Kad bērnam jāsāk mācīt finanšu pratību?

Ikdienā nav iespējams izvairīties no situācijām, kas saistītas ar finansēm. Cilvēkiem nākas plānot savas finanses, veikt dažādus maksājumus u.tml. Ir ļoti svarīgi, lai ikviens mācētu pareizi rīkoties ar savu naudu, tāpēc vecāki saviem bērniem jau mazotnē sāk mācīt finanšu pratību.

Iespējams, ka kāds nemaz nav dzirdējis šādu vārdu savienojumu. Finanšu pratība ir prasmju un zināšanu kopums, kas ikvienam cilvēkam palīdz izprast, kā arī veiksmīgi organizēt personīgo finanšu pārvaldīšanu. Tā palīdz pieņemt gudrus un pārdomātus lēmumus dažādos ar finanšu pakalpojumu izvēli saistītos jautājumos, kā arī spēj nodrošināt privāto finansiālo stabilitāti un ilgtspēju. Tā kā finanšu pratība ir svarīga, noteikti, ka liela daļa vecāku arī saviem bērniem vēlas par to pastāstīt. Kad ir īstais laiks, lai sāktu to darīt?

Iespējams, ka, jo ātrāk bērnam sāks mācīt par finansēm, jo ātrāk viņš sapratīs, ka ar naudu jāapietas atbildīgi un uzmanīgi. Bieži vien vecāki nesaprot, kā iemācīt bērnam iekrāt naudu un kā pareizi ar to rīkoties. Iespējams, ka tas neizdodas, jo paši vecāki nav atraduši pareizo pieeju, lai šo visu mācītu. 

Mācīt finanšu pratību jāsāk pavisam lēnām. Tu nevari no maza bērna pieprasīt, lai viņš spētu rīkoties ar naudu tāpat, kā to dara pieaudzis cilvēks. Pašā sākumā vēlams bērnam paskaidrot, kur cilvēki iegūst naudu. Bērnam ir jāzina, ka naudu nākas nopelnīt, kas ne vienmēr ir viegli. Cilvēki ikdienā pavada vairākas stundas savā darba vietā, lai nopelnītu sev iztiku. Algas apmērs visiem cilvēkiem nav vienāds. Tiem cilvēkiem, kuriem ir salīdzinoši maza alga, ir īpaši jāpiedomā pie saviem tēriņiem. Par naudas pelnīšanu bērnam var sākt stāstīt jau tad, kad viņš dodas uz bērnudārzu.

Pamatskolas vecuma bērni bieži vien no vecākiem saņem kabatas naudu, līdz ar to tā ir viņu pirmā pieredze pašiem ar saviem naudas līdzekļiem. Lai bērni šo naudu iztērētu lietderīgi, vecākiem ir jāiemāca, kā rīkoties ar šo naudu. 

Iespējams, ka lielākā daļa šo bērnu vēlētos iegādāties sev kādus našķus, taču pilnībā visu naudu nevajadzētu iztērēt šādiem mērķiem. Bērniem šajā vecumā pavisam noteikti var sākt mācīt par iekrājumu veidošanu. Bērniem ir savi sapņi un vēlmes, kuras viņi vēlētos piepildīt, piemēram, iegādāties jaunu galda spēli vai nopirkt skaistus apavus. Lai to varētu izdarīt, ir jāiekrāj vajadzīgā naudas summa, tāpēc ir svarīgi, lai bērns jau šajā vecumā saprot, ka nauda ir jātaupa, lai varētu iegādāties nepieciešamo. Papildus iepriekš minētajam, bērnam šajā vecumā pamazām var mācīt par to, ka ir jāmaksā arī rēķini. 
   
Pats svarīgākais ir mācīt šīs lietas pamazām un tā, lai bērnam pašam rastos interese apgūt ko jaunu.