Kā izvēlēties laistīšanas sistēmu siltumnīcai?

Regulāra un pareiza augu laistīšana ir bagātīgas ražas priekšnoteikums. Laiki, kad siltumnīcā darbojāmies vienīgi ar lejkannu, ir aizgājuši uz neatgriešanos. Šobrīd laistīšanas sistēmas siltumnīcām ir visiem dārzkopjiem pieejams dārkopības aprīkojums, kas ietaupa ūdeni, nodrošina augiem vienmērīgu mitrumu un ekonomē mūsu laiku. Atliek vienīgi izvēlēties savai siltumnīcai vispiemērotāko laistīšanas sistēmu! 

Lai pirkums izdotos, jāsāk ir ar plānošanu. Vispirms būtu jāuzzīmē savas siltumnīcas plāns un jāsaprot, no kurienes augiem tiks pievadīts ūdens. Vai vispirms ūdens tiks sapildīts rezervuārā un pēc tam izmantots augu laistīšanai, vai varbūt ūdens tiks pievadīts ar šļūteni, to vienkārši pievienojot dārza krānam. 

Lietus ūdens savākšana, lai izmatotu augu laistīšanai, varētu būt vēl viena iespēja, kas gan prasa lielākas investīcijas, taču atmaksājas ilgtermiņā. Iespējams sistēmas darbināšanai būs jāiegādājas papildus sūknis. Dažas sistēmas nav piemērotas augiem podos.

Populārs risinājums – pilienlaistīšanas sistēma 
Šobrīd iecienīts risinājums ir pilienlaistīšanas sistēma, jo piemērota dažāda izmēra siltumnīcām. Atkarībā no ražotāja var atšķirties sistēmas komplektācija, bet princips ir nemainīgs – sistēma nodrošina laistīšanas precizitāti, lai ūdens vienmērīgi nonāk vietā, kur tas augam visvairāk nepieciešams – pie saknēm. 

Vienkāršākā ir pilienlaistīšanas sistēma, kura sastāv no cauruļu un  šļūteņu sistēmas. Šļūtenes var novietot gan uz augsnes, gan ierakt augsnē. Vairumā gadījumu šādas sistēma sastāv no lielas plastmasas mucas ar platu atveri, maģistrālās caurules, šļūtenes, ar ko muca tiek savienota ar maģistrālo cauruli, kā arī savienotāja ar krānu. Maģistrālai caurulei jābūt aprīkotai ar aizbāzni vienā galā, tai nepieciešams arī savienotājs ar pilienlaistīšanas sistēmas šļūteni. Kad sistēma uzstādīta, jāpiepilda muca ar ūdeni un jāatgriež krāni. Laistīšana notiek ar pašteci. Saknes pašas atradīs mitrumu, kas vienmērīgi izplatīsies pa visu augsni.

Pilienlaistīšanas šļūtenes vajadzīgo daudzumu aprēķina, reizinot līniju skaitu ar dobes garumu, tomēr vajadzētu pierēķināt klāt arī rezervi, lai vajadzības gadījumā varētu nomainīt bojātu līniju. 
Plusi: vienkārši izveidojama; viegli uzturama; nav dārga; novērsta ūdens iztvaikošana;
Mīnusi: piemērota dobēm, bet ne atsevišķiem augiem podos; pilienlaistīšanas šļūtenes nav nopērkamas mazos apjomos, kas ierobežo to izmantošanu mazās siltumnīcās.

Risinājums mazām siltumnīcām 
Nelielām siltumnīcām piemērotas pilienlaistīšanas sistēmas, kas sastāv no caurulītēm, to balstiem un smidzinātājiem, ko novietot pie katra auga. Arī šajā gadījumā ūdens tiek pievadīts pie augu sakņu sistēmas, auga lapas netiek saslapinātas. 
Lielākais ieguvums ir ūdens ietaupījums līdz pat 70%, izmantojot regulējamas smidzinātāja galviņas.
Plusi: iespējams sistēmu automatizēt; tā samazina ūdens patēriņu; labāka ūdens sadale un mērķtiecīgs izmantojums; atsevišķus smidzinātājus var aizgriezt pilnībā ciet vai novirzīt prom no augiem;
Mīnusi: vajadzīgs elektriskais sūknis; caurulītes un smidzinātāju galviņas var aizsērēt; sistēmu grūti tīrīt. 

Līdzīgs princips tiek izmantots laistīšanas sistēmā, kas tiek dēvēta arī par gravitācijas sistēmu. Šajā gadījumā ūdens atrodas rezervuārā un atkarībā no rezervuāra atrašanās augstuma mainās arī spiediens pašā sistēmā. Jāņem vērā, ka, novietojot rezervuāru augstāk, ūdens spiediens būs lielāks.
 
Laistīšanas sistēmu izvēle ir tik plaša, ka katrs var izvēlēties savām vajadzībām atbilstošāko risinājumu. 

Laistīšanas sistēmas siltumnīcām, kā arī dažādi  dārza instrumenti efektīvākam darbam pieejami tiešsaistē, piemēram, interneta veikals 220.lv regulāri papildina preču piedāvājumu ar lieliskiem un ilgtspējīgiem risinājumiem. Ieskatieties un izvēlieties sev tīkamāko variantu, kā arī ērtāko pasūtījuma piegādes veidu, lai jau pavisam drīz varētu izbaudīt visas priekšrocības, ko sniedz kvalitatīvas laistīšanas sistēmas uzstādīšana! 

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu