Banner 980x90

LDDK: Jāceļ nevis minimālā alga, bet iedzīvotāju ienākuma nodokļa neapliekamais minimums

Ilustratīvs foto/ Foto: Pilseta24.lv
Ilustratīvs foto/ Foto: Pilseta24.lv
Pašreizējā situācijā atbalstāmāka ir nevis minimālās darba algas, bet gan iedzīvotāju ienākuma nodokļa neapliekamā minimuma paaugstināšana, uzskata Latvijas Darba devēju konfederācija (LDDK).

"Par optimālu minimālās algas līmeni tiek uzskatīta alga aptuveni 40% apmērā no vidējās algas. Pārsniedzot šo līmeni, tiek apgrūtināta uzņēmējdarbība. Otra problēma - minimālā alga parasti tiek piemērota viszemākās kvalifikācijas, zemākās atbildības un zemākās darba intensitātes līmenī nodarbinātajiem," aģentūrai LETA skaidroja LDDK ģenerāldirektore Līga Meņģelsone.

Viņa norādīja, ka, ceļot minimālo algu, ir nepieciešams palielināt visu atalgojuma kaskādi, pretējā gadījumā pastāv risks, ka samazināsies motivācija darbiniekiem celt kvalifikāciju, uzņemties lielāku atbildību un iesaistīties augstākas intensitātes darbā. 

Saskaņā ar jaunākajiem statistikas datiem 2016.gada martā vidējā alga Latvijā bija 854 eiro. Tātad minimālā alga ir 43,3% no tās un nav zemāka par optimālo līmeni, skaidroja Meņģelsone un piebilda, ka, raugoties no sabalansētas ekonomikas skatpunkta, minimālās algas paaugstināšana kļūs aktuāla tad, kad vidējā alga sasniegs 925 eiro.

"Latvijas problēma ir nepietiekams investīciju apjoms efektīvās darba vietās, un šī problēma vislabāk ir risināma ar darbaspēku nodokļu sloga samazināšanu. Mums ir jāveicina investīciju ienākšana Latvijā, it īpaši, augstas efektivitātes un pievienotās vērtības sektoros, lai šeit veidotos arvien vairāk labi apmaksātu darba vietu un pēc iespējas straujāk augtu vidējās algas," sacīja Meņģelsone.

LETA jau ziņoja, ka arī Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras (LTRK) valdes locekle Katrīna Zariņa uzskata, ka minimālo algu Latvijā var palielināt tikai pie nosacījuma, ka notiek ekonomikas izaugsme.

"Pašreiz, diemžēl, nekas neliecina, ka Latvijā vērojams šāds process, arī Finanšu ministrija samazinājusi iekšzemes kopprodukta pieauguma prognozes 2017.gadam, tāpēc grūti saprast, kāpēc Finanšu un Labklājības ministrijas apsver ierosinājumu par minimālās algas celšanu," sacīja Zariņa.

Kā ziņots, Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēdē trešdien Finanšu ministrijas Tautsaimniecības analīzes departamenta direktore Inta Vasaraudze norādīja, ka minimālo algu būtu saprātīgi celt par 10 eiro.

Savukārt Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības (LBAS) vadītājs Pēteris Krīgers, atsaucoties uz ekonomikas ministra Arvila Ašeradena (V) un labklājības ministra Jāņa Reira (V) nesen pausto, norādīja, ka drīzāk atbalsta 20 eiro palielinājumu.

Diskusija par minimālās algas pieauguma lielumu aizsāka Vasaraudze, norādot, ka izskanējusī ideja par 40 eiro palielinājumu radītu problēmas uzņēmējiem reģionos un palielinātu ēnu ekonomikas sektoru.

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)