Banner 980x90

Izpratne par sezonāliem garastāvokļa traucējumiem jeb sezonālo depresiju

Noskaidrosim, kādi ir sezonālās depresijas simptomi un rašanās faktori, tās diagnostika un ārstēšanas iespējas un kas mazina sezonālās depresijas rašanās riskus!

Kas ir sezonālie garastāvokļa traucējumi?

Sezonālie garastāvokļa traucējumi (SGT) jeb, vienkāršā valodā izsakoties, sezonālā depresija ir izplatīta depresijas forma, kas skar indivīdus noteiktos gada laikos, īpaši rudens un ziemas perioda mēnešos. SGT rašanās ir saistīta ar melatonīna teoriju, kurā melatonīnam jeb miega hormonam, kas tiek ražots lielākos daudzumos tumšākos periodos un saules gaismas deficīta laikā, ir izšķiroša loma iekšējo procesu ietekmēšanā. Šie procesi ietver miega un nomoda ciklus un serotonīna, neirotransmitera ražošanu, kas būtiski ietekmē garastāvokli, potenciāli izraisot depresijas epizodes.

Kādi ir sezonālās depresijas simptomi un rašanās faktori?

Tipiski SGT simptomi ir ilgstošs slikts garastāvoklis, palielināta vajadzība pēc miega, rīta nogurums, miegainība dienas laikā, palielināta apetīte, īpaši pēc ogļhidrātiem, un ķermeņa svara izmaiņas, kas bieži saistās ar tā pieaugumu. Vairāki faktori var palielināt sezonālās depresijas attīstības iespējamību, tostarp dzīvošana reģionos ar samazinātu dienasgaismu, būšana vecuma diapazonā no 15 līdz 55 gadiem vai ģimenes locekļi ar depresiju anamnēzē jeb iedzimtu depresiju, kā arī novērots, ka SGT biežāk piedzīvo sievietes, pat ņemot vērā to, ka sievietes biežāk apmeklē medicīnas iestādes un tērē daļu savu ienākumu ārstniecībā un veselības aprūpē, nekā tas novērots vīriešu vidū. 

SGT diagnostika un ārstēšana

Sezonālās depresijas diagnosticēšanā ārsti jautā par depresijas simptomu biežumu un izpausmēm konkrētos gadalaikos divus gadus pēc kārtas. Viņi arī izvērtē, vai ir vērojamI garastāvokļa uzlabojumi atbilstoši gadalaiku maiņai. SGT ārstēšana ietver konsultācijas ar psihiatriem, ģimenes ārstiem, kuri var izrakstīt antidepresantus, lai regulētu miega, nomoda režīmus un līdzsvarotu smadzeņu ķīmiskās vielas. Vitāli svarīga ir zāļu lietošanas instrukciju ievērošana, uzsverot, cik būtiski ir nepārtraukt antidepresantu lietošanu, pamatojoties uz īslaicīgi labāku pašsajūtu, jo šāda rīcība var pasliktināt stāvokli. Antidepresantu apvienošana ar psihoterapiju ir efektīva pieeja.

Lai mazinātu depresijas simptomus, ieteicamas mērenas fiziskās aktivitātes dienas laikā, īpaši no rīta. Turklāt gaismas terapija izceļas kā efektīva SGT ārstēšanai. Šī terapija ietver intensīvas mākslīgās gaismas iedarbību, parasti no rīta vai agrā pēcpusdienā, lai novērstu dabiskās saules gaismas trūkumu tumšākos mēnešos. Lai saglabātu tās efektivitāti un novērstu simptomu saasināšanos, konsekventai un regulārai ikdienas gaismas terapijas pielietošanai līdz gadalaiku maiņai ir izšķiroša loma pacienta dzīvē. Šajā terapijā tiek izmantotas īpašas dienasgaismas spuldzes vai gaismas diodes, kas izstaro aptuveni 10 000 lux gaismas, salīdzinot ar parasto ikdienas telpas apgaismojumu, kas svārstās ap 500 lux.

Kas mazina sezonālās depresijas rašanās riskus?

Lai gan Zemes griešanās ap Sauli tieši neizraisa labklājības pasliktināšanos, dažu cilvēku emocionālā labklājība var pasliktināties noteiktos gadalaikos. Dažādi faktori, piemēram, satraucošas atmiņas par notikumiem, piemēram, konfliktiem, var veicināt negatīvu emociju rašanos, īpaši pavasarī. Gadalaiku ietekmētas emocionālas grūtības bieži novērojamas gada tumšākajos mēnešos, kad palielinās melatonīna ražošana. Šī hormonālā saikne ar ikdienas ritmiem un dažādiem iekšējiem regulācijas mehānismiem būtiski ietekmē garastāvokli un enerģijas līmeni, potenciāli darot pamanāmus sezonālos garastāvokļa traucējumus.

Tumšākos mēnešos cilvēkiem bieži ir jūtami miega traucējumi, novērojama viegla aizkaitināmība un slikts garastāvoklis. Fizioloģiskais izskaidrojums tam ir saistīts ar hormonālo nelīdzsvarotību, īpaši melatonīna, kas pazīstams kā miega hormons, sekrēciju, ko būtiski ietekmē tumsa. Tie, kas dzīvo tuvāk ekvatoram, mēdz izjust lielāku laimi un atvērtību, daļēji pateicoties bagātīgai saules gaismai, kas dabiski uzlabo viņu garastāvokli. Un otrādi, cilvēki apgabalos, kur ir mazāk saules gaismas, īpaši ziemā, var izrādīt klusāku un atturīgāku uzvedību. Pielāgošanās sezonālajām izmaiņām tiek uzsvērta kā pamatots līdzeklis labsajūtas uzturēšanai.

Tiecoties pēc laimes un apmierinātības, ir ļoti svarīgi apmierināt pamatvajadzības un rast prieku no vienkāršajiem dzīves priekiem. Dāņu jēdziens "hygge" uzsver, cik svarīgi ir aptvert vienkāršus priekus un iesaistīties pašaprūpes aktivitātēs, īpaši tumšā laikā. Ir ļoti ieteicams meklēt profesionālu palīdzību noturīgu depresijas simptomu gadījumā, kā arī piekopt veselīgu dzīvesveidu, kas ietver pietiekamu miegu, sabalansētu uzturu, regulāras fiziskās aktivitātes un nekomplicētu dzīves prieku baudīšanu.

SGT atklāj sarežģītās attiecības starp mūsu vidi, hormoniem un emocionālo labklājību. Izpratne par šo procesu un apstākļu dinamiku un atbilstošas ārstēšanas un dzīvesveida izmaiņu ieviešana var ievērojami mazināt sezonālās depresijas ietekmi, ļaujot cilvēkiem vadīties mainīgajos gadalaikos ar garīgās labklājības un noturības sajūtu.

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)