Skudra: Krauzes virzīšana mēra amatam saistīta ar ZZS cerību uz jaunu koalīciju Rīgā

Foto: Ieva Čīka/ LETA
Foto: Ieva Čīka/ LETA

Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) lēmums par savu Rīgas mēra amata kandidātu izvirzīt valdes priekšsēdētāju Armandu Krauzi ir saistīts ar cerību uz jaunu koalīciju galvaspilsētā pēc vasarā gaidāmajām pašvaldību vēlēšanām, aģentūrai LETA sacīja Latvijas Universitātes Sociālo zinātņu fakultātes asociētais profesors Ojārs Skudra.

Politologs skaidroja, ka pie attiecīgu apstākļu sakrišanas teorētiski ir iespējami divi jauni koalīcijas modeļi Rīgas domē. Viens no tiem paredzētu kāda spēcīga kandidāta vadīta nacionāli labēja, labēji centriska vai centriska saraksta labus panākumus, kas ļautu pilsētā veidot četru partiju koalīciju, tajā iekļaujot arī trīs valdību veidojošās partijas - ZZS, "Vienotību" un nacionālo apvienību "Visu Latvijai!"-"Tēvzemei un brīvībai"/LNNK.

Skudra norādīja uz šādu iespēju, atsaucoties uz bijušā iekšlietu ministra Māra Gulbja publiski pausto, ka esot paredzama "jauna, spīdoša" Rīgas mēra amata kandidāta parādīšanās, kurš "varēšot cīnīties ar Nila Ušakova (S) un Andra Amerika (GKR) pāri".

Gadījumā, ja Gulbja vērtējums ir ticams, tad, visticamāk, Krauze tiek virzīts kā politiķis, kurš varētu šķist pieņemams un kurš pats varētu atbalstīt cita tipa koalīciju, kas varētu rasties Rīgas domē, norādīja Skudra.

Eksperts gan pats netic, ka šāda nacionāli labējo un labēji centrisko spēku koalīcija ar kādu vēl nezināmu spožu kandidātu būtu spējīga iegūt vairākumu. Tas varētu notikt tikai tādā gadījumā, ja Krievija veiktu ārpolitiskas akcijas, kas nobiedētu latviešu vēlētāju, pauda politologs.

Otrs koalīcijas variants būtu, ja Krauze piekristu Rīgā sadarboties ar "Saskaņu", gadījumā, ja šis politiskais spēks būtu saņēmis minimālu pārsvaru un tam būtu nepieciešamas papildus balsis drošībai. Ministru prezidents Māris Kučinskis (ZZS) ir noraidījis koalīcijas veidošanas iespēju ar "Saskaņu", taču jautājums ir, vai Ušakovam izdotos "nopirkt Krauzi", skaidroja Skudra.

Uz norādi, ka Krauze ir publiski noliedzis iespēju Rīgas domē strādāt koalīcijā ar "Saskaņu", eksperts vērsa uzmanību, ka pirms vēlēšanām no politiķu puses būtu "absolūts idiotisms" teikt, ka pēc tam būtu gatavi iet kopā ar šo partiju. Tas arī nebūs nepieciešams, ja "Saskaņa" vēlēšanās parādīs ļoti labus rezultātus. Savukārt papildus balsis būs nepieciešamas, ja politiskajam spēkam pārsvars domē būs tikai viena vai divas balsis, sacīja Skudra.

Kā ziņots, ZZS valde 23.janvārī par saraksta līderi startam Rīgas domes vēlēšanās izvirzījusi ZZS valdes priekšsēdētāju Krauzi. Politiķis atkārtoti apliecināja, ka ZZS neveidos koalīciju ar partiju "Saskaņa".

Pašvaldību vēlēšanas notiks jūnijā.