Auto pārrakstīšanas līkloči

Automašīnas iegāde ir ne tikai praktisks, bet arī nozīmīgs notikums ikviena dzīvē, tomēr līdz ar tās iegādi, līdzi nāk vairāki jautājumi. Vispirms daudzus jaunos šoferus uztrauc, kā šo automašīnu pārrakstīt uz sava vārda iegādes brīdī vai kur un kā pareizi jānokārto automašīnas dokumentācija?

Lai auto iegāde vai pārdošana būtu viegls un ērts notikums, esam apkopojuši auto pārrakstīšanas norisi vienuviet, kur tiks atbildēts uz visiem populārākajiem jautājumiem. 

Kad sapņu auto ir noskatīts, bet pārdevējs var tikties tikai brīvdienās
Mūsdienās ļoti bieži var nākties saskarties ar aizņemtiem cilvēkiem, kuriem darba dienas mēdz būt garas, tādējādi ietekmējot iespēju tikties jebkurā laikā. Ja pārdevējs piedāvā automašīnu apskatīt un pirkt brīvdienā, tad neraizējies, jo labvēlīga lēmumu gadījumā automašīnu var pārrakstīt uz vietas internetā. 

Šādu iespēju piedāvā Ceļu satiksmes drošības direkcija (CSDD), kas ir radījusi savu e-vidi, ļaujot jebkuram veikt attālinātu automašīnas pārrakstīšanu šajā linkā.

Izmantojot šādu iespēju pirkšanas–pārdošanas momentā, Tev ietaupīsies gan laiks, gan netraucēs tas, kurā nedēļas dienā un laikā automašīna tiks pirkta, jo attālināto pārrakstīšanu var veikt gan naktī, gan brīvdienās. 

Kā notiek attālinātā pārrakstīšana?
Vispirms auto īpašnieks savu automašīnu noņem no uzskaites atsavināšanai Latvijā. To viņš var izdarīt e.csdd.lv sadaļā "Transportlīdzekļa noņemšana no uzskaites atsavināšanai Latvijas Republikā". 

Pēc tam, kad tas ir izdarīts, automašīnas pircējs veic atzīmi par auto pārrakstīšanu savā e.csdd.lv profilā. Pircējam ir jābūt pieejamai informācijai par automašīnu – reģistrācijas numurs un automašīnas numura zīme. 

Kad pircējs veic šo atzīmi jeb pieprasījumu, tad automašīnas pārdevējs saņem informāciju savā e-pastā un e.csdd.lv. No tā brīža auto pārdevējam/īpašniekam piecu dienu laikā jāveic apstiprinājuma atzīme, ka viņš piekrīt īpašnieku maiņai. No brīža, kad tas tiek atzīmēts, juridiski auto pircējs kļūst atbildīgs par automašīnu. 

Automašīnas jaunajam īpašniekam ir atbildība arī par OCTA apdrošināšanu, jo, pārrakstot auto, tā tiek zaudēta. OCTA jaunajam šoferim ir jāiegādājas, pirms viņš ar jauno īpašumu brauc, tāpēc vislabāk ir jau laikus izpētīt, kurā apdrošināšanas kompānijā apdrošināšanu iegādāsies, kā arī sagatavot tam atsevišķu naudu. Visvieglāk atrast sev izdevīgāko apdrošināšanas kompāniju ir salīdzināšanas web lapās, kurās atbilstoši šofera Bonus-malus klasei un braukšanas vēsturei arī tiks aprēķināta OCTA polises maksa. Pārskata veikšana norit ātri, uzreiz var veikt apdrošināšanu un doties ceļā ar jauno automašīnu. 

Kas būtu jāzina, pirms automašīna tiek pārrakstīta attālināti?
Ne visos gadījumos automašīnu var pārrakstīt attālināti.

Izņēmumi, kuros nevar to darīt:
• automašīna ir izslēgta no reģistra vai norakstīta;
• reģistrācija ir pārtraukta uz laiku;
• automašīna jau ir nodota tirdzniecībai;
• automašīna ir kopīpašumā vai valdījumā, kurā ir vajadzīgi arī citu personu apstiprinājumi;
• automašīnai ir reģistrēts liegums;
• automašīnas īpašnieks vai pircējs pirms pārdošanas nav nomaksājis aktīvos sodus, bet nomaksājot tos uzreiz, pārrakstīšanu var pabeigt. 

Kā saņemt auto reģistrācijas apliecību, ja auto ir pārrakstīts attālināti?
Pārrakstīt automašīnu var gan klātienē CSDD filiālē, gan attālināti, tomēr auto reģistrācijas apliecību auto pircējs var saņemt tikai CSDD. 

Automašīnas pārrakstīšana klientu apkalpošanas centrā
Ja pircējam un pārdevējam ir ērti un laiks atļauj, kā arī, ja kāds no iepriekšminētajiem punktiem neatbalsta pārdošanas – pirkšanas attālināto iespēju, tad jebkurš var doties arī uz CSDD klientu apkalpošanas centru, kur to ērti var izdarīt uz vietas. 

Vērts zināt – īpašnieka maiņas reģistrāciju var veikt gan pircējs, gan viņa pilnvarota persona.

Līdzi jāņem gan automašīnas, gan personu apliecinoši dokumenti. 

Lai veiksmīgi pirkumi un droša braukšana ar jauno automašīnu!

 

 

 

 

 

 

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu