmēs un zināšanās, tu dari pareizi, jo ilgtermiņā ikviens ieguldījums sevī – nesīs augļus!
 
Ja šobrīd strādā par zemāku atalgojumu, nekā vēlētos, izvērtē, ko tu varētu darīt citu vai kā saplānot savu darba dienu, lai tā būtu produktīvāka un dotu lielākas iespējas nest peļņu, kādu vēlies.