Banner 980x90

Kas labāks – portatīvais vai stacionārais dators?

Jautājums par to, kas labāks – portatīvais vai stacionārais dators –, noteikti ir viens no apspriestākajiem tematiem gan datortehnikas veikalos, gan dažādos informatīvajos materiālos. Kā zināms, uz šo jautājumu viennozīmīgas atbildes nav, jo katram datora lietotājam ir savas vajadzības, vēlmes un iespējas. 

Abiem variantiem ir savas priekšrocības un trūkumi, tādēļ nav iespējams apgalvot, ka viens ir labāks par otru. Tas tiešām ir atkarīgs no mērķa, kādam ierīce būs nepieciešama. 

Lai saprastu, kurš no variantiem būs piemērotākais tieši konkrētajā situācijā, jāņem vērā vairāki faktori. Turpinājumā atradīsiet nelielu ceļvedi, kas noderēs, ja nepieciešams izdarīt izvēli starp portatīvo vai stacionāro datoru.

Galvenās atšķirības 
Stacionārais dators nav pārnēsājams – tātad ar to var strādāt tikai konkrētā vietā, piemēram, mājās vai ofisā. Tajā pašā laikā stacionārie datori ir vieglāk pielāgojami nekā portatīvie datori. Izvēloties stacionāro datoru, jūs to varat sakomplektēt pēc savām vēlmēm un iespējām, izvēloties sev vēlamās datora komponentes, savukārt portatīvajam datoram šīs iespējas ir ierobežotākas. 

Portatīvais dators ir ērti pārnēsājama ierīce – tam ir iebūvēts ekrāns un tastatūra, kā arī skārienpaliktnis, kas darbojas kā pele. Portatīvo datoru izmēri un svars var atšķirties. 

Kādēļ izvēlēties portatīvo datoru? 
Portatīvais dators ir lieliska izvēle studentiem un visiem tiem, kuri mēdz strādāt ārpus mājas vai biroja. Lai arī portatīvie datori kopumā ir trauslāki nekā stacionārie, tomēr šobrīd tie izgatavoti no izturīgiem materiāliem, kas var pārciest arī kritienus un cita veida triecienus.

Portatīvie datori šobrīd pieejami dažādos izmēros un dizainos, turklāt salīdzinoši mazie parametri nebūt nenozīmē mazāku jaudu. Arī teju visur pieejamais WiFi savienojums paver plašas iespējas šo ierīci izmantot praktiski jebkurā vietā. 

Portatīvo datoru vislabāk izmantot vienkāršākiem darbiem, piemēram, lasīšanai, tekstu apstrādei, interneta izmantošanai. 

Kas būtiski – portatīvo datoru baterija atkarībā no ierīces modeļa strādā vairākas stundas, tādēļ par uzlādi nebūs tik drīz jāuztraucas. Šis aspekts ir īpaši svarīgs, strādājot vietās, kur nav pieejama elektrības padeve. 

Stacionāro datoru priekšrocības 
Ja vēlaties daudzpusīgu ierīci, jums piemērotāks būs stacionārais dators. Tajā var uzglabāt liela apjoma failus, turklāt šādi datori piemēroti datorspēlēm ar jaudīgu grafiku. 

Stacionāros datorus iespējams pielāgot jūsu vajadzībām – izvēlei dažāda veida datora monitori, austiņas, grafiskās kartes, RAM un citas datoru komponentes. Jāpiemin arī, ka stacionārie datori nedarbojas ar akumulatoru, tātad to darbība atkarīga nevis no baterijas, bet elektrības padeves. 

Stacionārais dators kopumā ir smags un aizņem diezgan daudz vietas, tādēļ pirms tā iegādes jāizvēlas piemērota vieta tā uzstādīšanai. Protams, mūsdienu tehnoloģiju attīstība dara savu, un stacionārie datori šobrīd ir daudz kompaktāki un ergonomiskāki nekā jebkad iepriekš. 

Kopumā stacionāro datoru var izmantot gan ikdienišķām darbībām, gan darbam ar dažādām jaudīgām programmām. Populārs stacionāro datoru veids ir spēļu datori, kas izceļas ir īpaši lielu veiktspēju. 

Izmaksas 
Būtisks faktors datora izvēlē ir arī izmaksas. Ja portatīvajam un stacionārajam datoram ir vienādas specifikācijas, tad vairumā gadījumu portatīvais dators būs dārgāks. Augstāku cenu noteikti atsver ērtības, ko šāda ierīce piedāvā. 

Iegādājoties līdzvērtīgas klases stacionāro datoru, sākotnējās izmaksas būs zemākas, turklāt ierīci jebkurā brīdī var uzlabot, nomainot tās komponentes. Kopumā gan stacionārā datora atjaunināšana var būt dārgs un laikietilpīgs process. 

Jāņem arī vērā, ka datora izmaksas ietekmē arī dažādas papildu iespējas un programmas. Piemēram, portatīvie datori ar skārienjutīgo ekrānu ir dārgāki par ierīcēm bez šādas opcijas. Tas, cik šāda funkcija ikdienā ir vajadzīga un vai tās dēļ ir vērts maksāt vairāk, jāvērtē, protams, katram pašam. 

Programmatūra 
Vairumā gadījumu portatīvajiem datoriem jau ir instalēta operētājsistēma. Jaunākās paaudzes ierīcēm tā parasti ir Windows 10. Atkarībā no datora modeļa gan portatīvajos, gan stacionārajos datoros var būt instalētas arī pretvīrusu lietojumprogrammas un spēles. 

Galu galā – savām vajadzībām piemērotāko datoru iegādāties nav grūti, ja ir saprotamas vajadzības. Ja datoru izmantosiet tikai mājās vai darbā, turklāt tas vajadzīgs spēlēm vai programmām, kur noteicošais faktors būs jauda, tad stacionārais dators būs piemērota izvēle. 
Savukārt, ja ir svarīga mobilitāte un datoru labprāt izmantosiet arī ārpus mājas un paņemsiet līdzi brīvdienu izbraucienā, tad noteikti labs un izturīgs portatīvais dators būs tieši tas, kas jums vajadzīgs. 

Kur iegādāties datoru? 
Datorus iespējams iegādāties gan specializētajos veikalos, gan internetā. Piemēram, interneta veikals 220.lv piedāvā plašu portatīvo datoru klāstu, kā arī iespēju iegādāties stacionāro datoru. Nopērkamas arī datoru komponentes, piemēram, monitori. 

Iespējams, ka bez datora jums būs nepieciešamas vēl kādas ierīces, kas noderēs darbā ar datoru, piemēram, austiņas. Arī austiņas varat iegādāties 220.lv – ŠEIT. Šajā internetā veikalā varēsiet iepazīties ar katras preces aprakstu un citu pircēju atsauksmēm, kas ļoti noderēs, lai pieņemtu lēmumu kāda konkrēta datora iegādē. 

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)