Banner 980x90

Rīgas Kristus Piedzimšanas pareizticīgo katedrāle

Kristus Piedzimšanas katedrāle ir arhitektūras un stabilitātes simbols, ko apmeklē ne tikai Latvijas augstākie viesi, bet ikviens, kam nepieciešams miers un drošība.

Rīgas Kristus Piedzimšanas pareizticīgo katedrāle celta laika posmā no 1876. līdz 1884. gadam arhitekta R. Pflūga uzraudzībā. Pēckara gados (no 1964. gada līdz 1990. gadam) šajā ēkā atradās "Zinību nams" un planetārijs, kā arī viena no vispopulārākajām tā laika kafejnīcām "Dieva auss", kur allaž varēja sastapt māksliniekus, mūziķus, dzejniekus un citus "nepareizi domājošos". Rīgas Kristus Piedzimšanas baznīca ir Latvijas Pareizticīgās baznīcas ievērojamākais dievnams. Katedrāles svinīgā atklāšana notika 1884. gada 28. oktobrī. Pirms pirmā pasaules kara uz katedrāli nāca lūgties aptuveni pusotrs tūkstotis ticīgo. Majestātiskā gaišzilo kupolu celtne neobizantiešu stilā bija tā laika visdārgākā ēka Rīgā, tās interjers bija neredzēti grezns un mākslinieciski augstvērtīgs: izcila senu un dārgu ikonu kolekcija, izcilāko Pēterburgas Mākslas akadēmijas pedagogu un krievu gleznotāja Vasilija Vereščagina gleznoti trīs ikonostasi, Pēterburgas labāko zelta šuvēju darināti svētkalpotāju tērpi, dievnama sienas greznoja freskas bizantiešu stilā ar senkristiešu ornamentiem. Lai arī katedrāle pārdzīvoja abus Pasaules karus, 1960. gadu sākumā to slēdza, nozāģēja krustus, noņēma un pārkausēja zvanus un pārbūvēja par planetāriju, oficiāli nodēvējot par Zinību namu. Katedrāles atjaunošanas darbi sākās 1990.gadu beigās, 2000. gada 6. maijā arhibīskaps Aleksandrs iesvētīja katedrāles jauno ikonostasu. Restaurācija turpinās joprojām, ikviens tiek aicināts ziedot projektam "Svet", kurā gūtie līdzekļi tiek novirzīti katedrāles remontam.

Adrese: Brīvības bulvāris 23, Centra rajons, Rīga, LV-1050
Tālrunis: +371 67211207, +371 67037900
Mājaslapa: www.liveriga.com
E-pasts: info@rigatic.lv
GPS koordinātes: 56.9537641, 24.1138361

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)