Obligātā OCTA apdrošināšanas polise – kas jāzina, to iegādājoties

Kļūstot par autoīpašniekiem, autovadītāji rēķinās ar gaidītām un negaidītām papildu izmaksām, vai tā būtu riepu sezonālā nomaiņa, neparedzēti remontdarbi, ceļa nodokļa apmaksa vai OCTA apdrošināšanas polises iegāde. OCTA apdrošināšana ir obligāta visiem autovadītājiem, līdz ar to cenšoties ietaupīt polises izmaksas, padomu lūdzam gan draugiem, gan internetam. No kā sastāv OCTA polises izmaksas un kādēļ daudzām ir tik vērā ņemama cenas atšķirība stāsta apdrošināšanas portāls Manapolise.lv.

Galvenais cenas noteicējs – Bonus Malus
Daudzi no mums nezina, ko nozīmē svešādais vārdu salikums Bonus Malus. Tas cēlies no latīņu valodas un tiešā tulkojumā nozīmē labi-slikti, kas jau aptuveni izsaka termina nozīmi. Bonus Malus ir transportlīdzekļa īpašnieka apdrošināšanas risku vērtēšanas sistēma, kura palīdz apdrošinātājam noteikt riska pakāpi un attiecīgi arī apdrošināšanas izmaksas. Veicot Bonus Malus klases aprēķinu, tiek ņemta vērā katra individuālā apdrošināšanas vēsture pēdējo 11 gadu laikā.

Kopumā ir 17 Bonus Malus kategorijas, kuras var iedalīt trijās grupās:
• no 1. līdz 5. – paaugstināta riska klase, kuru piešķir tiem vadītājiem, kuri iepriekš izraisījuši ceļu satiksmes negadījumus; 
• 6. – starta klase bez noteikta riska, ko piešķir, ja OCTA polise tiek pirkta pirmo reizi;
• no 7 līdz 17. – pazemināta riska klase, kas pienākas ceļu satiksmes dalībniekiem, kas nav izraisījuši ceļu satiksmes negadījumus un ir disciplinēti braucēji. 

Bonus Malus pārrēķins tiek veikts reizi gadā, 15. septembrī, un tajā tiek vērtēts jūsu kā braucēja sniegums no iepriekšējā gada 1. septembra līdz tekošā gada 31. augustam. Ja būsiet uzmanīgi uz ceļa un OCTA polisi iegādāsieties regulāri, ar laiku iespējama kategorijas maiņa un attiecīgi arī zemāka OCTA polises cena.

Interesanti, ka OCTA polises cenu ietekmē ne tikai negadījumu skaits, bet arī transporta lietošanas biežums, kā arī jūsu atrašanās vieta. Tiem, kas transportlīdzekli izmanto ne tikai personīgajām vajadzībām, bet arī cilvēku pārvadājumiem, piemēram, taksistiem, polises cena būs augstāka, jo automobilis tiek izmantots daudz biežāk.

Tāpat cena būs dārgāka arī lielpilsētu iedzīvotājiem, jo tajās negadījumu risks ir krietni augstāks nekā mazpilsētās. Toties atlaides OCTA polisei varēs izbaudīt zemnieki, zvejnieki vai lauksaimniecības komersanti, kuri ikdienas darbā izmanto traktorus vai piekabes. Jāatceras, ka piekabe ir individuāla transportlīdzekļa vienība, kurai nepieciešama atsevišķa OCTA polise. Tāpat atlaide OCTA polisei pienākas arī cilvēkiem ar invaliditāti. 

Katram savu OCTA
Noteikti jāņem vērā, ka polise ir piesaistīta personai, kas nozīmē – ja mainās transporta līdzekļa īpašnieks, tam jāiegādājas jauna polise. Pārdodot automobili citai personai, vienmēr svarīgi pārliecināties, ka ir veikta pareiza īpašumtiesību maiņa un jaunais īpašnieks ir iegādājies OCTA polisi. Pretējā gadījumā, ja jaunais īpašnieks izraisa ceļu satiksmes negadījumā, bet transportlīdzekļa OCTA polise joprojām ir uz jūsu vārda, apdrošinātājiem ir tiesības vērsties pie jums pēc kompensācijas kā pie negadījuma "izraisītāja" un tas var ietekmēt jūsu apdrošināšanas vēsturi un attiecīgi – nākamās apdrošināšanas izmaksas. 


Salīdzinām savas polises
Iespējams vairāki no mums ir ievērojuši, ka kāds pārdevējs OCTA polisi piedāvā iegādāties par lētāku cenu, savukārt cits – par dārgāku. Tas nav atkarīgs no pārdevēja uzcenojuma, bet gan no OCTA polises seguma. Dažas polises piedāvā iegādāties papildu segumus, piemēram, palīdzību uz ceļa negadījuma gadījumā vai atlīdzību sadursmes gadījumā ar dzīvniekiem. 

Tomēr pirms iegādāties OCTA polisi ir vērtīgi iepazīties ar atsauksmēm par apdrošinātāju. Jo, lai arī pamata OCTA segums ir vienāds visiem, tieši no apdrošinātāja ir atkarīgs, vai jums ir pieejama brīva autoservisa izvēle, kā arī norādīts tāmju un rēķinu apstiprināšanas un apmaksas laiks. 

Lai arī OCTA apdrošināšanas polise ir obligāta, svarīgākais atcerēties ne tikai to savlaicīgi iegādāties, bet arī parūpēties par savu un līdzcilvēku drošību, apdomājot savu uzvedību braukšanas laikā.