Stikla muzejs: Kāpēc vērts to apmeklēt?

Vai zināji, ka Latvijā ir īpašs muzejs, kas veltīts stiklam un tā izgatavošanai? Šis muzejs atrodas Līvānos un var lepoties ar dažādiem krāšņiem eksponātiem visās varavīksnes krāsās; tie izgatavoti Līvānu stikla fabrikā un veido vienīgo šāda veida ekspozīciju visā Baltijā. 

Bagātā ekspozīcija iepazīstina ar Līvānu stikla fabrikas vēsturi, sākot ar 19. gadsimta beigām, proti, Līvenhofas (tagadējo Līvānu) stikla fabrikas vārds, ko uzcēlis vācu tirgotājs Jūliuss Fogess, dokumentos pirmoreiz minēts jau 1887. gadā.

Līvānu stikla fabrikas vēsture

Pārliecinājies, ka Līvenhofā ir pateicīgi ekonomiskie apstākļi, kā arī turpat tuvumā iespējams iegūt stikla ražošanai nepieciešamās izejvielas – kvarca smiltis un dolomītu – Fogess nolēma būvēt jaunu stikla fabriku. Fabrikas galvenais produkcijas veids tolaik bija stikla pudeles, kuru izgatavošanu nodrošinājusi viena stikla kausējamā krāsns. Tomēr, pat neskatoties uz dabas resursu tuvumu, fabrika 1903. gadā bankrotēja radušos zaudējumu dēļ un tika pārdota.

Tās nākamie īpašnieki, Mihails Jasnijs un Vladimirs Bortkēvičs, stikla fabriku paplašināja, un 1912. gadā uzņēmumā strādāja jau vairāk nekā 500 darbinieki. Ņemot vērā lielo fabrikas darbinieku skaitu, 1914. gadā Līvānos mita ap 9000 iedzīvotājiem. Diemžēl 1. Pasaules karš veica savas korekcijas arī Līvānos – tie tika sagrauti un nopostīti, un līdz ar tiem – arī stikla fabrika. Līdz ar Pirmās Latvijas Brīvvalsts uzplaukumu sākās arī Līvānu atdzimšana, kuru atkal pārtrauca karš ar savu postu.

Beidzoties 2. Pasaules karam, 1944. gadā Līvānos sapulcējās stikla pūtēju grupa ar vēlmi atsākt stikla ražošanu. Lai arī sākotnēji fabrikā strādāja vien 10 cilvēku un tās mērķis bija pieticīgs – no bezkrāsaina stikla izgatavot pirmās nepieciešamības stikla izstrādājumus, pamazām sortiments paplašinājās. Stikla fabrika turpmākajās desmitgadēs piedzīvoja uzplaukumu, un tika izstrādāta jauna tehnoloģija krāsainā stikla ražošanai. Viens no ievērojamākajiem sasniegumiem fabrikas vēsturē bija bezkrāsainā kristāla trauku ražošanas apguve.

Stikla fabrika mūsdienās

Arī mūsdienās Līvānu stikla fabrika ir slavena ar unikāliem profesionālu amata meistaru – stikla pūtēju – izstrādājumiem. Muzejs piedāvā īpašu iespēju vienkopus aplūkot vairāk nekā 100 gadu gaitā Līvānu stikla fabrikā tapušo produkciju, kas apvieno virs 5000 stikla izstrādājumu vienībām. Gadsimta gaitā uzkrātā stikla pūšanas pieredze un tradīcijas ir apkopotas gan stikla fabrikas muzejā, kur ikviens var iepazīties ar vēstures gaitā tapušiem izstrādājumiem, gan atdzimušas jaunizveidotajā stikla pūšanas darbnīcā.

Stikla pūšanas darbnīcā tev būs iespēja vērot, kā stikla pūtēju rokās top stikla izstrādājumi, kā arī uzzināt stikla izstrādes tehnoloģijas noslēpumus. Šos pašus izstrādājumus tev būs iespēja iegādāties Līvānu stikla muzeja suvenīru veikaliņā.