Banner 980x90

Jā vai nē malkas apkurei?

Sadarbībā ar Commodus iepazīsim malkas apkuri – Viadrus apkures katli ir viens no nozares līderiem. Iezīmēsim pilnu panorāmu, apskatot arī malkas alternatīvas – granulu apkuri un kombinēto. 
Apkures sistēmas izvēle ir viens no tiem jautājumiem, pie kuriem vērts pakavēties pirms galējā lēmuma pieņemšanas – tas nozīmē neļauties kārdinājumam pieņemt pirmo piedāvājumu, bet iedziļināties vairāk un gūt izpratni. Sadarbībā ar Commodus iepazīsim malkas apkuri – Viadrus apkures katli ir viens no nozares līderiem. Iezīmēsim pilnu panorāmu, apskatot arī malkas alternatīvas – granulu apkuri un kombinēto. 

Cik gan nepatīkami apzināties, ka pastāvēja labākas iespējas, bet informācijas trūkuma dēļ tās tā arī palika nepamanītas! Lai tā nenotiktu arī apkures sistēmas izvēles gadījumā, šī raksta mērķis ir izglītot par mūsdienu apkures sistēmu iespējām, lai rezultātā veiktu uz zināšanām balstītu lēmumu. Jo kā jau tas notiek emocionālu un impulsīvu pirkumu gadījumā  bieži vien nākas nožēlot. Jā vai nē malkai – arī šeit ir divas puses. Apskatīsim iespējas!
 
Kāpēc siltums ir svarīgs?
Silts pavards izsenis ticis asociēts ar mājīgumu – lai kurtos uguntiņa, sprakšķētu malka un smaržotu pēc garšīgām vakariņām. Tā ir viena no laimes definīcijām, kas iespiedusies kolektīvajā zemapziņā. Tas ietver arī darba tikumu – malciņas sagādāšanu, iekuršanu un maltītes pagatavošanu, turklāt to visu vajag darīt ar mīlestību!

Kurš gan nebūs dzirdējis, ka slepenā sastāvdaļa vislabākajai maltītei ir tieši šķipsniņa mīlestības? Tā ir banāla frāze, kuru arvien apspēlē filmas, lai atklātu galvenās varones jūtu patiesumu. Bet kura namamāte gan laiku pa laikam nav vēlējusies tikt palutināta un atļauties kādu vakaru saņemt jau gatava ēdiena piegādi? Un galu galā – mums taču patīk arī svētku sajūta, vakariņojot ārpus mājas. Tomēr vai varēsim tāpat atļauties to luksusu šovakar neiekurt apkures katlu, iztiekot no siltuma citās mājās?
 
Siltums ir viena no cilvēka pamatvajadzībām, tāpat kā droša pajumte un dzeramais ūdens. Tas ir pamats, uz kura veidojas mūsu tālākā ikdiena – arī mūsu sekmes darbā vai mācībās lielā mērā atkarīgas no tā, vai mājoklī valda omulīgs siltums. Ja mums ir pārāk auksti, koncentrēties ir grūti un sapnis par produktivitāti tā arī paliek tikai sapnis. Arī aizmigt ir grūti un miegs nav tik salds. Tas ietekmē mūsu pašsajūtu – drēgnās un nemīlīgās telpās pamazām piezogas tikpat drūmas domas… Un, lai kā arī gribētos iemācīties nospēlēt kaut ko no Šopēna, salti pirksti ik notij liek ieskanēties tik stīvi…
 
Ko nozīmē izvēlēties malkas apkuri?
Malkas apkures katls uzsilda ūdeni, kas cirkulē pa radiatoriem un sasilda māju. Pēc izmēra tas neaizņem pārāk daudz vietas un ir drošs. Tā kā Viadrus malkas apkures katls ir gatavots no čuguna, tas ir ļoti smags, un tam vajadzīgs stingrs pamats. Var kurināt ar malku, oglēm vai briketēm. Čuguns ir viens no tiem materiāliem, kas nosaka ilgmūžību – Viadrus malkas apkures katls kalpos pat vairākus desmitus gadu, kas ir nepārprotama priekšrocība. Ja jāizvēlas metāla vai čuguna katls, Viadrus čuguna ražojums kalpos daudz ilgāk.

Protams, kurinot ar malku, būs arī patīkama, mājīga smarža. Malka ir ekoloģisks un pieejams kurināmais, kā arī cena ir lētāka. Tomēr šeit jāņem vērā, ka ar malku ir arī liela ņemšanās – tā jāžāvē, jākrauj šķūnī. 

Vai zināji, ka skaistās malkas piramīdas pagalmos netiek būvētas estētisku, bet gan praktisku iemeslu dēļ? Tādā veidā sakrāmēta malka izžūst vienmērīgi un ātrāk. Turklāt malka jāžāvē vismaz 2 gadus, jo kurināt vēlams tikai tādu malku, kurā nav vairāk kā 20% mitruma. Tas nodrošina ne vien ekonomiskāku malkas patēriņu, bet arī tiek samazināts kaitīgo izmešu daudzums, kas nonāk gaisā. Sliktākajā no gadījumiem – šoziem jāgatavo malka nākamajai sezonai.

Kas notiek izmantojot mitru malku? Liels procents enerģijas degšanas laikā tiek patērēts malkas žāvēšanai, līdz ar to – daudz mazāka daļa telpas apsildīšanai. Savukārt, ja izmantota tiek sausa malka, visa enerģija tiek ieguldīta siltuma ražošanā. Kurināt slapju malku nav nekāds joks, jo tas var izraisīt pat skursteņa aizdegšanos! Kurinot slapju malku, veidojas darva, kas nosēžas uz skursteņa sienām.

Katls ir arī regulāri jātīra no pelniem un sodrējiem. Tas nozīmē ne vien to, ka pašam regulāri tas jāattīra no pelniem, bet jāuzaicina skursteni pārbaudīt arī skursteņslauķis! Lai māja būtu silta, ik pa sešām, astoņām stundām ir jāpiemet malka. Jo vairāk malkas, jo siltāk. Malkas apkure īpaši izdevīga tiem, kuriem malka pieejama par zemākām cenām vai kuriem ir pašiem savs mežs.Taču arī šeit jāņem vērā ieguldītais laiks un darbs. 

Pētot enerģijas patēriņu, kas vajadzīgs 150 m² privātmājas apsildei, kā ekonomiski izdevīgākais variants šobrīd tiek atzīta tieši malka. Tas joprojām ir arī viens no izplatītākajiem apkures veidiem. 
 
Kas ir Viadrus?
Ja tiek lemts par labu malkas apkurei, īpaši ņemot vērā šī apkures veida ekonomisko aspektu, svarīgi izvēlēties uzticamu un kvalitatīvu ražotāju. Jo tam, cik mājās būs silti un kādu siltumu būs iespējams panākt, apsildot māju ar noteikto katlu, lielā mērā nosaka materiāls un izmantotās tehnoloģijas.
 
Viadrus ir sens un plaši pazīstams čuguna katlu un radiatoru ražotājs Eiropā. Tā kā rūpnīca pati ražo izejvielas, tā nodrošina augstu kvalitāti un izdevīgu cenu. Viadrus apkures katli izceļas ar augstu efektivitāti, ir droši un izkonkurē citus ražotājus ar savu cenu un kvalitāti, galvenais – ar ilgmūžību. Kurtuve ir pietiekami liela, lai kurinātu lielus malkas klučus.

Ne mazāk svarīgi – apkures iekārtu rūpnīca Viadrus ir saņēmusi ISO 9001 sertifikātu par atbilstību kvalitātes vadības sistēmas standartam un sertifikātu par atbilstību vides pārvaldības sistēmas standarta ISO 14001 prasīibām. ISO 9001 nozīmē, ka viena no uzņēmuma vērtībām ir nepārtraukti uzlabojumi un uz klientu vērsta attieksme. Savukārt ISO 14001 apliecina, ka kompānija izvērtē savu ietekmi uz apkārtējo vidi, kā arī veic darbības, lai to mazinātu.
 
Ko piedāvā granulu apkures alternatīvas?
Mūsdienās arvien populārāki kļūst granulu apkures katli. Tas ir moderns risinājums aizņemtiem cilvēkiem jeb tiešā valodā runājot – visiem tiem, kam negribas smērēt rokas, bet drīzāk grib slinki pazvilnēt vakarā uz dīvāna vai enerģiju ieguldīt citos uzdevumos. Granulas sagādāt nav problēma. Tikai tām ir vajadzīga sausa telpa, un jāraugās, lai nepiekļūtu mitrums. Šis kurināmais aizņem maz vietas, kā arī ir videi draudzīgs.
 
Ir labi telefonā nospiest podziņu un palaist apkuri, lai, atnākot mājās, būtu silti! Tieši tik vienkārši tie strādā – katlu iespējams savienot ar viedierīci un kontrolēt attālināti. Granulu katlam pievienots granulu deglis, kas nodrošina automātisku aizdegšanos, bet pievienotā termostata dēļ katls pats var regulēt aizdegšanās mehānismu – kā temperatūra noslīd zemāk par uzstādīto, tas aizkuras. Tas nozīmē, ka nav jābrien uz šķūnīti pēc malciņas, nedz kā īpaši jāsagatavo kurināmais, tik vien kā reizi nedēļā vai divās jāuzpilda granulas.

Arī šo katlu tīrīšana ir vienkārša un nav tik bieža kā malkas apkures katliem. Granulas izmaksās nedaudz dārgāk nekā malka, bet sagādātās ērtības un komforts atmaksājas. Izvēloties granulu katlu, nekas traks nebūs, ja piemirsīsies to aizkurināt, pavadot omulīgu vakaru, ciemojoties citās mājās. Katls pats parūpēsies, lai māja neatdzistu un trubas neaizsaltu. Izvēloties malkas apkuri, jārēķinās, ka silti mājās būs vien tad, ja saimnieks būs malciņu sagādājis un iekurinājis.
 
Un ja nu varētu nekurināt neko?
Kuru apkures veida maģiju izvēlēties – smaržojošās malkas sprakšķēšanu krāsnī vai vienkāršo podziņas nospiešanu viedierīcē –, ir katra gaumes jautājums. Otrajā gadījumā tie var būt ne vien granulu katli, bet arī granulu kamīni, kas piemēroti izmēros mazāku telpu apsildei un sniedz iespēju redzēt dzīvo uguni. Tomēr būs taisnīgi un saprātīgi izsvērt alternatīvas. 
 
Arvien vairāk mūsdienās tiek domāts par ietekmi uz vidi. No šāda skatu punkta salīdzinot malkas un granulu katlu, uzvarētājs ir modernais granulu katls. Lai arī abos gadījumos tiek izmantots koks, kas ir atjaunojams dabas resurss, malkas degšanas laikā izdalās vairāk tvana gāzes un gaisā nonāk vairāk vielu, kas veicina gaisa piesārņojumu.

Arī Eiropas Savienībā tiek apsvērts jautājums par citu alternatīvu meklēšanu malkas apkurei: Eiropas Savienības fondi plānošanas periodā no 2021. līdz 2027. gadam piedāvā iespēju saņemt līdzfinansējumu, lai nomainītu esošo apkures iekārtu pret dabai draudzīgāku alternatīvu – tas var būt granulu katls, bet jo sevišķi priekšroka tiek dota atjaunojamas enerģijas izmantošanai.

Lai nodrošinātu māju ar siltumu, var izmantot siltumu no zemes, kas zemes dzīlēs pieejams arī aukstākajos gada mēnešos. Salīdzinot ar malkas vai granulu katla uzstādīšanas izmaksām, zemes siltumsūknis ir krietni vien dārgāks, tomēr ilgtermiņā tas nozīmē samazināt apkures izmaksas pat par 80%! Ilgtermiņā tas atmaksājas un rezultātā arī ir ekonomiski izdevīgāk. 
 
Ilgtspējības definīcija nosaka, ka neilgtspējīgs ir ikviens risinājums, kuru mēs nevarētu izmantot bezgalīgi. Zemē saglabātā Saules enerģija ir viens no resursiem, kuru cilvēks nevar pārtērēt. Turklāt šī enerģija pieejama bez maksas! Jārēķinās ar elektrības patēriņu šī sūkņa darbināšanai. Tomēr arī elektrību taču varam iegūt no Saules? Kā tad ir ar tām Saules baterijām?

Gan par to, gan apkures sistēmu alternatīvām vairāk iespējams uzzināt commodus.lv mājaslapā. Lai izrunātu savu situāciju, kā arī izmērītu visu jau konkrētos skaitļos, sazinies ar kādu no Commodus pārstāvjiem jau tieši – vai nu zvanot pa tālruni 27088108, vai rakstot e-pastu uz info@commodus.lv. 

Commodus ir viens no vadošajiem apkures sistēmu uzstādītājiem Latvijā, kas lepojas jau ar vairāk nekā 10+ gadu pieredzi nozarē. Šī ir vieta, kas parūpēsies par mājas pamatiem – siltumu, ūdens padevi un elektrību, piedāvājot modernus un videi draudzīgus risinājumus. Ja malciņas smarža un visi ar to saistītie papildu darbi ir tīkami un ļauj būt tuvāk dabai – kāpēc ne? Bet arī tik vien kā piespiest podziņu nav slikti! Un arī sildīt māju ar Saules uzsildītās Zemes enerģiju dod sirdsmieru – nebūs vairs jāuztraucas par to, ka varētu aizdegties skurstenis! 
 

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)