9 lietas, ko ieteicams ņemt līdzi, dodoties pārgājienā

Neatkarīgi no tā, vai dosieties pārgājienā pa mežiem vai plānojat ceļojuma laikā doties pārgājienā kalnos, piemērots aprīkojums ir kritiski svarīgs. Ja būsiet pienācīgi sagatavojies, situācijā, ja notiks nelaime, spēsiet reaģēt un izvairīties no būtiskām sekām. 

Gan pieredzējušiem, gan nepieredzējušiem gājējiem nepieciešams sagatavot pārgājienam atbilstošu aprīkojumu. Svarīgākie elementi ir pārgājienu apavi un mugursomas. Lai pārgājiena mugursomas būtu ērtas, tām jābūt vieglām un labi jāpieguļ jūsu mugurai, bet pārgājienu apavi jāizvēlas atbilstoši segumam, pa kādu staigāsiet.

Tikpat svarīgi kā pārgājienu apavi ir arī tas, ar ko tiks piepildītas pārgājiena mugursomas, tāpēc piedāvājam sarakstu ar 9 svarīgākajām lietām, kuras ieteicams ņemt līdzi, dodoties jebkurā pārgājienā. 

Navigācijas rīki
Topogrāfiskā karte vai kompass ir rīki, kuri darbosies neatkarīgi no tā, vai jums būs pieeja elektrotīklam un datu pārklājumam. Šādi rīki neaizņem daudz vietas, bet nodrošinās to, ka vienmēr spēsiet atrast ceļu, ja gadās nomaldīties. Protams, pirms došanās pārgājienā pa meža biezokņiem nepieciešams apgūt, kā izmantot topogrāfisko karti un kompasu. 

Protams, ērti izmantot arī elektroierīces, kurās ir GPS navigācijas sistēmas. Izmantojot elektroniskās ierīces, papildus drošībai būtu ieteicams līdzi ņemt arī pārnēsājamās elektroniskās uzlādes ierīces – powerbankas. 

Atbilstošs apģērbs
Atkarībā no tā, kur un kurā gadalaikā dosieties pārgājienā, nepieciešami gan piemēroti pārgājienu apavi, gan apģērbs. Ir vietas, kurās laikapstākļi var mainīties īpaši strauji, tāpēc aukstajos gadalaikos ieteicams apdomāt apģērba slāņus, lai atkarībā no situācijas tos pielāgotu. Ņemiet līdzi papildus jaku un izvēlēties vieglu apģērbu, kas uzsūc mitrumu un ātri žūst, kā arī svarīgi parūpēties par to, lai jums vienmēr būtu līdzi mitruma izturīgs slānis – lietusmētelis. 

Apgaismojums
Pat tad, ja plānojat doties pārgājienā pa dienu, ieteicams nodrošināties ar pārvietojamu apgaismojumu. Situācijās, kad gadās neparedzētas aizkavēšanās, pārgājiens izrādās garāks un sarežģītāks nekā plānots, var gadīties, ka nepaspēsiet atgriezties, pirms iestājas tumsa. Kā rezerves gaismeklis vienmēr var kalpot arī mobilais telefons, kas aprīkots ar zibspuldzi, taču jāpārliecinās par to, ka ierīces baterija ir pietiekami uzlādēta.

Pirmās palīdzības aptieciņa
Ļoti svarīga labi aprīkotas pārgājiena mugursomas sastāvdaļa ir aptieciņa. Iegādājieties jau sagatavotu vai izveidojiet savu. Ņemiet līdzi dezinfekcijas līdzekļus, plāksterus, pārsējus, pretsāpju līdzekļus un medikamentus, ko lietojat ikdienā, kā arī salvetes un higiēnas līdzekļus.

Uguns
Pat ja plānots tikai vienas dienas pārgājiens, ņemiet līdzi šķiltavas vai sērkociņus, lai gadījumā, ja straujas laikapstākļu maiņas dēļ nākas uzkavēties dabā, varat nodrošināt siltumu, kā arī pagatavot ēdienu vai novārīt ūdeni dzeršanai. Papildus, lai atvieglotu uguns iekuršanas procesu, paņemiet līdzi, piemēram, sausos spirta klucīšus.

Universālais nazis un citi rīki, lai salabotu aprīkojumu
Universālais nazis var būt ļoti lietderīgs daudzās situācijās, bet papildus ieteicams paņemt līdzi arī, piemēram, izolācijas lenti vai plastmasas savilcējus, ko varēsiet izmantot, ja gadās salauzt saulesbrilles vai kaut kas atgadās ar pārgājiena mugursomu vai apaviem. 

Pārtika
Neatkarīgi no tā, vai plānots vienas vai vairāku dienu pārgājiens, ieteicams ņemt līdzi pārtiku, kas ļaus atjaunot fiziskās aktivitātes laikā patērētās kalorijas. Visērtākais našķis, ko būs ērti apēst neapstājoties, parasti ir kāds batoniņš, kas gatavots no riekstiem, šokolādes, graudu pārslām un augļiem.

Ūdens
Pat tad, ja dodaties pārgājienā aukstā laikā, pārliecinieties par to, ka jums līdzi ir ūdens, ko padzerties. Ķermenim būs nepieciešams vairāk ūdens, ja pārgājiens būs sarežģītāks un fiziski smagāks. Lietojot pietiekami daudz ūdens, būsiet drošs, ka nezaudēsiet modrību un nepakļausiet sevi traumu riskam.

Tā kā ūdens ir salīdzinoši smags, bet zināt, ka pārgājiena maršrutā būs dzeramā ūdens avots, tad ņemiet līdzi mazāku pudeli, ko papildināt pārgājiena laikā, lai visā distancē nebūtu jānes līdzi lieks smagums.

Aizsardzība no vides
Katram gadījumam nodrošinieties ar folija segu, kas ļaus pasargāt sevi no aukstuma, ja gadās neparedzētas situācijas. Tāpat, ja pārgājienā dodaties karstā un saulainā laikā, neaizmirstiet paņemt līdzi saules aizsarglīdzekļus. 

 

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu