Kā rūpēties par sava datora un datu drošību?

Mūsdienās ļoti liela daļa cilvēku savu ikdienu pavada strādājot pie datora. Tehnoloģijas ir ļoti attīstījušās, tāpēc daudzus darbus var paveikt, pat neizejot no mājām. Lai gan strādāšana ar datoru ir salīdzinoši vienkārša un ātra, nepieciešams būt arī uzmanīgiem. Iespējams, ka jūs jau esat saskāries vai tikai dzirdējis par to, ka, lietojot datoru un internetu, savus datus var pakļaut dažādām briesmām. Tomēr ir pāris veidu, kā šīs briesmas var nepieļaut. 

Raksta turpinājumā uzzināsiet pāris padomu, kā rūpēties par sava datora un datu drošību.

Legāla programmatūra
Viens no svarīgākajiem soļiem, ar ko vajadzētu sākt, ir legālas programmatūras izmantošana savā datorā. Protams, visas legālās programmatūras maksā, tomēr uz to rēķina pavisam noteikti nevajadzētu ekonomēt, pretējā gadījumā var saskarties ar lielām problēmām. 
Tāpat arī nepieciešams izmantot legālas operētājsistēmas. Vispopulārākā operētājsistēma šobrīd ir Microsoft Windows. Lietojot legālu programmatūru, tiek izveidots labs pamats drošai datora lietošanai. 

Ja jūs izmantosiet nelegālu programmatūru, tad jārēķinās, ka tajā būs dažādi vīrusi un ļaundariem būs daudz vieglāk piekļūt jūsu datiem, kā arī nelegāla programmatūra nepiedāvās nekādus atjauninājumus.   

Drošas paroles
Jūs noteikti lietojat dažādus sociālos tīklus, jums ir savs e-pasts, kā arī piekļuve internetbankai. Visām iepriekš minētajām lietotnēm ir vajadzīgas paroles, lai aizsargātu personīgos datus un informāciju. 

Ja paroles ir pārāk īsas un vājas, ļaundariem ir ļoti vienkārši tās uzlauzt un tikt pie jūsu datiem. Ir svarīgi, lai ikviena parole būtu pēc iespējas stiprāka. Parolē vajadzētu iekļaut vismaz 8 simbolus, kas sastāv no lielajiem un mazajiem burtiem, cipariem, kā arī simboliem. Tāpat parolē nevajadzētu iekļaut savu vārdu vai uzvārdu, neko tādu, ko būtu viegli uzminēt.   

Antivīrusu izmantošana
Jums noteikti vajadzētu zināt, ka bez antivīrusu izmantošanas nav iedomājams neviens dators. Antivīrusu nepieciešams uzstādīt uzreiz, kad datorā ir uzstādīta operētājsistēma. Antivīrusu uzstādīšanu nevajadzētu atlikt uz vēlāku laiku, jo tad jau var būt par vēlu. Svarīgi ir vienmēr pārliecināties, ka antivīrusa datubāzes regulāri tiek atjaunotas. Ikvienam datora īpašniekam vajadzētu atcerēties, ka ne vienmēr var paļauties tikai uz antivīrusa programmu. Mēdz būt gadījumi, ka pat ar šo programmu dators saskaras ar dažādiem apdraudējumiem, tāpēc ir svarīgi būt uzmanīgam un nepakļaut riskam savu datoru. 

Varētu teikt, ka pats datora lietotājs ir galvenais, kurš atbild par datora un savu datu drošību. Bieži vien neuzmanības dēļ tiek atvērtas nedrošas mājaslapas, kā rezultātā datorā iekļūst vīruss. Ja jūs māc šaubas par kādas mājaslapas vai e-pasta satura drošumu, tad nekādā gadījumā nevajadzētu to vērt vaļā. Vislabāk apmeklēt tikai zināmas un pārbaudītas mājaslapas.   
  
Kur iegādāties jaunu datoru?
Pat ja ievērosiet visus iepriekš minētos drošības pasākumus, var gadīties, ka jūsu dators tiks sabojāts un to nebūs iespējams salabot. Ja jums ir nepieciešamība pēc jauna datora, tad varat ieskatīties interneta veikalā 220.lv. Šī interneta veikala klāstā ir pieejami gan portatīvie, gan stacionārie datori

Ja izvēlēsieties iegādāties stacionāro datoru, tad arī monitori datoriem jums būs aktuāla tēma. Protams, ir daudz vieglāk strādāt, ja datora monitors ir visai liels, jo tad nepieciešamā informācija ir daudz pārredzamāka. Interneta veikals 220. lv piedāvā plašu monitoru izvēli, tāpēc tur noteikti atradīsiet savām vajadzībām nepieciešamo monitoru. Tāpat šajā e-veikalā atradīsiet citas datortehnikas preces, kas jums noteikti noderēs.  

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu