Banner 980x90

Kvalitatīvs miegs – mūsu veselības pamats

Nevienam nav noslēpums, ka miegam ir būtiska loma jūsu garīgajā un fiziskajā labklājībā. Miegs ļauj gan ķermenim, gan smadzenēm atgūties nakts laikā. Miega laikā samazinās visu centrālās nervu sistēmas daļu aktivitāte, samazinās skeleta muskuļu tonuss, elpošanas un sirdsdarbības biežums, kā arī pazeminās ķermeņa temperatūra. Laba nakts atpūta nodrošinās, ka jūs pamodīsieties možs un gatavs dienas darbiem. 

Tomēr slikts miegs ietekmē ne tikai jūsu gatavību doties ikdienas gaitās, bet arī jūsu fizisko veselību. Miegs palielina risku saslimt ar dažādām slimībām un veselības problēmām, piemēram, aptaukošanos, sirds slimībām, augstu asinsspiedienu, diabētu un insultu. Dažādi procesi, kas notiek miega laikā, palīdz veicināt veselīgu smadzeņu darbību un uzturēt labu vispārējo veselību. Kvalitatīvs miegs ir svarīgs ne tikai pieaugušajiem, bet arī bērniem un pusaudžiem, jo tieši miegs ir garīgās izaugsmes un attīstības atslēga.

Kā ir saistīts miegs un mūsu fiziskā veselība? 

 

Pētījumi ir atklājuši, ka miega deficīts var palielināt aptaukošanās risku. Jūsu ķermenis miega laikā ražo un regulē dažādus hormonus, tostarp grelīnu un leptīnu. Lai cik dīvaini tas neizklausītos, ēšanas paradumi ne vienmēr ir kontrolējami, jo tieši hormoni ir atbildīgi par signāla nodošanu smadzenēm, ka ir pienācis laiks uzņemt barību. Ja šie hormoni tiek ražoti atbilstošā daudzumā, cilvēks uzņems tieši tik daudz pārtikas, cik viņam ir nepieciešams. Grelīns tiek saukts par “bada hormonu”, jo brīdī, kad organismā ir paaugstināts grelīna līmenis, smadzenēm tiks doti signāli, ka organisms ir badā un ir nepieciešams uzņemt pārtiku. Leptīns ir sāta hormons, kas atbild par sāta sajūtu. Leptīns informē smadzenes, ka enerģijas krājumi ķermenī ir pietiekami un nav nepieciešams turpināt ēst. Miega trūkums var izraisīt grelīna līmeņa paaugstināšanos un leptīna līmeņa pazemināšanos, kas nozīmē, ka jūs regulāri jutīsieties pārmērīgi izsalcis un apēdīsiet vairāk, nekā organismam ir nepieciešams. 

Miega laikā samazinās asinsspiediens, tādēļ, samazinoties kvalitatīvam miega daudzumam, paaugstinās vidējais dienas asinsspiediens, kas palielinās sirds un asinsvadu slimību, kā arī insulta risku. Miega trūkums var ietekmēt jūsu ķermeņa reakciju uz insulīnu un izraisīt glikozes līmeņa paaugstināšanos, kas rada risku saslimt ar cukura diabētu. Šie ir tikai daži no piemēriem, kā šķietami tik nebūtiska lieta kā saraustīts miegs vai grūtības aizmigt var nopietni ietekmēt jūsu veselību un pat dzīvību.

Kā noteikt, vai man ir miega traucējumi?

 

Ne vienmēr pacients pats var savlaicīgi saprast, ka viņam ir miega traucējumi. Cilvēks var pierast pie visa, arī pie nekvalitatīva miega, un laika gaitā pieņemt, ka neizgulēšanās un regulārs nogurums ir daļa no aizņemta cilvēka dzīves ritma. Nereti pacienti konsultējas ar saviem tuviniekiem, kas arī atzīst, ka ne vienmēr spēj kvalitatīvi izgulēties, secinot, ka miega traucējumi ir norma. Tomēr mēs vēlamies aicināt neatstāt bez ievērības jebkādus miega traucējumus un savlaicīgi tos diagnosticēt. 

Polisomnogrāfija ir izmeklējumu veids, kas palīdz kvalitatīvi identificēt dažādus ar miega kvalitāti saistītus traucējumus. Polisomnogrāfijas izmeklējums ir neinvazīva un nesāpīga procedūra, kas ļaus precīzi identificēt pacienta miega traucējumus. Ja jūs regulāri dienas laikā izjūtat miegainību, esat aizkaitināts, novērojat elpošanas traucējumus miega laikā, koncentrēšanās grūtības vai palielinātu reakcijas laiku – dodieties pie miega speciālista! Polisomnogrāfijas izmeklējums ļaus ārstiem monitorēt un reģistrēt dažādas ķermeņa funkcijas un procesus miega laikā, kas vēlāk palīdzēs noteikt slimības raksturu un smaguma pakāpi, miega pataloģijas veidu un atrast efektīvākās ārstēšanas metodes.

Pacientiem nav jāsatraucas par procedūras norisi – izmeklējums tiks veikts miega laikā, kamēr jūs gulēsiet Miega Slimību Centra telpās. Pirms gulētiešanas pacientam uz ķermeņa tiks pievienoti dažādi sensori, lai monitorētu ķermeņa funkcijas miega laikā. Infrasarkanā kamera fiksēs pacienta kustības miega laikā, un pēc tam sertificēts miega tehniķis veiks ieraksta un iegūto rādītāju analīzi. Nākamajā rītā pēc pamošanās pacients varēs doties mājās un gaidīt speciālista slēdzienu. Pēc slēdziena iegūšanas kopā ar miega speciālistu tiks izveidots ārstēšanās plāns. 

 

Miegam ir tieša saistība ar jūsu fizisko un garīgo labklājību, tādēļ aicinām ikvienu nenovērtēt par zemu miega nozīmi jūsu dzīvē un sazināties ar Miega Slimību Centra speciālistiem, ja novērojat kādu no rakstā minētajiem miega traucējumiem. Piesakieties uz konsultāciju, un kopīgi izrunāsim izmeklējuma norisi un vienosimies par jums ērtāko izmeklējuma veikšanas laiku.

 

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)