Banner 980x90

Eksperts: Nav pamata apgalvot, ka latvietis spēj saražot tikai baļķi

Ilustratīvs foto/ Foto: Pixabay
Ilustratīvs foto/ Foto: Pixabay
Kokskaidu granulu eksportā Latvija ir pirmajā vietā Eiropā, bērza saplākšņa ražošanā - trešajā vietā pasaulē, bet vietējie uzņēmēji ir izkonkurējuši ārvalstniekus viņu mītnes zemju zāģbaļķu tirgū, tādēļ nav pamata apgalvot, ka latvietis spēj tik vien kā saražot baļķi, kam rietumnieki pievieno vērtību. Tā intervijā aģentūrai LETA atzina Latvijas Kokrūpniecības federācijas izpilddirektors Kristaps Klauss.

Klauss norādīja, ka kokrūpniecībā jau kādu laiku ir aktuāla tendence pakāpeniski pāriet uz dziļākas pārstrādes produktu ražošanu, katram pārstrādātās koksnes kubikmetram vairojot realizācijas vērtību. Pateicoties šai tendencei, nozares pievienotā vērtība pieaug, un kopējie rādītāji šogad būs lielāki nekā 2015.gadā, un arī 2017.gadā būs dažu procentu pieaugums.

Tāpat Klauss atzina, ka nozares izaugsme nav saistāma ar ciršanas apjomiem, bet tās pamatā ir koksnes pārstrādes procesu modernizēšana un ražošanas pilnveidošana. Jau vairākus gadus Latvijas uzņēmēji iepērk būtiski vairāk skujkoku baļķu kaimiņvalstīs, nekā izved, un starp lielākajiem piegādātājiem ir ne tikai Krievija un Baltkrievija, bet arī Lietuva, Norvēģija un Zviedrija.

"Baļķu imports uz Latviju notiek ne jau tāpēc, ka būtu piepildījušies pasaules gala sludinātāju pareģojumi, ka visi Latvijas meži nocirsti, bet gan tādēļ, ka Latvijas zāģētavām ir brīvas jaudas un to vadība tik sekmīgi vada uzņēmumu, ka spēj izkonkurēt ārvalstu koksnes resursu pircējus viņu mītnes zemēs. Tādēļ apgalvojumam, ka latvietis spēj saražot tikai baļķi, bet gudrie ārzemnieki tiem rietumvalstīs pievieno vērtību, nav nekāda pamata. Patiesībā notiek otrādi - Latvijas uzņēmēji izkonkurē ārvalstniekus zāģbaļķu tirgū un pievieno tiem vērtību Latvijā," norādīja federācijas vadītājs.

Vienlaikus viņš atzina, ka pasaules tirgi kļuvuši sarežģītāki, dažos sektoros ir vērojama pārprodukcija, kas izsauc cenu kritumu, līdz ar to 2016.gadu nevarēs izcelt kā izcilu biznesa gadu, taču nekāda krīze arī nav gaidāma.

Kā ziņots, mežu nozare ir viena no vadošajām Latvijas ekonomikas nozarēm, kuras apjoms ir apmēram 5% no iekšzemes kopprodukta. Kokrūpniecība ir otrā lielākā eksporta nozare, kas veido apmēram piekto daļu no kopējā valsts eksporta. Mežsaimniecībā, mežizstrādē, kokrūpniecībā un mēbeļu ražošanā tieši vai pastarpināti kopā ir nodarbināti apmēram 100 000 cilvēku.

Latvijas Kokrūpniecības federācijā apvienojušās visas nozares uzņēmēju asociācijas - "Latvijas Koks", "Latvijas Mēbeles", Latvijas Kokmateriālu eksportētāju asociācija, Latvijas Kokapstrādes uzņēmēju un eksportētāju asociācija, Latvijas Mežizstrādātāju savienība un Latvijas Neatkarīgo mežizstrādātāju asociācija.

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)