Klases ekskursija – idejas un ieteikumi neaizmirstamam piedzīvojumam
Klases ekskursija, viennozīmīgi, ir visgaidītākais mācību laika notikums. Tomēr reizēm, atgriežoties no brauciena, palikusi rūgtuma piegarša – tā var rasties no vilšanās, kad ekspektācijas nesakrita ar realitāti, bet tikpat labi no tā, ka gluži vienkārši ekskursija ar klasi bija traki garlaicīga un, tā vien šķiet, lieka laika izmešana. Lai skolēniem nezustu "iekāriens" uz jauniem iespaidiem, zināšanām un pieredzēm, šajā rakstā atradīsi informāciju par to, kādēļ ir svarīgi rīkot ekskursijas, ko no tām iegūst bērni kā indivīdi, kāds labums kolektīvam, kā noorganizēt foršas ekskursijas skolēniem, kā arī 10 foršas dažādu tēmu ekskursiju idejas. Turpini lasīt!
Klases ekskursija – tiešām tikai brīvdiena no stundām?
Ir trīs veidu ekskursijas skolēniem – mācību, izklaides un apvienotās ekskursijas. Un tieši trešais veids ir vispopulārākais, jo kāpēc gan neizmantot iespēju stundu laikā doties ārpus skolas teritorijas apgūt jaunas zināšanas, pie reizes piestājot arī kādā izklaides vietā?
Turklāt daļā Latvijas skolu ir noteikums, ka stundu laikā drīkst doties tikai mācību ekskursijās, bet izklaides ekskursijas skolēniem drīkst rīkot ārpus stundu laika – pēcpusdienā, brīvdienās un brīvlaikā. Tādēļ klašu audzinātāji ir iemācījušies apvienot patīkamo ar lietderīgo, it kā mācību ekskursijā aizvedot skolēnus uz, piemēram, Okupācijas muzeju (ekskursijas mācību daļa – Latvijas vēstures stunda), bet pēc muzeja apmeklējuma kopā dodoties uz kino (ekskursijas izklaides daļa).
Kādēļ mācību gada ietvaros jānoorganizē vismaz viena klases ekskursija?
Ekskursija ar klasi ir lielisks veids, kā padarīt skolas gadus aizraujošākus, interesantākus un vērtīgākus no vairākiem skatupunktiem:
- oriģināla pieeja mācību vielas apguvei: kādos apstākļos, tavuprāt, skolēns labāk apgūs un spilgtāk atcerēsies Latvijas vēstures posmu, kad notika Ziemassvētku kaujas – sēžot klasē un pierakstot to, ko skolotājs stāsta, vai atrodoties Ziemassvētku kauju muzejā, izspēlējot kauju scenāriju, izpētot kauju aprīkojumu un klausoties aizraujošā gida stāstījumā? Pieredze rāda, ka praktiska līdzdarbība interesantā mācību procesā palīdz skolēniem labāk apgūt mācību vielu;
- iespēja baudīt kultūru izdevīgāk – Latvijas teātros un operā ieejas biļetes maksa skolēniem ir lētāka nekā pieaugušajiem, turklāt papildu atlaides ir iespējams iegūt, pērkot grupas biļeti, un klases ekskursija ir ērtākais veids, kā iegūt šo “privilēģiju”;
- ērta Latvijas un Baltijas valstu “must see” vietu apceļošana – kad tad vēl, ja ne skolas gados, būs tik daudz brīva laika un finansiālo iespēju apceļot dzimteni un tuvās kaimiņvalstis, apmeklēt labākos apskates objektus, turklāt to visu izdarīt, neraizējoties par maršruta un finanšu plānošanu;
- personības pilnveidošanās – katra pieredze, ko skolēns gūst, veido viņa personību. Pat ja visa klase piedzīvoja vienu un to pašu pieredzi, piemēram, briežu dārza apmeklējuma laikā kļuva par lieciniekiem briežu buļļu pamatīgam kautiņam, katrs no skolēniem šo pieredzi uztvēra citādi – kādam tas bija aizraujošs šovs, kādam tā bija izpratne par to, kādēļ pret dabu jāizturas ar bijību, bet kāds cits sabijās un vairs neriskē doties uz zoodārziem. Tomēr, lai cik patīkama vai nepatīkama, katra pieredze ir ārkārtīgi vērtīga personības attīstībai;
- skolēna kultūras veidošana – klases ekskursija uz teātra, operas vai baleta izrādi vistiešākajā veidā iedarbojas uz skolēna izpratni par kultūru un personīgo kultūru, jo šajās iestādēs tomēr ir gana stingri etiķetes noteikumi, sākot ar uzvedību, beidzot ar apmeklētāja izskatu, un tas viss palīdz veidot skolēna personīgo kultūru vairākos tās aspektos;
- klases kolektīva saliedēšana – kopīgi piedzīvojumi nozīmē kopīgas atmiņas, kas nozīmē kaut ko, kas vieno cilvēkus. Īpaši, ja klases ekskursija ir bijusi saistīta ar komandu sporta veidu vai taktiskām spēlēm, piemēram, lāzertagu – šī procesa laikā tiek apgūta spēja sadarboties komandā, uzticēties un paļauties vienam uz otru, nepievilt, būt godīgam, palīdzēt otram, efektīvi komunicēt, deleģēt uzdevumus, cienīt vienam otru un vēl, un vēl.
Un šie ir tikai daži iemesli, kādēļ ekskursija ar klasi ir tik svarīga mācību procesa sastāvdaļa, kādēļ skolotājiem šīs ekskursijas ir jārīko un kādēļ vecākiem ir iespēju robežās maksimāli jālaiž bērni ekskursijās.
Kā noorganizēt foršu ekskursiju?
Bērni ir tādi paši cilvēki kā pieaugušie – ar savām vēlmēm, interesēm. Tādēļ lielisks veids, kā sākt ekskursijas skolēniem plānošanu un organizēšanu, ir veikt aptauju, ko skolēni gribētu apskatīt, apgūt vai kurp aizceļot. Gūstot ieskatu bērnu vēlmēs, ir iespējams noorganizēt tādu ekskursiju, no kuras skolēni atgriezīsies ar mirdzošām acīm.
Ekskursijas skolēniem plānošanas piemērs
Organizējot ekskursiju, sāc ar to, ka, pajautā klasei, uz kādu izklaides vietu vai atrakciju viņi gribētu aizdoties. Apkopo informāciju, apjautājies, vai visa klase ir ar mieru nākamajā ekskursijā doties uz skolēnu vidū vispopulārāko izklaides variantu. Ja jā – lieliski!
Nākamais solis – pa ceļam uz šo izklaides vietu vai tās tuvumā atrast pieturas punktus, kuros iespējams apgūt kādas zināšanas (muzejs, dabas parks, lekcija, uzņēmums u.tml.). Tad no šiem pieturpunktiem izveido ekskursijas plānu un piemeklē ērtāko un izdevīgāko transporta veidu (lai prieks tiek arī vecākiem par to, ka par ekskursiju nav pārāk dārgi jāmaksā). Un, lūk, lieliska ekskursija ir gatava!
Ir ļoti svarīgi ņemt vērā skolēnu vēlmes, jo tas ir viens no aspektiem, kas noteiks ne tikai to, kā aizritēs klases ekskursija, bet arī to, kā skolēni turpmāk veidos attiecības ar klases audzinātāju.
10 idejas, kur piestāt, braucot ekskursijā ar klasi
Šo rakstu noslēgsim ar 10 foršām pieturpunktu idejām, lai palīdzētu tev iedvesmoties un izplānot līdz šim visforšāko klases ekskursiju. Ja ekskursantus interesē:
- izglītība – apmeklējiet Andreja Upīša memoriālmāju Skrīveros (latviešu literatūras stunda) vai Cosmos Ilūziju muzeju Rīgā (fizikas un optikas stunda);
- daba – piestājiet briežu dārzā Dimantu kalns Rembatē vai Lielajā Ķemeru tīrelī;
- kultūra – dodieties uz operas, baleta vai teātra izrādi, gleznu izstādi vai kādu koncertu;
- kultūras mantojums – aizbrauciet uz Aglonas maizes muzeju vai Latvijas Etnogrāfisko brīvdabas muzeju;
- aktīvā atpūta – dodieties izbraukt līkumu ar elektrokartingiem vai uzspēlēt lāzertagu!
Foršākā vieta visā Latvijā, kur nodoties minētajām aktīvās atpūtas nodarbēm, ir izklaides parks GUNSnLASERS Rīgā. Pie mums notikusi klases ekskursija būs atmiņā paliekoša kā skolēniem, tā skolotājiem. Piesaki savu ekskursiju jau šodien, ģērbieties ērti, ņemiet līdzi uzkodas (ar tēju, kafiju un ūdeni pacienāsim bez maksas) un tiekamies vienā no trim GUNSnLASERS atpūtas parkiem!
Uz sarakstu