"Ad Lucem" aicina uz autentisku Armēņu etnodžeza mūzikas koncertu

Publicitātes foto
Publicitātes foto

"Senās Armēnijas skaņa atdzimusi 21.gadsimtā" — tā grupas "Naghash Ensemble" sniegumu raksturo pazīstamais komponists un filmu mūzikas autors Tigrans Mansurjans.

Kā pilsētas informācijas portālu Riga24.lv informēja Introvertās mūzikas festivāla direktore Sandra Zandberga, 10.jūlijā plkst.20.00, Latvijas Nacionālās bibliotēkas Ziedoņa zālē, Introvertās mākslas festivāls "Ad Lucem" aicina uz Armēņu etnodžeza grupas "Naghash Ensemble" koncertu, kas apvienos armēņu tautas mūzikas garīgumu, mūsdienu post-minimālismu un džezroka enerģiju. Trīs izcilas sieviešu balsis un Armēnijas labākie instrumentālisti ar autentiskajiem instrumentiem – duduku, ūdu un dolu, saspēlē ar klavierēm atskaņos mūsdienu mūziku, kam pamatā ir viduslaiku armēņu dzejnieka un priestera Mkrtiča Nagaša autentiskie teksti.

Armēņu-amerikāņu komponista un grupas vadītāja Džona Hodiana veidotā, programma "Trimdas dziesmas" ir meditācija par cilvēka attiecībām ar Dievu, ko pieredzējis mūks, daudzus gadus pavadot trimdā. Tā skan gan kā tautas mūzika, gan klasiskā mūzika, un ir dziļi aizkustinoša.

Iedvesmu programmas izveidei diriģents, pianists un komponists Džons Hodians guva, kad pirmo reizi dzirdēja Luys vokālo kvintetu dziedam viduslaiku armēņu garīgo mūziku Garni tempļa apbrīnojamajā akustikā. "Skaņa palika manā prātā vēl ilgi un lika man uzrakstīt kaut ko, kas iedzīvinātu šo skaņu jaunā veidā. Tomēr pagāja gadi, līdz atradu pareizo tekstu šai mūzikai. Kad netīšām uzgāju viduslaiku armēņu dzejnieka Mkrtiča Nagaša dzejas fragmentus, vārdi burtiski pameta lapu un ieplūda manā dvēselē, un es zināju, ka esmu atradis īsto tekstu. Es ļāvu dzejas rindām man diktēt kādai jābūt mūzikai un vienkārši to pierakstīju." Džona Hodiana mūzikā apvienojas viņa Armēnijas saknes ar klasiskajām kompozīcijas tehnikām un brīvo improvizāciju.

Programmas tekstu autors – dzejnieks Mkrtičs Nagašs (Mkrtich Naghash) bija Armēnijas arhibīskaps laikā, kad valstī bija grūti politiskie apstākļi. Viņa talantu novērtēja ne tikai armēņi, bet arī muhamedāņu valdnieki. Ar tiem, pateicoties viņa inteliģencei, viņš izveidoja draudzīgas attiecības, un tādēļ spēja pasargāt savus tautiešus no daudzām represijām. Līdzās viņa garīgajam kalpojumam un diplomātiskajām prasmēm, Nagašs guva lielu atzinību kā dzejnieks. Viņa dzejoļi galvenokārt ir par morāles un reliģiskām tēmām, tādām kā pasaulīgā iedomība, skopums un tamlīdzīgi, viņš uzrakstījis arī trimdas dziesmas un mīlas dziesmas.

Trimdas (vai svētceļnieku) dziesmām ir īpaša vieta armēņu dzejā, jau gadsimtus ilgi tās ir sacerējuši dažādi dzejnieki. Šīs dziesmas ir oriģinālas un bieži vien neparastas, paužot to armēņu jūtas, kas dzīvo tālu no saviem dzimtajiem kalniem un laukiem. Dziesmās atklājas viņu sāpes par dzimto zemi, tiek atspoguļots tēvzemes dabas skaistums, viņu ilgas pēc mājas pavarda un mājinieku dārgajām sejām.

Vienas no Nagaša dzejas rindām stāsta: "Trimdinieka domas par izsūtījumu ir ceļinieki, tāpat kā viņš pats. Ja viņa prāts ir gudrāks nekā Salamana, ja viņa vārdi ir dārgas pērles, svešā zemē tie liek viņam klusēt un sauc to par neizglītotu muļķi. Viņa nāve ir tikpat rūgta kā viņa dzīve; nav neviena, kas sakrustotu rokas pār viņa sirdi; tie smejas, kad klāj viņu ar zemi; nav neviena sērotāja pie viņa kapa. Bet es, Nagašs, saku, ka trimdinieka sirds ir trausla. Svešā zemē saldais šķiet žultains, un roze kļūst ērkšķis. Runā maigi uz izdzīto, sniedz viņam palīdzīgu roku, un tu izpirksi savus grēkus, kas gremž kā ērkšķi."

Pats "Naghash Ensemble" izveidotājs, diriģents, pianists un komponists Džons Hodians runājot par ansambļa izpildīto mūziku saka: "Tāpat kā daudziem mūsdienu komponistiem, man ir grūti raksturot "Naghash Ensemble" mūziku. Tradicionāla vai klasiska? Etniska vai kosmopolītiska? Sena vai moderna? Galu galā, tas ir dabisks rezultāts komponistam, kurš uzaudzis, mājās klausoties tikai armēņu mūziku, jaunībā studējis Eiropas klasisko mūziku, iztiku pelnījis kā džeza improvizators, bet kuru, kā mūs visus, ikdienā pastāvīgi ieskauj modernā rokmūzika."

Biļetes uz Festivāla "Ad Lucem" konvertiem pieejamas "Biļešu servisa" tirdzniecības vietās un internetā www.bilesuserviss.lv