Banner 980x90

LNO orķestra arodbiedrības akcija dezorganizē Operas darbu

Latvijas publiskajā telpā otrdien, 12.februārī, plašu rezonansi raisījusi LNO un LNSO orķestru arodbiedrību valžu priekšsēdētāja Alda Grundes izplatītā atklātā vēstule "Glābsim kultūru, glābjot dzīvību!". Latvijas Nacionālās operas (LNO) administrācija uzsver: šāda satura paziņojums, radot pretrunīgas izjūtas sabiedrībā, liek apšaubīt aicinājuma labdarīgos nolūkus un saskata tajā mērķi dezorganizēt Operas darbu, pilsētas informācijas portālu Riga24.lv informēja LNO sabiedrisko attiecību vadītāja Ieviņa Ancena.

Šā gada 5.februārī LNO administrācija no 68 Operas simfoniskā orķestra mūziķiem saņēma iesniegumu, kurā mākslinieki saskaņā ar Darba likuma 74. pantu darīja zināmu, ka trešdien, 13.februārī, dosies uz ārstniecības iestādi nodot asinis, savukārt ceturtdien, 14.februārī, izmantos pienākošos atpūtas dienu.

Zīmīga sakritība: atbilstoši Darba koplīgumam, LNO orķestra darbs tiek plānots mēnesi uz priekšu, tāpēc orķestra mūziķi jau savlaicīgi bija informēti, ka tieši šajās dienās Rīgā ieradīsies viesdiriģents Korneliuss Meisters un viessolisti, lai sāktu darbu pie Vāgnera operas "Reinas zelts" atjaunojuma. Tāpēc LNO administrācija nekavējoties informēja orķestra arodbiedrību par atbildes vēstuli orķestra mūziķiem, tajā norādot, ka nekādas izmaiņas saspringtajā darba režīmā nav iespējamas.

Tāpat vēstulē tika uzsvērts, ka orķestra mūziķu prombūtne šajās dienās nodarītu būtisku apdraudējumu izrādes sagatavošanas procesam, mūziķus aicinot pārplānot asins nodošanu ārstniecības iestādē nevis mēģinājumu laikā, bet izvēlēties tam citu datumu vai arī ieplānot to laikā, kad orķestra mūziķi veic individuālu darbu.

Atbilde uz šo vēstuli nav saņemta.

Lai gan LNO administrācija uzskata, ka asins nodošana ir atbalstāms pasākums, tai nav pieņemama arodbiedrības kultivētā liekulīgā stratēģija, cēlo rīcību izmantojot kā ieroci, lai runātu par tēmām, kas saistītas ar iekšējo darba organizāciju. Šāda veida aktivitātes diskreditē orķestra un LNO māksliniecisko darbību, tāpēc Operas administrācija apsver iespēju vērsties tiesā.

Darbinieku noslodzes un līdz ar to – arī atalgojuma atjaunošana visiem LNO strādājošajiem ir Operas administrācijas prioritāte. Tomēr atalgojuma jautājums jārisina konstruktīvi, respektējot visu Operas darbinieku intereses, tāpēc šobrīd sadarbībā ar Kultūras ministriju LNO meklē iespējas, lai jau šogad šis jautājums tiktu risināts. Bet metodes, kas paralizē ikdienas darbu, ir nepieņemamas.

Ir vēl kāds aspekts. Daudzi no mūziķiem tikai šodien atgriezušies no viesizrādēm Maskavā. Saskaņā ar Valsts Asinsdonoru centra sniegto informāciju, Krievija pieder valstīm, pēc kuru apmeklējumu ir noteikts karantīnas periods vienas nedēļas garumā, un asiņu nodošana šajā laikā nav pieļaujama. Tāpēc ir skumji, ka šāda nepārdomāta akcija vērtējama nevis kā labas gribas žests, bet gan vēlme dezorganizēt uzņēmuma darbu, manipulējot ar tā darbiniekiem.

Visbeidzot. Otrdien izplatītajā atklātajā vēstulē norādītais arguments, ka akcija varētu apdraudēt Rīgas Operas festivāla laikā ieplānotā Vāgnera tetraloģijas "Nībelunga gredzens" pilnmetrāžas iestudējumu, skan absurdi no to cilvēku puses, kas ir tieši iesaistīti starptautiski nozīmīgā projekta sagatavošanā un vēlas to izmantot kā platformu, lai risinātu darba jautājumus. 

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)