13 produktīvas darba vides priekšnosacījumi

Ja vēlies savu darba laiku izmantot maksimāli produktīvi, tad ieskaties šajos padomos.

Fona troksnis vai klusums?
Ir cilvēki, kuru darba spējas ir lielākas, strādājot klusumā, un ir cilvēki, kurus klusums nomāc, tādēļ viņiem nepieciešama fona mūzika vai citāda skaņa (piemēram, putnu čivināšana).

"Tikai darbs" zona
Lai darba laiks tiktu izmantots produktīvāk, savu darba galdu vai kādu konkrētu krēsla novietošanas pozīciju vari pasludināt par "tikai darbs" zonu. Tas nozīmē, ka, nonākot šajā zonā, tu darīsi tikai ar darbu saistītos pienākumus, nevis kādas blakus lietas.

Padari savu darba vidi mājīgāku
Lai darba vieta būtu personīgāka un tuvāka tev, uz galda vari nolikt kādu ģimenes foto vai suvenīru no kāda ceļojuma. 

Atbrīvojies no nevajadzīgiem priekšmetiem apkārt
Lielai daļai no mums gan darba vietā, gan mājās ir tā viena atvilktne, kurā glabājas lietas, kuras mēs neizmantojam jau pāris gadu vai pat nezinām šo lietu pielietojumu. Neievies savā darba vidē haosu un atbrīvojies no nevajdzīgajiem priekšmetiem sev apkārt. Brīva un plaša darba vide uzlabos tavas darba spējas.

Saglabā savu darba vidi tīru un koptu
Regulāri atceries notīrīt datora ekrānu un taustiņus. Datorā klaviatūra ir īsts netīrumu un putekļu magnēts. To jāatceras pārbaudīt pietiekami bieži. Arī darba galdam un krēslam jābūt koptam un tīram. Tīra vide palielinās tavas darba spējas.

Darba produktivitāti palielinās arī augi un atvērts logs 
Jebkurš birojs izskatās mājīgāks, ja tajā redzami istabas augi. Augi liks tev justies patīkamāk, mierīgāk un tuvāk dabai. Jāpadomā arī par iespēju atvērt logu vismaz tajās dienās, kad gaisa temperatūra ārā ir patīkama. 

Pazīstama smarža – ideju rosinātājs?
Mums katram ir viens vai vairāki aromāti, kuri ir īpaši mīļi. Tā var būt lavanda, zemene, bērzs vai kumelīte. Izvēlies savu iemīļoto smaržu un papildini ar to savu darba vietu. 

Pietiekams apgaismojums – gan dabisks, gan mākslīgs
Iespēju robežās izmanto dabisko apgaismojumu, vajadzības gadījumā to papildinot ar mākslīgo. Gaiša telpa gan palīdzēs koncentrēties, gan būs veselīgāka acīm.

Biroja mēbeles
Jāpievērš uzmanība tam, kādas ir tava biroja mēbeles. Internetveikali piedāvā lētas biroja mēbeles, kuras turklāt ir iespējams pasūtīt ar piegādi, lai ieekonomētu tavu laiku. Mēbelēm jābūt patīkamos toņos, pareizā augstumā un atbilstošas kvalitātes.

Pareiza sēdēšanas poza
Ja darbs jāveic pie datora, īpaši svarīga ir pareizā krēsla un galda izvēle. Krēslam jābūt ērtam, ar atbilstošiem izliekumiem un pareiza augstuma. Krēslam jābūt tādam, lai to varētu noregulēt pareizā augstumā attiecībā pret galdu. Lai izvairītos no muguras problēmām, jāsēž taisni un pēc noteikta laika jāizstaipās vai jāpieceļas kājās.

Parūpējies par to, lai tuvumā būtu dzeramais ūdens un vieglas uzkodas
Arī darbs pie datora prasa daudz enerģijas, tāpēc vienmēr tuvumā jābūt pieejamam dzeramajam ūdenim, ar ko veldzēt slāpes, un vieglām uzkodām, ar ko remdēt izsalkumu pirms un pēc pusdienu pārtraukuma. 

Ievies darāmo darbu sarakstu
Lai nebūtu jāuztraucas par to, ka kāds darbiņš paliks nepadarīts, sāc lietot darāmo darbu sarakstus. Turklāt šādi tu varēsi izbaudīt mazo uzvaras prieku, izsvītrojot kādu jau padarītu darbu.

Pareiza temperatūra
Parūpējies par to, lai tavā darbavietā būtu atbilstoša temperatūra. Ja darba laikā regulāri jūties pārkarsis vai ja tev jāsēž jakā ar siltinājumu, tad temperatūra nebūs izvēlēta pareizi.