Banner 980x90

Ziemas naktis Zoodārzā turpināsies līdz 26.janvārim

Lai arī ziema Latviju sasniegusi tikai tagad, Rīgas Zooloģiskajā dārzā Ziemas naktis turpinās jau otro mēnesi. Lai pagūtu baudīt dārza vakara noskaņas, jāpasteidzas! Ziemas naktis vēl ilgs līdz 26.janvārim un no plkst.16.00 līdz 19.00 par ieejas biļeti kasē samaksājot vien 2,00 eiro, var reizē baudīt Latvijas janvāra vēsumu un Tropu mājas omulīgo siltumu, pilsētas informācijas portālam Riga24.lv stāsta Zooloģiskā dārza informācijas dienesta speciālisti Laura Līdaka un Māris Lielkalns.

Līdz šim (no 13.decembra līdz 16.janvārim) zooloģiskajā dārzā vakara stundās ziemas burvību izbaudījuši vairāk nekā 9000 apmeklētāju. 


Mazuļi, aukstummīļi un jaunpienācēji
Kā jau ierasts, arī janvārī zooloģiskajā dārzā jaunumu netrūkst: Flamingu mājā balto karošknābju prasmīgi būvētās ligzdās snaikstās pirmie mazuļi tā vien aicinot apmeklētājus un darbiniekus sacensties skaitīšanā: divi, četri, seši... vai varbūt vairāk? Surikatu mazuļi Ķenguru mājā un trīs ņipri kazlēni Lauku sētā var iepriecināt pat visdrūmāko prātu. Par ilgi gaidītām sniegpārsliņām un janvārim raksturīgajiem mīnusiem ne nieka nebēdā arī āra aplokos mītošie dzīvnieki: kuplā pekaru saime audzina dažāda vecuma mazuļus, baltpurna brieži mielojas ar gardajām ozolzīlēm, ronis Puika izbauda peldes un rotaļu brīžus. Arī jaunpienācēji atzinuši Rīgas zoodārzu par savām jaunajām mājām: mājas jaku meitene no Polijas iejutusies labi un ir pieņemta šo garvilnaino nagaiņu bariņā, un priecīgi drasē pa plašo aploku gan dienā, gan arī vakaros. Tomēr vislielāko prieku sagādā jaunā tīģera Pana Janeka ierašanās no Krakovas zooloģiskā dārza.

Tīģeris Pans Janeks ierodas senču mājās
Rīgas Zooloģiskais dārzs apdraudēto Amūras tīģeru saglabāšanas un Eiropas vairošanas programmā ir iesaistījies jau vairāk kā 20 gadus. Piedalīšanās programmā un veiksmīga tīģeru pāra izveide nebrīvē ir grūts un atbildīgs uzdevums, kura īstenošana prasa laiku, pacietību un vēlreiz pacietību. 1998.gadā tika realizēta tīģeru turēšanai un vairošanai atbilstošas mītnes celtniecība.

Turpmākos gadus ar saskanīga pāra izveidi neveicās. Tikai 2010.gadā sāka veidoties saskanīga tīģerpāra Katrīnas un Vasjas ģimenes dzīve. Jaunais pāris attaisnoja cerības, un 2011.gada jūlija beigās pasaulē nāca pirmie mazuļi. Ne viss notika gludi, izdzīvoja tikai viens no trim tīģerēniem – vēlāk popularitāti ieguvušais Klifs Grants. Diemžēl sekoja nākamā neveiksme, 2012.gadā tīģeris Vasja mira sirds mazspējas dēļ un jaunā, vērtīgā tīģeriene Katrīna palika viena. 2012.gadā rudenī pusaudzis tīģerpuika Klifs tika nosūtīts uz Bezansonas zoodārzu Francijā, savukārt Rīgā gaidījām ierodamies jaunu tēviņu Katrīnai.

Nu, tas brīdis ir klāt! Par desmit gadus veco tīģeri Pans Janeku ir dubultprieks, jo viņš ir ne tikai ļoti līdzsvarots un mierīgs tīģeris, bet viņa vecvecvecvecāki ir Ambra un Arsis - viens no veiksmīgākajiem tīģerpāriem Rīgā 90. gados. Pans Janeks no Krakovas zooloģiskā dārza ieradās Rīgā jau 16.decembrī. Adaptēšanās jaunajai dzīves vietai noritēja necerēti labi un ātri. Pans Janeks ir ne tikai mierīgs, bet arī ļoti nopietns un paklausīgs tīģeris. Jau no pirmās dienas rāmi pilda dzīvnieka kopēja norādes, pārliecinoši pārvietojoties pa aploku it kā to atpazītu un atcerētos savu attālo radniecību ar – Ambru un Arsi, būdams to mazmazmazdēls. Panam Janekam tīk pienākt tuvu pie skatloga, apmeklētājiem tik jābūt vērīgiem, lai atšķirtu, kurš tīģeris pastaigājas lielajā aplokā.

Mūsu tīģermeitene Katrīna izrāda lielu interesi par Panu Janeku, apliecinot galvu reibinošo mīlestību no pirmā acu skatiena, furfinot (tas ir - jūsmīgi sveicinot) un glaužoties pie zemes. Arī Pans Janeks nav vienaldzīgs pret valdzināšanas izpausmēm. Izveidot veiksmīgu pāri šiem dižkaķiem ir grūts uzdevums, jo ne vienmēr zoodārza darbinieku domas un programmas koordinatora ieteikumi saskan ar tīģeru vēlmēm. Šobrīd pastāv cerība, ka mēģinājums varētu būt sekmīgs.

Rīgas zoodārzā mītošie Amūras tīģeri ir augumā lielākā tīģeru pasuga, kura savvaļā ir viena no apdraudētākajām. Vislielākos draudus tīģeriem rada malumedniecība un barības dzīvnieku (staltbriežu, mežacūku) izmedīšana. Amūras tīģeri savvaļā sastopami vienīgi Amūras-Usūrijas reģionā Krievijas Tālajos Austrumos un Ķīnā. Pašlaik savvaļā ir tikai 400-550 šīs pasugas tīģeru un pastāv risks, ka dažos gadu desmitos tie savvaļā var izzust vispār. Apmēram tikpat Amūras tīģeru mīt pasaules zoodārzos, un tā ir kā garantija, ka tīģeri neizmirs. Tīģeru saglabāšanai izveidota starptautiska vairošanas programma, kurā piedalās arī Rīgas Zooloģiskais dārzs.

Laipni aicināti ciemos!

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)