Banner 980x90

Pirmā siltumnīca – kādu izvēlēties?

Sava siltumnīca, kurā audzēt ģimenei gardus dārzeņus un garšaugus, nav utopiska vēlme. Ilgtermiņā tas ir ne tikai izdevīgi, bet arī iepriecinoši, jo tad, kad vēlaties, piemēram, svaigu tomātiņu uz sviestmaizes, tas ir rokas stiepienā – turpat dārzā. 

Sapnis nav nerealizējams, ja vien Jums ir savs mājoklis vai vieta, kur novietot siltumnīcu. Siltumnīcas iegāde var nedaudz mulsināt, jo jāizprot gan tai atvēlētā platība un izmēri, gan tas, kāda veida jeb materiāla siltumnīcu vēlaties. 

Siltumnīcas izmērs
Vidēji 20m² siltumnīcā var iestādīt aptuveni 45 tomātu un gurķu stādu, kas ražas sezonā ir gana daudz vienai ģimenei. Ja plānojat gurķus un tomātus arī konservēt, tad varat apsvērt arī domu par plašāku un lielāku siltumnīcu. 

Klasiski audzējot tomātus, gurķus vai papriku Jums būs nepieciešama vismaz 2–2,5 m augsta siltumnīca, bet, ja audzēsiet tikai salātus un garšaugus, tad droši varat izvēlēties mazāka izmēra. 

Izmēra jautājums varētu būt saistīts arī ar atbildi, kur plānojat vai kur varat to novietot – ja āra laukums ļaus novietot plašu un augstu siltumnīcu un ir vajadzība pēc tādas, tad tās iegādē varat apsvērt domu par plašākiem siltumnīcas izmēriem.

Siltumnīcas materiāls
220.lv interneta veikalā ir pieejamas populārākās divu veida siltumnīcas – PVC plēves un polikarbonāta. Daudzi izgatavo arī stikla siltumnīcas, tomēr tās bieži vien dažādu blakus apstākļu dēļ bojājas vai plīst, tādejādi saimniekiem sarūpējot papildu raizes.

PVC plēves siltumnīcas ir ne tikai ekonomiskas, bet arī ļoti efektīvas, jo tajās uzsildītā dienas gaisa temperatūra ilgi saglabājas, kas būs ļoti labvēlīgi dārzeņiem un garšaugiem, kurus audzēsiet. Šādu siltumnīcu ir arī viegli pārvietot.

Polikarbonāta siltumnīcas ir kļuvušas populāras pēdējos gados, jo tās gan izteikti aiztur UV starus, gan kalpo ilgtermiņā. Tiesa gan – siltumnīca ir attiecīgi jākopj, tāpēc slinkākajiem dārzkopjiem šāds risinājums varētu sagādāt nevēlamas rūpes. 

Konstrukcija
Ja tā ir Jūsu pirmā siltumnīca, tad vislabāk ir, ja konstrukcija būs viegli saliekama un izturīga, lai kalpotu ilgtermiņā un spētu pārciest dažādas dabas stihijas. Siltumnīcām ir trīs veidu rāmji – alumīnija, tērauda un plastikāta. 

Alumīnija rāmji ir izturīgi pret rūsu, ir smagumā viegli, kā arī gana stabili. Tieši tikpat un vēl stabilāki, izturīgāki ir tērauda rāmji, turklāt tie mēdz būt vispopulārākie dēļ izteiktās izturības un jau minētajām īpašībām. 

Vislētākā konstrukcija ir plastikāta rāmjiem, bet tie ir vislabāk piemēroti mazām un kompaktām māju siltumnīcām. Visbiežāk tos izmanto ar plastikāta plēvēm. 

Kas vēl būtu jāņem vērā?
Noteikti iepazīstieties ar siltumnīcu ventilēšanas sistēmu un to, kur to novietot. Ņemiet vērā, ka nelielas siltumnīcas nāksies biežāk vēdināt, jo tajās ir mazāk gaisa un tās daudz ātrāk uzkarst, tādējādi vienā brīdī tās var audzējamajiem augiem nodarīt pāri. 

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)