Kā tērējam naudu ziemā un kā – vasarā?

Pat, ja varētu likties, ka naudas tērēšana nav atkarīga no gadalaiku maiņas, tomēr lielākajai daļai cilvēku izdevumi ziemas mēnešos palielinās, lai gan tieši vasarā var sastapties ar lielākiem kārdinājumiem, kas rosina izdot naudu, īpaši atvaļinājuma laikā. Gadalaiku maiņa maina arī finansiālos paradumus, tāpēc šoreiz par to, kā tērējam naudu ziemā un kā – vasarā.

Izdevumi par apkuri
Vasaras periodā ir brīnišķīga iespēja ietaupīt naudu uz apkures rēķina. Tāpēc daudzi cilvēki apkures sezonas sākumu gaida ar zināmām bažām par to, ka obligāto maksājumu summa pieaugs. Tas attiecas gan uz cilvēkiem, kuriem ir malkas apkure, gan centrālapkure, jo ziemas periodā apkure ir nepieciešama jebkurā gadījumā. Tomēr arī ziemā iespējams ietaupīt uz apkures rēķina, ja ir regulējams termostats, ko var regulēt atkarībā no āra temperatūras, attiecīgi – kad ārā siltāks, īpaši šoziem, termostatu var noregulēt uz mazāku temperatūru, tā ietaupot naudu. 

Izdevumi par komunālajiem maksājumiem
Vasarā arī mazāk tērējam par citiem komunālajiem maksājumiem, piemēram, par elektrību un karsto ūdeni. Īpaši karstās dienās ir patīkamāk nomazgāties remdenākā ūdenī, savukārt ziemā karstā ūdens patēriņs palielinās, kaut vai tikai tāpēc, ka gribas sasildīties zem karstas ūdens strūklas. Arī elektrības patēriņs ziemas perodā pieaug, jo tumsa iestājas daudz ātrāk, līdz ar to agrāk nepieciešams ieslēgt mākslīgo apgaismojumu. Tāpēc gada tumšākajā periodā vēlams padomāt par ekoloģisko spuldzīšu izmantošanu. 

Atvaļinājums ziemā vai vasarā
Protams, patīkamāk ir doties atvaļinājumā vasaras periodā, kad ārā ir silts, ir iespējams sauļoties pie jūras, peldēties upēs un ezeros un izbaudīt garos vasaras vakarus. Savukārt citi vasaras atvaļinājumu izvēlas pavadīt ārzemēs. Tomēr arī ziema ir pateicīgs laiks, kad doties atvaļinājumā uz siltajām zemēm, pirmkārt, jau tādēļ, ka nesezonas laikā ir lētākas biļetes, dzīvošana viesnīcās un jāsaskaras ar mazākiem tūristu pūļiem. Tādā veidā atvaļinājums ziemas periodā ļauj samazināt izdevumus par dažādām lietām, kas vasaras sezonā izmaksā daudz dārgāk.

Tēriņi izklaidei
Vasara piedāvā neskaitāmi daudz iespēju tērēt naudu tieši izklaidei. Gan dažādi brīvdabas koncerti vai teātra izrādes, vasaras terases kafejnīcām, izbraucieni pie dabas vai jūras var prasīt lielākus tēriņus izklaidei nekā ziemā, lai gan arī ziemas periodā tiek piedāvātas dažādas izklaides iespējas katram vecumam un gaumei, piemēram, ziema ir īstais laiks teātra vai kino apmeklējumam.
 
Naudas tērēšanas paradumi izklaidei ziemā vai vasarā arī var atšķirties pēc katra individuālajām interesēm, piemēram, ir cilvēki, kuriem vairāk patīk izklaidēties vasarā un apmeklēt brīvdabas pasākumus, savukārt citiem labāk patīk ziemas sezona, kad var doties slēpot snovot, tā pavadot savu brīvo laiku. 

Izdevumi par pārtiku
Ziemas un vasaras periodā diezgan ievērojami var arī atšķirties izdevumi par pārtiku. Tieši tāpēc vasara ir īstais laiks, kad domāt par ziemas krājumu gatavošanu, lai ziemas periodā veiksmīgāk ietaupītu naudu pārtikas izdevumiem. Ideāli, ja iespējams dārzeņus, augļus un ogas izaudzēt pašiem, lai sagatavotu garšīgus ievārījumus un marinējumus. Tikpat labi var doties pēc meža veltēm, sēņojot vai ogojot. Arī dzīvojot dzīvoklī iespējams izveidot mazu dārziņu uz palodzes vai balkona, audzējot garšaugus vai pat tomātus. 

Lai arī naudas tērēšanas paradumi daudziem cilvēkiem ziemas un vasaras periodā atšķiras, visiem ir iespējams pārskatīt savus tēriņus un atrast veidus, kā ietaupīt, lai uzlabotu savu finansiālo situāciju ilgtermiņā.