Banner 980x90

Kas ir CO2 mērītājs, un kā tas darbojas?

Oglekļa dioksīds (CO2) ir bezkrāsaina un bez smaržas gāze, kas dabiski atrodas Zemes atmosfērā. Tas ir cilvēka elpošanas un fosilā kurināmā sadedzināšanas blakusprodukts. Lai gan zems CO2 līmenis nav kaitīgs cilvēka veselībai, augsts līmenis var radīt negatīvas sekas, tostarp galvassāpes, reiboni, nogurumu un samazinātas kognitīvās funkcijas. Tāpēc ir svarīgi uzraudzīt CO2 līmeni gaisā, jo īpaši iekštelpās, kur cilvēki pavada lielāko daļu sava laika. “Maple CO2” gaisa kvalitātes mērītāju ražotāji rakstā skaidro, kas ir gaisa kvalitātes mērītājs un kā tas darbojas.

CO2 mērītāji, kas pazīstami arī kā oglekļa dioksīda detektori vai CO2 monitori, ir ierīces, kas mēra CO2 līmeni gaisā. “Maple CO2” mērītājs darbojas, izmantojot NDIR (nedispersīvu infrasarkanais sensors) CO2 gāzes sensoru, kas ir specializēts, lai varētu noteikt CO2 klātbūtni gaisā.

NDIR sensori darbojas, izstarojot infrasarkano starojumu noteiktā viļņa garumā, ko absorbē CO2 molekulas. Sensors mēra absorbētā infrasarkanā starojuma daudzumu un izmanto šos datus, lai noteiktu CO2 koncentrāciju gaisā. NDIR sensori ir ļoti precīzi un uzticami, un tie var izmērīt CO2 koncentrāciju no 400 daļām uz miljonu (ppm) līdz vairākiem tūkstošiem ppm.

2022. gada maijā visās Latvijas skolās noslēdzās gaisa kvalitātes mērītāju uzstādīšana, ar mērķi uzlabot labsajūtu skolēniem un pedagogiem klases telpās, kā arī samazināt iespējamo infekciju izplatīšanās risku.

CO2 mērītājus parasti izmanto dažādos apstākļos, tostarp mājās, birojos, skolās un citās iekštelpu vidēs. Tie ir īpaši svarīgi ēkās, kurās ir slikta ventilācija vai augsts noslogojums, jo šie faktori var izraisīt CO2 un citu piesārņotāju uzkrāšanos gaisā. Kad CO2 koncentrācija pārsniedz noteiktu slieksni, tas norāda, ka iekštelpu gaiss ir sasmacis un ir nepieciešams atvērt logus, palielināt ventilāciju vai izmantot gaisa attīrītāju.

Papildus iekštelpu gaisa kvalitātes uzlabošanai, CO2 mērītāji var palīdzēt samazināt enerģijas izmaksas. Uzraugot CO2 līmeni gaisā, ēku apsaimniekotāji var pielāgot ventilācijas ātrumu, lai nodrošinātu, ka tiek ievests tikai nepieciešamais svaigā gaisa daudzums. Tas var palīdzēt samazināt enerģijas patēriņu, samazinot apkures vai dzesēšanas daudzumu, kas nepieciešams komfortablai vides uzturēšanai.

Pieaugot izpratnei par iekštelpu gaisa kvalitātes nozīmi, CO2 mērītāji kļūst arvien populārāki, un tiem, visticamāk, nākotnē būs nozīmīga loma ēku pārvaldībā un gaisa kvalitātes kontrolē. Ja tev ir vēlme tādu iegādāties, ienāc co2maple.com!

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)