Rīgas elektromašīnbūves rūpnīca - vairāk nekā 75 gadus ilga ražošanas vēsture

Rīgas elektromašīnbūves rūpnīca jeb RER dibināta 1946. gadā bijušā cara laika gumijas rūpniecības giganta “Provodņiks" teritorijā Sarkandaugavā. Lai arī tās galvenais uzdevums bija ražot elektroiekārtas pasažieru vilcieniem, tika izgatavotas arī citas iekārtas; pirmā Latvijā ražotā sadzīves elektroprece bija veļas mazgājamā mašīna.

Vēsture

 

RER tika dibināts uz bijušās Krievijas un Francijas biedrības “Provodņik” bāzes, kur tika veikta tehnisko un ķirurģijas gumijas izstrādājumu, kā arī dažādu citu gumijas izstrādājumu ražošana. 1946. gadā “Provodņik” korpusos izveidoja Rīgas elektromašīnbūves rūpnīcu, kurā sākotnēji tika ražoti elektroģeneratori, elektrostacijas, elektriskās barošanas agregāti, pārvietojamās elektrības ražošanas stacijas, kā arī citas iekārtas.

Pirmajos rūpnīcas darba gados RER tika ražotas rezerves daļas un elektroiekārtas tramvaju un piepilsētas elektrovilcienu dzinējiem, ģeneratoriem un apgaismes sadales skapjiem. Laikā no 20. gadsimta 50. līdz 80. gadiem rūpnīca paplašinājās, attiecīgi Latvijā ieplūda speciālisti un strādnieki no visas Padomju Savienības.

Tika izveidots konstruktoru birojs ar izmēģinājuma ražošanu, kurā izstrādāja jaunus produkcijas veidus. RER sāka ražot pusvadītāju taisngriežus, ātrgaitas elektrovilcienu elektroiekārtas, nodilumizturīgus magnētiskos palaidējus; 1958. gadā tika uzsākta veļas mazgājamo mašīnu ražošana (pirmās paaudzes RER veļas mazgājamās mašīnas tika laistas klajā ar nosaukumiem “EAJA-2”, “EAJA-3” un “Rīga-54”). Tika projektēts arī aprīkojums elektroratiņiem, vilcējiem, iekrāvējiem, kā arī pirmajiem padomju elektromobiļiem.

Laikā no 1965. līdz 1985. gadam ražošanas apjoms pieauga turpat četras reizes, 80. gadu beigās nodarbinot 8500 strādnieku. 1981. gadā tika izveidota r/a Rīgas Elektromašīnbūves Rūpnīca, kurā ietilpa arī Rēzeknes grīdas bezsliežu transportlīdzekļu elektroiekārtu rūpnīca, Pulvermetalurģijas izstrādes rūpnīca, Eksperim un Sadzīves mašīnu rūpnīca. 

Ražošanas apvienībā “RER” tika izgatavotas elektroiekārtas elektroiekrāvējiem un sadzīves izstrādājumiem, vilcienu vagonu un tramvaju apgaismošanas iekārtas, veļas mazgājamās mašīnas "Rīga", centrifūgas "Centa" un citas plaša patēriņa preces. RER ražotā produkcija bija pazīstama 60 pasaules valstīs.

1991. gadā uzņēmumu pārdēvēja par Valsts Rīgas elektromašīnbūves rūpnīcu, 1993. gadā rūpnīca tika pārveidota akciju sabiedrībā, savukārt 2001. gadā privatizēta. 2011. gadā tika izveidots RER Zinātniski pētnieciskais izmēģinājumu centrs, bet 2014. gadā tika uzsākta tehnisko iekārtu modernizācija un jaunu produkcijas veidu izstrāde.

Rūpnīca mūsdienās

Mūsdienās AS “RER” ir lielākais elektrotransporta vilces piedziņu un sistēmu risinājumu ražotājs Baltijas valstīs. Ražošanas procesi un tajos pielietotās tehnoloģijas turpina attīstīties un tiek modernizētas, koncentrējoties uz jaunākajām tendencēm elektrotehniskajā rūpniecībā.

Rūpnīca izgatavo vilcienu elektroiekārtas, elektriskās iekārtas vieglajām automašīnām, kā arī metro, vilces iekārtas pilsētas transportam, elektrisko autobusu uzlādes stacijas. Papildus iepriekš minētajiem pakalpojumiem, RER piedāvātie risinājumi palīdz integrēt funkcionālu saules enerģijas izmantošanas risinājumu jebkurā projektā (atjaunojamā enerģija).

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu