Banner 980x90

Banka "Citadele" pērn strādāja ar 19,5 miljonu eiro tīro peļņu

Foto: Pilseta24.lv
Foto: Pilseta24.lv

Banka "Citadele" 2015.gadā strādāja ar 19,5 miljonu eiro tīro peļņu, koncerna peļņa bija 26,1 miljons eiro, teikts nerevidētajā finanšu pārskatā.

Kā ziņo aģentūra LETA, neiekļaujot piecu miljonu eiro izmaksas, kas radās sākotnējā publiskā piedāvājuma jeb IPO procesa rezultātā, 2015.gada koriģētā koncerna peļņa bija 31,1 miljons eiro. Ar koriģēto peļņu koncerna kapitāla atdeve (ROE) bija 15,7% un aktīvu atdeve (ROA) bija 1,07%. Savukārt bankas ROE bija 12,8% un ROA 1,04%.

Lielāko īpatsvaru no koncerna peļņas veidoja Latvijas bankas darbība - 19,5 miljoni eiro. Salīdzinājumam - 2014.gadā banka Latvijā strādāja ar 29,2 miljonu eiro peļņu. Lietuvas bankas darbība sniedza papildu 3,4 miljonus eiro, aktīvu pārvaldīšanas uzņēmumi - 1,7 miljonus eiro, Baltijas līzinga uzņēmumi - 0,1 miljonu eiro, un pārējie koncerna uzņēmumi deva papildu 2,2 miljonus eiro.

"Citadeles" koncerns saglabāja stabilu sniegumu 2015.gadā ar pieaugumu kredītportfelī un uzlabojumu kredītportfeļa kvalitātē. Koncerna bruto kredītu summa pieauga par 8,4% līdz 1,26 miljardiem eiro 2015.gadā no 1,16 miljardiem eiro 2014.gadā. Pieaugums bija visos biznesa segmentos un ģeogrāfijas. Portfeļa kvalitāte uzlabojās, turpinoties slikto kredītu proporcijas samazinājumam un palielinoties uzkrājumu segumam attiecībā pret sliktajiem kredītiem.

Koncerna slikto kredītu īpatsvars kopējā kredītportfelī pērn veidoja 10,8%, un uzkrājumi vērtības samazinājumam bija par trīs miljoniem eiro zemāki nekā 2014.gadā. Uzkrājumu seguma attiecība pret kredītiem, kas ir kavēti vairāk nekā 89 dienas, ievērojami uzlabojās - 148%, salīdzinot ar 111% 2014.gada beigās.

2015.gada ienākumi saglabājās ilgtspējīgi, neskatoties uz zemo procentu likmju vidi. Neto komisijas ienākumi pieauga, nodrošinot ilgstošu pamatdarbības rentabilitāti. Koncerna neto komisiju ienākumi kāpa par 6% līdz 35,5 miljoniem eiro, galvenokārt no maksājumu karšu un tirgotāju biznesa, kā arī elektronisko pārskaitījumu dēļ. Koncerna kopējie pamatdarbības ieņēmumi pieauga par 0,8 miljoniem eiro.

Kopējais kapitāla pietiekamības rādītājs turpināja uzlaboties, pieaugot līdz 13,4% 2015.gadā no 11% 2014.gadā.

Negatīvo procentu likmju vides un Vienotā noregulējuma fonda iemaksu dēļ koncerna neto procentu ienākumi pērn samazinājās par 3% līdz 60,5 miljoniem eiro, bankas neto procentu ienākumi samazinājās par 8% līdz 48,1 miljonam eiro. To daļēji kompensēja pieaugums kredītportfelī, kas nodrošināja labu procentu ienākumu atdevi. Pieaugums kredītportfelī arī palīdzēja kompensēt samazinājumu procentu ienākumos no vērtspapīriem, kur vairākiem valsts valdību vērtspapīriem ar augstu atdevi gada beigas pienāca dzēšanas termiņš.

Koncerna pamatdarbības izdevumi pērn palielinājās par 9,8 miljoniem eiro, bankas pamatdarbības izdevumi auga par 10,9 miljoniem eiro. Pieaugums galvenokārt saistīts ar piecu miljonu eiro IPO procesa izmaksām, kā arī izmaksām, kas saistītas ar konsultāciju pakalpojumu līgumu 2,5 miljonu eiro apmērā.

Pērn audzis darbinieku skaits, nodarbināto kāpums ir lielākoties pārdošanas un IT izstrādes daļās.

Salīdzinot ar 2014.gadu, koncerna kopējie aktīvi pērn pieauga par 106 miljoniem eiro jeb 3,7%. Pieaugumu veicināja 8,4% kredītportfeļa pieaugums visos biznesa segmentos. Izaugsme bija īpaši ievērojama Igaunijā un Baltijas līzinga uzņēmumos. Izaugsme kopējā kredītportfelī tika sasniegta kopā ar augstu kredītportfeļa ienesīgumu 5,7% apmērā (bankas: 5,5%).

Galvenais koncerna finansējumu avots ir noguldījumi. Lielā noguldījumu bāze un piesardzīga likviditātes pārvaldīšana nodrošināja labu koncerna likviditātes pozīciju ar kredītu-noguldījumu attiecību 46% līmenī (bankas: 48%). "Citadeles" pārskatā pausta pārliecība, ka noturīga noguldījumu bāze ir viens no atslēgas pīlāriem veiksmīgai reģionālai bankai un viens no galvenajiem finansējuma avotiem. Tādēļ privātpersonu noguldījumi un uzņēmumu līdzekļu pārvaldīšanas risinājumi turpinās spēlēt nozīmīgu lomu "Citadeles" klientu piedāvājumos un stratēģijā.

"Citadeles" finanšu pārskatā teikts, ka tās stratēģiskais fokuss ir privātpersonu un mazo un vidējo uzņēmumu apkalpošana. "Citadeles" mērķis ir kļūt par "primārās izvēles banku" privātpersonām un mikro, mazajiem, vidējiem uzņēmumiem visā Baltijā, kā arī turpināt uzlabot produktus un pakalpojumus klientiem korporatīvo un privātā kapitāla pārvaldības segmentos.

Pērn oktobrī banka un tās akcionāri nolēma sākt "Citadeles" akciju IPO. Mērķis bija piesaistīt kapitālu no starptautiskajiem investoriem, lai finansētu "Citadeles" izaugsmes stratēģiju un optimizētu kapitāla struktūru. Lai gan tika novērota pozitīva interese no privātpersonām un institucionālajiem investoriem, tirgus apstākļi un cenošanas vide bija neizdevīga. Tādēļ tika nolemts atlikt IPO procesu un izvērtēt citas iespējamās stratēģiskās alternatīvas.

"Lai gan "Citadeles" stratēģijas pamatā ir audzēt uzņēmējdarbību organiski un koncentrēties uz savas klientu bāzes paplašināšanu, mēs varam izskatīt arī potenciālas vērtību veicinošas stratēģiskās iespējas, kas stiprinātu "Citadeles" tirgus pozīciju visā Baltijā un nodrošinātu papildu operacionālos un izaugsmes ieguvumus," teikts bankas pārskatā.

Bankas likviditātes rādītājs pērn bija 57%. Finanšu un kapitāla tirgus komisijas bankai noteiktais individuālais minimālais likviditātes rādītājs ir 40%.

Pērn noslēdzās "Citadeles" privatizācijas process. Konsorcijs, kuru pārstāv Ņujorkā bāzētā "Ripplewood Advisors LLC", iegādājās 75% plus vienu akciju AS "Citadele banka". Eiropas Rekonstrukcijas un attīstības bankai pieder 25% mīnus viena akcija no koncerna.

Līdz 2015.gada aprīlim, kad noslēdzās privatizācija, "Citadele" darbojās saskaņā ar Eiropas Komisijas restrukturizācijas plānu, kurā bija noteikti vairāki ierobežojumi "Citadeles" darbībai.

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)