Banner 980x90

4 veselīgas apņemšanās adventes laikam

Adventes laiks ļauj mums pārdomāt svarīgo un nedēļas nogales līdz Ziemassvētkiem varam veltīt veselībai – tās var būt četras veselīgas apņemšanās, ko savā un tuvāko cilvēku labā šajā laikā varam paveikt, rosina „Mēness aptiekas” farmaceite Ērika Pētersone.

Pirmā advente – pastaigas svaigā gaisā

 

Pastaigas svaigā gaisā dara brīnumus! Ja nedēļa aizvadīta darbā, skolā, esi pārvietojies tikai ar transportu, meklē veidu kā atslēgties no darba pienākumiem, tad došanās dabā noteikti palīdzēs. Iespējams, tev jau ir savs pastaigu maršruts, bet Pirmās adventes nedēļas nogali vari izmantot, lai atrastu jaunu – vai vismaz dotos pretējā virzienā, kā ierasts! Pastaiga vai pat pārgājiens ar mērķi noteikti būs aizraujošāks gan tev, gan jaunākajiem ģimenes locekļiem – piemēram, došanās pēc skujām, čiekuriem un citām dabas veltēm, lai pagatavotu adventes vainagu vai tās ieliktu vāzē, pie durvīm – tā radot pirmo svētku gaidīšanas noskaņu. Būtiski ir saģērbties atbilstoši laikapstākļiem, varbūt noderēs lieks cimdu pāris, ja gadīsies samērcēt, jo pirmssvētku laikā nebūtu vēlams saaukstēties. Ja esi iesācējs, nevajadzētu pārspīlēt ar noietā attālumu. Silta tēja termosā un kādas uzkodas enerģijai šajā ziemīgajā pastaigā tev noteikti liks justies labāk. Ziemas peldētājiem jeb roņiem arī noteikti būs zīmīgi iegremdēties kādā ūdenstilpē tieši šajā laikā, bet tie, kuri vēl ar to nenodarbojas, taču gribētu, var sākt ar pirtiņas apmeklējumu un pēc izkaršanās pastaigāt basām pēdām pa sniegu. Rūdīšanās varētu būt jaunā iecere, taču ziemas peldei vajadzēs gatavoties ilgāk.

Otrā advente – sevis palutināšana un emocionālais miers

  Freepik.com/ DCStudioFreepik.com/ DCStudio

Vismazāk pirmssvētku laikā vajadzētu piedzīvot emocionāla un garīga izsīkuma stāvokli, kas daudziem diemžēl ir realitāte pēc pārstrādāšanās, ilgstoša stresa, nespējas piepildīt pārāk augsti izvirzītus mērķus, apmierināt līdzcilvēku prasības, gaidas u. tml. Vienlaikus, kad gan vēl gūt vairāk prieka, pozitīvu emociju, paaugstināt serotonīna līmeni organismā, ja ne pirms Ziemassvētkiem! Emocionālo spriedzi iespējams mazināt dažādā veidā. Būtiski, lai organismā pietiekami ir D vitamīna un B grupas vitamīnu, kas ir tik svarīgi nervu sistēmas darbībai. B grupas vitamīnus ieteicams lietot arī, lai mazinātu depresijas izpausmes. Tie spēj uzlabot smadzeņu darbību un ir pētījumi, kas pierāda, ka pietiekošs B grupas vitamīnu līmenis organismā spēj veiksmīgi palīdzēt cīnīties ar stresa izraisītām sekām, strauju garastāvokļu maiņu, galvassāpēm, nogurumu, trauksmi, nemieru. Savukārt optimāls D vitamīna līmenis organismā nodrošina veiksmīgāku cīņu pret trauksmi, depresiju un stresu, atgādina farmaceite.  

Kā vēl sevi uzmundrināt? Vari sarīkot tikšanos ar sen nesatiktu draugu, apmeklēt vietas, kas tieši tev raisa pozitīvas emocijas, noskatīties kādu sirsnīgu Ziemassvētku filmu vai komēdiju un no sirds izsmieties. Iespējams, vari pamēģināt atsvaidzināt novārtā atstāta hobija prasmes, ja zini, ka agrāk tas sagādāja prieku. Kopā ar ģimeni vai vienatnē vari iesaiņot dāvanas. Arī labie darbi vairo prieka un gandarījuma sajūtu. Lai tādu gūtu, var uzrakstīt apsveikumu Ziemassvētkos savai mīļākajai skolotājai, ārstam, farmaceitam, sarūpēt dāvanu kādam, kuram, iespējams, tu būsi vienīgais sveicējs šajos Ziemassvētkos…

Trešā advente – vitamīniem bagāti ēdieni un dzērieni

 

Ziemassvētkus var gaidīt arī veselīgi ēdot un baudot tējas, vitaminizētus dzērienus. Nomierinoša būs, piemēram, piparmētru, kumelītes, melisas, baldriāna sakņu, liepziedu tēja. Šīs tējas var palīdzēt mazināt nervozitāti pēc garākas dienas, uzlabot garastāvokli un palīdzēt labāk iemigt. Ja ziemas drēgnajās dienās ir nepieciešams uzmundrinājums, var dot priekšroku zaļajai tējai, ingveram, mežrozīšu augļu tējai.

Iespējams, ikdienā ēšanas paradumi nav sevišķi veselīgi un arī svētku galdā, visticamāk, būs dažādi ēdieni un dzērieni, kas organismam, ja ne nodara pāri, tad rada papildu slodzi. Tādēļ Trešā advente varētu būt laiks, kurā sev un tuviniekiem sarūpēt veselīgu ēdienreizi. Pastāv liela iespēja, ka tev iepatiksies šādi gatavot un Jaunajā gadā, ja ne kardināli mainīsi ēdienkarti, tad vismaz vairāk pievērsīsi uzmanību tam, ko un kad ēd vai dzer. Veselīgu ēdienkarti veido, piemēram, svaigi un tvaicēti dārzeņi, augļi, produkti bez konservantiem, eļļas, glutēna, var celt galdā arī kādu zivju ēdienu.  

Ceturtā advente – atpūta un miegs

 

Līdz Ziemassvētkiem palikusi nedēļa, un, visticamāk, decembris svētku gaidās radījis papildu stresu, lai pagūtu uz bērna koncertu, pagatavotu vai nopirktu dāvanas, apsveiktu kolēģus un sadarbības partnerus, pirms gada nogales pabeigtu iekrājušos darbus utt., bet Ziemassvētku sagaidīšana arī tikai teorētiski būs mierīga, īpaši, ja jāuzņem ciemiņi vai jādodas pavadīt svētkus ceļojumā, tādēļ Ceturtā advente būs lielisks laiks, lai atpūstos un izgulētos. Miegam un atpūtai ir liela nozīme, lai mēs gan labi justos, gan labi izskatītos, kas svētku laikā ir īpaši svarīgi.

Ja nepieciešams, vajag pārskatīt savus paradumus un parūpēties par miega higiēnu. Neskatoties uz to, ka dažiem darāmo darbu saraksts var būt visai garš, velti miegam vismaz astoņas stundas un mēģini celties un iet gulēt vienā un tajā pašā laikā. Atceries, ka pirms miega nav ieteicams izmantot viedierīces. Parūpējies par vidi, kurā guli – tai jābūt ērtai tumšai, vēsai un klusai. „Dari visu, lai Ziemassvētkus sagaidītu vesels un labā noskaņojumā!” novēl farmaceite.

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)