Banner 980x90

Līdz ar pavasari mostas arī parazīti. Kāpēc mājdzīvniekiem nepieciešamas prettārpu zāles?

Līdz ar pavasara iestāšanos arvien vairāk laika steidzam pavadīt pie dabas. Pastaigas pa tuvējo parku, skvēru, mežu vai dabas takām, tāpat arī brīvdabas pikniki un atpūta laukos, pagalmā vai dārzā ir lieliska atpūta ne tikai mums, bet arī mūsu četrkājainajiem draugiem. Ja jums ir suns vai kaķis, tad šis ir laiks, kad īpaši aktuāla kļūst pareiza un regulāra dzīvnieka attārpošana un pasargāšana no blusām, ērcēm, odiem un citiem kukaiņiem. 

Kādas pazīmes liecina, ka dzīvniekam ir parazīti? Cik bieži mīlulim nepieciešams dot prettārpu zāles, un kādu metodi izvēlēties, lai suni vai kaķi pēc iespējas efektīvāk pasargātu no blusām un ērcēm – par to visu uzziniet raksta turpinājumā! 

Suns vai kaķis inficējies ar tārpiem: pazīmes un sekas 

Bieži vien sākotnēji par to, ka dzīvnieks ir inficējies ar parazīttārpiem, nekādas redzamas pazīmes neliecina. Tomēr spēcīgas invāzijas gadījumā, ja dzīvnieks nav ticis attārpots laikus un parazīti ir savairojušies lielā daudzumā, dzīvniekam var novērot tādas pazīmes kā

  • caureja, dažkārt ar asiņu piejaukumu,
  • vemšana,
  • vēdera uzpūšanās,
  • apmatojums zaudē spīdumu,
  • strauja novājēšana, lai gan mājdzīvnieks ēd pietiekami. 

Ja ilgāku laika periodu mājdzīvniekam novērojat kādu no šīm pazīmēm, pirmais, kas jādara – jādodas pie vetārsta, lai noteiktu, vai šie simptomi neliecina par kādu citu saslimšanu. Veterinārajās klīnikās iespējams veikt arī analīzes, lai noteiktu, vai mīlulis nav inficēts, un prettārpu zāles dot, balstoties uz analīžu rezultātiem. 

Ja mājdzīvnieks laikus nesaņem terapiju, tad ar laiku, spēcīgas invāzijas gadījumā, dzīvnieks var iedzīvoties nopietnās veselības problēmās. Ilgstošas tārpu invāzijas gadījumā dzīvniekam var rasties zarnu nosprostojumi, kad var būt nepieciešama ķirurģiska iejaukšanās. Dažkārt atsevišķi parazīti var izraisīt pneimoniju jeb plaušu karsoni. Tādi Latvijā reti, tomēr sastopami, parazīti kā sirdstārpi, kurus izplata noteikti moskīti, dzīvo dzīvnieka sirdī un plaušās un ar laiku var nosprostot asinsvadus un aortu, izraisot pēkšņas nāves gadījumus

Kā pasargāt savu mīluli no parazītiem? 

Vienīgais veids, kā dzīvnieku pasargāt, ir veikt regulāru attārpošanu, izmantojot prettārpu zāles. 

Kucēniem un kaķēniem attārpošanas prakse ir atšķirīga no pieaugušiem dzīvniekiem.

  • Kucēniem un kaķēniem attārpošana jāveic 2., 4., 6. un 8. nedēļā, pēc tam attārpošanu veicot reizi mēnesī līdz pusgada vecumam.
  • Pieaugušiem dzīvniekiem attārpošana jāveic minimums 2 reizes gadā. Tomēr, ja kaķis dzīvo ārā, kā arī aktīviem suņiem, kas dzīvo pagalmā vai dodas biežās pastaigās ar saimnieku, lai nodrošinātu optimālu aizsardzību, iesaka attārpošanu veikt ik pa četriem mēnešiem jeb aptuveni 3 reizes gadā.
  • Grūsnas kaķenes un kuces ieteicams attārpot biežāk. Gan pirms pārošanās, gan pēc dzemdībām, kā arī laktācijas periodā ik pēc pāris nedēļām, lai pasargātu mazuļus no inficēšanās riska.
  • Attārpošanu vēlams veikt arī pirms ikgadējās vakcinācijas

Lai attārpošana būtu veiksmīga, lielākoties tā jāatkārto pēc 10–15 dienām, kas ir laiks, kad no oliņām izšķiļas nākamā parazītu paaudze. Vienlaikus ar attārpošanu nepieciešams veikt arī atblusošanu, jo blusas ir starpsaimnieks lenteņiem. 

Tiesa gan, lai nekaitētu dzīvniekam, nepieciešams konsultēties ar vetārstu, jo daudzi pretblusu un pretparazītu līdzekļi nav lietojami vienlaikus.

 

Svarīgi! 

Svarīgi atcerēties to, ka visi mājdzīvnieki attārpojami vienā laikā. Arī tad, ja mājās ir trusis, tam arī pielāgojama prettārpu terapija, līdzīga kā kaķiem. Ja attārposiet dzīvniekus dažādos laikos, tad no parazītiem tikt vaļā būs ļoti grūti, jo viens dzīvnieks inficēsies no otra. 

Bieži vien saimnieki, kuru kaķis dzīvo tikai iekštelpās, uzskata, ka kaķis nevar inficēties ar tārpiem. Tomēr tas ir mīts, turklāt šāds uzskats ir bīstams ne vien pašam dzīvniekam, bet arī visiem ģimenes locekļiem un jo īpaši maziem bērniem

Tārpu oliņas un kāpurus ar smiltīm un citiem netīrumiem mēs atnesam mājās ar apaviem. Dzīvniekam atliek vien tikai pieskarties ar purniņu, lai tā organismā nonāktu parazīta oliņa vai kāpurs. 

Lai pasargātu arī sevi un savus ģimenes locekļus no inficēšanās, īpaši gadījumos, kad dzīvniekam jau konstatēti tārpi, pretparazītu līdzekļus nepieciešams lietot arī pašiem

Dažkārt saimnieki vēl aizvien mēdz uzskatīt, ka dzīvnieku var ārstēt ar tiem pašiem līdzekļiem, ar kuriem tiek ārstēti cilvēki. Tā noteikti nav! Tas var radīt nopietnas veselības problēmas mājdzīvnieka veselībai.  

Prettārpu zāles sunim un prettārpu zāles kaķim arī pielāgojamas katrai mājdzīvnieka sugai atšķirīgi. 

Nepieciešams sekot līdzi arī norādījumiem par to, kādai svara kategorijai konkrētās zāles ir paredzētas. Tas ir iemesls, kāpēc vetaptieku darbinieki nevarēs pielāgot nepieciešamos medikamentus, ja nevarēsiet norādīt precīzu dzīvnieka svaru, jo nepareizi pielāgotas devas arī var nopietni kaitēt mājdzīvnieka veselībai. 

Prettārpu zāles suņiem un kaķiem 

Prettārpu līdzekļi zoo veikalos un vetaptiekās pieejami dažādās formās, lai saimnieki varētu pielāgot tieši savam mīlulim piemērotāko medikamentu formu. Pieejamas attārpošanas tabletes suņiem un kaķiem, tāpat arī pretparazītu līdzekļi pastas formā, kā arī skaustā pilināmi līdzekļi. 

Lietot attārpošanas tabletes kaķiem un suņiem var būt gana grūts uzdevums. Diez vai dzīvnieks labprātīgi apēdīs tableti, tāpēc to var iestrādāt barībā, taču arī tad bieži vien mājdzīvnieks sajūt neparastu smaržu vai garšu un nevēlēsies to ēst. Tad vienīgais variants ir iebarot tabletes dzīvniekam ar varu, cenšoties to darīt  dzīvniekam pēc iespējas mazāk traumatiskā veidā. 

Drontal pretparazītu līdzeklis 

Savu efektivitāti pierādījis prettārpu līdzeklis Drontal. Tas ir bezrecepšu prettārpu līdzeklis tablešu formā, kas iznīcina tādus izplatītākos parazīttārpus kā cērmes, āķtārpi, matgalvji un lenteņi. 

Pieejams Drontal kaķiem, Drontal suņiem ar svaru no 2 līdz 20 kg, Drontal liela izmēra suņiem ar svaru virs 35 kg, kā arī Drontal Suspensija kucēniem un suņiem līdz 1 gada vecumam. 

Par līdzekļa pareizu lietošanu nepieciešams konsultēties vetaptiekās, zoo veikalos vai pie veterinārārsta. 

 

Neaizmirstiet pasargāt savu mīluli arī no blusām un ērcēm! 

Ērču un blusu aktīvajā sezonā īpaši svarīgi ir pasargāt savu mīluli arī no šiem parazītiem. Tas nepieciešams ne vien tāpēc, lai pasargātu savu mājdzīvnieku, bet arī pašiem sevi un savus ģimenes locekļus. Turklāt blusu invāzijas gadījumā mīlulim var attīstīties smaga alerģiska reakcija pret blusu kodumiem. 

Viens no vieglākajiem, efektīvākajiem un ērtākajiem veidiem ir izmantot ērču siksnas suņiem un kaķiem. Foresto kakla siksna satur aktīvās vielas, kas iznīcina ērču un utu invāziju, kā arī pasargā dzīvnieku no blusām un ērcēm, turklāt savu iedarbību saglabā līdz pat 8 mēnešiem. 

Foresto efektīvā iedarbība ir pierādīta dažādos klīniskos pētījumos. Pieejama gan Foresto pretērču siksna sunim ar svaru līdz 8 kg, kā arī liela izmēra suņiem. 

Savukārt kaķiem pieejama Foresto siksna kaķiem. Tā īpaši izstrādāta, ņemot vērā to, ka kaķi labprāt mēdz kāpelēt pa kokiem, krūmiem un šaurām vietām, tādēļ siksnā iestrādāts speciāls posms, kas palīdzēs kaķim atbrīvoties no siksniņas, ja tas būs aizķēries vai iekāries kādā zarā. 

Dino Zoo – viss, lai pasargātu mīluli no nevēlamajiem iemītniekiem! 

 

Lai iegādātos prettārpu zāles savam mājdzīvniekam, aicinām apmeklēt kādu no Dino Zoo veikaliem vai vetaptiekām visā Latvijā vai ērti iepirkties dinozoo.lv interneta veikalā. Šeit atradīsiet prettārpu līdzekļus kā suņiem, tā kaķiem, pretblusu šampūnus, sprejus mājokļa virsmu apstrādāšanai blusu invāziju gadījumos, kā arī Foresto un citas pretērču siksnas. 

Izmantojiet izdevību un līdz 30. jūnijam iegādājieties pretparazītu līdzekļus dinozoo.lv ar atlaidi līdz pat 38% un Foresto kakla siksnas ar 30% atlaidi! 

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)