Banner 980x90

5 jūgendstila pērles Latvijā

Jūgendstils (zināms arī kā Art Nouveau) ir mākslas stils, kas savu uzplaukumu piedzīvoja laikā no 1890. līdz 1910. gadam visā Eiropā un ASV. Jūgendstilu raksturo garas, liektas un organiskas līnijas, kas visbiežāk tika izmantotas arhitektūrā, interjera dizainā, rotaslietu un stikla dizainā, kā arī ilustrācijā; tas bija apzināts mēģinājums radīt jaunu stilu, norobežojoties no atdarinošā historisma, kas dominēja 19. gadsimta mākslā un dizainā. Mākslas vēsturē to dažkārt mēdz apzīmēt par neoromantismu.

Arī Rīga bija starp tām Eiropas galvaspilsētām, kur jūgendstils izpaudās pārliecinoši un spilgti, uzplaukstot arī citu Latvijas pilsētu arhitektūrā. Kā nekā, Rīga pelnīti tiek uzskatīta par Ziemeļeiropas jūgendstila galvaspilsētu. Liela daļa no Rīgas ēkām ir veidota, ietekmējoties no šī unikālā mākslas stila, un tāpēc varētu rasties jautājums: kādēļ tik daudz? Atbilde patiesībā ir diezgan vienkārša. Laikā, kad jūgendstils bija sava popularitātes kulminācijā, arī Rīga, runājot par tās ekonomisko statusu, piedzīvoja uzplaukumu.

Raksta turpinājumā par piecām jūgendstila pērlēm ne tikai Rīgā, bet visā Latvijā, ko noteikti ir vērts apskatīt!

Alberta iela, Rīga

Ne tikai viena, bet gandrīz katra Alberta ielas ēka ir īsts jūgendstila šedevrs, un aptuveni pusi no tām ir veidojis Mihails Eizenšteins, ieskaitot ēkas numur divi, četri, seši, astoņi un Nr. 13. Brīnišķīgs šī mākslas stila paraugs ir pēdējais no minētajiem namiem, kura fasādi rotā masīva kliedzošas sievietes seja, satīrs un kronētu sieviešu krūšutēli, kas reprezentē brīvības ideju.

Ēka Nr. 11 ir klasisks latviešu nacionālā romantisma paraugs, kuru 1908. gadā projektējis Eižens Laube, vēl viens laikmetīgs vietējais arhitekts. Šī īres nama apdarē izmantoti dabīgie materiāli, tostarp šūnakmens un koks, un skatāmi etnogrāfiski ornamenti.

Graudu iela 44, Liepāja

Arī Liepāja var lepoties ar daudziem Eiropas mēroga jūgendstila arhitektūras paraugiem. Viena no dekoratīvi piesātinātākajām jūgendstila pērlēm, kas harmoniski iekļaujas pilsētas apbūvē, ir Graudu ielas nams Nr. 44 jeb Vilhelma Redera nams. Agrāko dzīvojamā māju ar veikaliem grezno augu un dzīvnieku motīvi ieejas portālā un zelmiņos, skaistas balkonu margas un citi brīnišķīgi rotājumi. Ēkā saglabājies sākotnējais dzīvokļu plānojums, kā arī kāpnes, durvis, krāsnis un kamīni.

Saules iela 55, Daugavpils

Šis skaistais nams, virs kura ieejas slejas grezns, apaļš tornītis, ir tikai viens no Daugavpils jūgendstila arhitektūras paraugiem. Kā stāsta, ēka ir tikusi uzcelta 1913. gadā, un tā piederējusi kādam tirgotājam. Šim tirgotājam bija dēls ar invaliditāti, kuram tad arī ticis uzcelts šis tornītis, lai viņš varētu vērot pilsētas dzīvi. Nama Nr. 55 balto fasādi grezno daudz dekoratīvu veidojumu un jūgendstilu raksturojošu elementu.

Rīgas iela 20, Cēsis

Lai arī mūsdienās zaudējusi daļu no sava iepriekšējā spožuma, arī Cēsu pilsētas vēsturiskajā centrā atrodas ēkas, kas uzskatāmas par jūgendstila pērlēm. Viena no tām: nams Nr. 20 Rīgas ielā, kas celts 1913. gadā, būvmeistars – P. Pētersons.

Zemgales prospekts 9, Jelgava

Jaunu elpu pēc renovācijas nu ieguvis arī īres nams "Alauda" Zemgales prospektā 9, Jelgavā, kas ir vairāk nekā simts gadu vecs. Jāsaka arī, ka šī ir viena no retajām jūgendstila ēkām Jelgavā, turklāt daļa no Jelgavas vēsturiskās apbūves. Šobrīd šajā skaistajā namā ir izvietota dzīvokļu viesnīca.

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)