Banner 980x90

Cecīļu dabas taka, kas ved gar iespaidīgiem dabas veidotiem mākslas darbiem

Cecīļu dabas taka atrodas Gaujas Nacionālajā parkā, Amatas senlejā, kuru izejot ir iespējams apskatīt tādus unikālus un iespaidīgus objektus kā Cecīļu iezi, Dančupītes kanjonu, ūdenskritumu, kā arī citus aizsargājamus dabas pieminekļus. Dančupītes ietekā Kumadā tikuši atrasti vairākus miljonus gadu seni bruņuzivju fosiliju fragmenti, ko iespējams aplūkot Cecīļu dabas takas kases namiņā. Dabas taka ir privāta, labiekārtota vieta.

Amatas senleja

Amatas senleja veidojusies vienā laikā ar Gaujas senleju ledus laikmeta beigu posmā un arī pēc ledus laikmeta, kad ledāju kušanas ūdeņi noplūda Gaujas virzienā. Tās dziļākajā vietā Amatas senleja sasniedz aptuveni 50 metrus, bet tās platums ir viens līdz pusotrs kilometrs. Amatas senlejas vizītkarte ir ainaviskie un iespaidīgie smilšakmens atsegumi.

Ģeoloģiskie dabas pieminekļi

Devona perioda nogulumi, kā, piemēram, smilšakmens, ir sastopami visā Latvijas teritorijā. Zemes virspusē to dabiskie atsegumi redzami vairākās ledus laikmetā radušās senlejās, piemēram, Gaujas un arī Amatas senielejā. Senlejas nogāzes vietumis veido 350-400 miljonus gadu seni dolomīta un smilšakmens atsegumi, kas saistāmi vēl ar to laiku, kad Latvijas teritoriju klāja sekla un silta jūra. Tajā mitušo bruņuzivju fosiliju fragmenti ir apskatāmi Cecīļu dabas takas kases namiņā.

Kāda teika vēsta: Cecīļu ieža alās dzīvojis velns ar divām raganām. Katru pusnakti viņi dejojuši ieža priekšā. Ļaudis velnu nokaitinājuši. Viņš gribējis Kumadu aizbērt, paņēmis smiltis un nesis uz upi. Te “Cecīļos” iedziedājies gailis. Velns sabijies un meties alā. Smiltis izbirušas pretī “Velna kambara” iezim, veidojot uzkalniņu. No tā laika velns neesot manīts.

Cecīļu dabas taka

 

Marķētais (baltas bultiņas uz zaļa fona) un pusotru kilometrus garais Cecīļu loks izveidots Gaujas Nacionālā parka teritorijā, takas sākuma punkts atrodas Amatas novada Ieriķos, netālu no Tūrisma informācijas centra (pie “Lejas Cecīļu” mājām), kas vienlaikus ir arī Cecīļu dabas takas apmeklētāju centrs. 

Takas apmeklētājiem tiek dota iespēja izbaudīt cilvēka nepārveidotu dabas ainavu – Dančupītes kanjonu un alu, miniatūru ūdenskritumu, skaisto un vairāk nekā 10 metrus augsto un 100 metrus garo Cecīļu iezi no Kumadas upes labā krasta, Cecīļu priedi (kas atzīta par dižkoku), kā arī dažādus citus objektus. Maršrutu ir iespējams pagarināt, ejot uz “Līčiem” pāri Amatas upei, un tālāk gar labo krastu.

Taku iespējams iziet jebkurā gadalaikā, tomēr jārēķinās, ka, apmeklējot to, nepieciešams parūpēties par ērtu, pārgājienam piemērotu apģērbu un apaviem; mitrā laikā taka var būt slidena un dubļaina. Taka nav piemērota pastaigai ar bērnu ratiem un braukšanai ar velosipēdu.

Plānojot Cecīļu dabas takas apmeklējumu, jāņem vērā “Covid-19 izplatības ierobežošanas pasākumi mājsēdes laikā” apkopoto informāciju, kas attiecas uz dabas takām un objektiem. Jāņem vērā, ka pirms došanās uz pastaigu taku vēlams pieteikt apmeklējumu, lai izvairītos no drūzmēšanās.

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)