Atkārtoti piedāvā palielināt finansējumu ģimenes ārstu praksēm; šoreiz no oktobra

Ilustratīvs foto/ Foto: Pixabay.com
Ilustratīvs foto/ Foto: Pixabay.com

Veselības ministrija (VM) atkārtoti piedāvā palielināt kapitācijas naudu un ikmēneša fiksēto maksājumu ģimenes ārstu praksēm, aģentūru LETA informēja Veselības ministrija (VM).

Šoreiz plānots, ka finansējums praksēm varētu pieaugt, sākot no oktobra, paredz šodien valsts sekretāru sanāksmē izsludinātie grozījumi veselības aprūpes organizēšanas un finansēšanas kārtībā.

VM piedāvā palielināt kapitācijas naudu par vienu personu mēnesī no 1,18 līdz 1,12 eiro. Vienlaikus no 424,39 līdz 480,73 eiro rosināts palielināt arī ikmēneša fiksēto maksājumu ģimenes ārsta praksei.

Kā liecina grozījumu projekta anotācija, šogad kapitācijas naudas palielinājums ģimenes ārstu praksēm no VM budžeta prasīs papildu 311 059 eiro, bet kopumā gadā šim mērķim būs nepieciešams 1,25 miljoni eiro. Savukārt fiksētā maksājuma palielināšanai šogad nepieciešami 223 867 eiro, bet gadā tam būs nepieciešami 895 468 eiro. Šo finansējumu plānots nodrošināt no līdzekļiem, kas radušies, samazinoties laboratorisko izmeklējumu skaitam. Kopumā šogad izdevies ietaupīt 1,6 miljonus eiro.

Tāpat grozījumi paredz ar 1.oktobri nodrošināt efektīvāku un savlaicīgāku to pacientu izmeklēšanu un ārstēšanu, kuriem ir medicīniski pamatotas aizdomas par ļaundabīgu audzēju.

Lai veicinātu agrīnu onkoloģisko slimību diagnostiku, kas nodrošinātu savlaicīgu un efektīvu pacientu ārstēšanu, noteikumi ir papildināti ar kārtību ļaundabīgo audzēju primārai diagnostikai noteiktām lokalizācijām izplatītāko onkoloģisko saslimšanu gadījumos - krūts vēža, kuņģa, bronhu un plaušu, resnās un taisnās zarnas, ādas, nieru un citos vēža gadījumos.

Vienlaikus grozījumu projektā piedāvāta norma, kurā iekļauti nosacījumi ģimenes ārsta turpmākai rīcībai gadījumā, ja, pamatojoties uz medicīniskām indikācijām, rodas aizdomas par to, ka personai ir onkoloģiska saslimšana, kā arī paredzēta ārstniecības iestādes turpmākā rīcība gadījumā, ja personai ar aizdomām uz onkoloģisku saslimšanu nepieciešama speciālista konsultācija vai izmeklējums. Paredzēts, ka ģimenes ārsts pēc diagnostisko izmeklējumu rezultātu izvērtēšanas pamatotu aizdomu par onkoloģisku saslimšanu gadījumā, vienojoties ar pacientu, pieteiks pacienta apmeklējumu specializētā onkoloģiskajā ārstniecības iestādē.

Tāpat veikti precizējumi, lai pilnveidotu līgumu slēgšanas nosacījumus. Paredzēts, ka Nacionālais veselības dienests (NVD), plānojot līgumu apjomu ar pakalpojumu sniedzējiem par valsts apmaksāto veselības pakalpojumu sniegšanu, izvērtēs faktisko pacientu plūsmu iepriekšējā gada, nevis deviņu mēnešu garumā, kā tas bija līdz šim. Šāda kārtība uzlabos pacientu plūsmas organizēšanu gan NVD, gan katrai ārstniecības iestādei individuāli, plānojot pakalpojumu nodrošinājumu visa gada garumā.

Jau ziņots, ka iepriekš tika plānots kapitācijas naudu ģimenes ārstiem palielināt no 1.jūlija, tomēr toreiz Finanšu ministrijai (FM) bija iebildumi un tas nenotika.