Kādos gadījumos vajag pārbaudīt dzimumzīmi

Par ādas veselību pēdējos gados runā arvien vairāk un skaļāk, jo statistika nav iepriecinoša. Arvien pieaug pacientu skaits ar ādas onkoloģiskajām slimībām. Tāpat daudz vairāk cilvēku saskaras ar hroniskām ādas slimībām, kas pasliktina dzīves kvalitāti un ietekmē pašvērtējumu. 

Dzimumzīmes un to veselība ir viens no būtiskiem ādas veselības komponentiem, kam ārsti aicina īpaši pievērst uzmanību. Regulāras dzimumzīmju pārbaudes rekomendē iekļaut savā profilaktisko pārbaužu grozā un veikt arī tad, ja nav nekādu sūdzību, jo bieži vien slimības attīstība notiek lēnām, bez īpašām izpausmēm. Tās var atpazīt tikai ārsts.

Kas veicina nelabvēlīgas izmaiņas dzimumzīmēs
Nevēlamas izmaiņas var notikt ar jau esošajām dzimumzīmēm, kā arī uz ādas var parādīties jauni veidojumi, kas izskatās pēc dzimumzīmēm. Tas var notikt dažādu faktoru ietekmē. Iedzimtība ir viens no iekšējiem faktoriem, bet ir arī dažādi ārējie faktori – pārmērīga sauļošanās un saules aizsargkrēma neizmantošana, sauļošanās solārijā, arī dzimumzīmes traumēšana. Labā ziņā ir tā, ka ārējo ietekmi mēs paši lielā mērā varam kontrolēt. Iedzimtības gadījumā to izdarīt ir sarežģītāk, tāpēc vajadzīga novērošana un regulāras pārbaudes pie dermatologa.

Mājās regulāri jāveic dzimumzīmju apskate
Pie dzimumzīmēm uz sava ķermeņa esam pieraduši, tāpēc ikdienā tām nepievēršam īpašu uzmanību. Tomēr ir būtiski sekot to stāvoklim, regulāri apskatot un novērtējot, kā arī veicot pārbaudi pie dermatologa. Ikviens var mājas apstākļos pats novērtēt savas dzimumzīmes spoguļa priekšā. To vēlams darīt ik pēc dažām nedēļām, lai varētu zināt, vai šajā laika posmā nav notikušas kādas izmaiņas. Jāpievērš uzmanība dzimumzīmes izmēram, krāsai, tās virsmai. 

Pazīmes, ar kurām jāiet pārbaudīt dzimumzīmi
Dermatologs pēc iespējas ātrāk jāapmeklē ikvienā no tālāk minētajiem gadījumiem, kas attiecas uz vienu vai vairākām dzimumzīmēm. Ja pašapskates laikā novēro kādu no pazīmēm, tad noteikti jādodas pārbaudīt dzimumzīmi.

 •  Dzimumzīme kļuvusi lielāka
  Viena no aizdomīgām pazīmēm, ko nevajadzētu ignorēt, ir tā, ka dzimumzīme īsā laika posmā ir palikusi lielāka. Ilgākā laika posmā dzimumzīmes var nedaudz mainīt savu izmēru, bet, ja tas notiek strauji, tad ir iemesls bažīties. Labāk pieteikt vizīti pie dermatologa un veikt detalizētākas pārbaudes, lai izslēgtu nevēlamus scenārijus.
 • Tai ir nevienmērīgas malas
  Veselīgai dzimumzīmei ir jābūt ar labi redzamām un simetriskām malām. Ja dzimumzīmes izskats ir mainījies, tās malas palikušas izplūdušas, vienā pusē ir labāk redzamas nekā otrā, tad arī šī ir viena no pazīmēm, kuras dēļ dzimumzīmi noteikti nepieciešams pārbaudīt pie dermatologa.
 • Dzimumzīme ir vairāk nekā divās krāsās
  Vesela dzimumzīme ir vienā vai divās krāsās. Ja dzimumzīmi veido vairāk krāsu, to labāk parādīt dermatologam, kurš veiks dermatoskopiju un vajadzības gadījumā nozīmēs vēl citas pārbaudes, kas ļaus noskaidrot, vai tas nav ļaundabīgs veidojums.
 • Virsma asiņo, mitro, zvīņojas
  Nekad nevajadzētu ignorēt tādas pazīmes kā dzimumzīmes asiņošana, zvīņošanās, kreveles uz tās, mitrošana un citas aizdomīgas izpausmes. Ja kaut ko no tā visa pamanāt uz savas dzimumzīmes, tad jāveic pārbaudes, lai uzzinātu, kāpēc radušies šādi simptomi un kā rīkoties tālāk.
 • Dzimumzīme ir tikusi traumēta
  Ja dzimumzīme ir traumēta, tā jāparāda ārstam. Visbiežāk dzimumzīmes tiek traumētas darba pienākumu laikā, arī skaistumkopšanas procedūru laikā. Tāpat kaitējumu var radīt ciešs apģērbs, kas beržas gar tās virsmu. Ja dzimumzīme atrodas vietā, kur to ir viegli traumēt, var lemt par tās savlaicīgu likvidēšanu.

Agrīna diagnostika var glābt dzīvību
Ādas vēža jeb melanomas gadījumā ļoti svarīga ir agrīna slimības diagnostika, jo tad ir cerības, ka ārstēšana sniegs vēlamo rezultātu. Diemžēl cīņu ar ādas vēzi zaudē arvien jaunāki cilvēki. Tāpēc arī ārsti mudina ikvienu pievērst uzmanību savam āda stāvoklim un īpaši dzimumzīmēm. Labāk regulāri veikt profilaktiskas pārbaudes, nekā vēlāk to nožēlot, sastopoties ar slimību, kas jau progresējusi un ir grūti ārstējama.

Piesakiet dermatologa konsultāciju un veiciet dzimumzīmju pārbaudi eraesthetic.lv.

 

 

 

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu