Banner 980x90

"Revertai" pašlaik ir ap 4000 aktīvu tiesvedību

Ilustratīvs foto/ Foto: Stock.XCHNG
Ilustratīvs foto/ Foto: Stock.XCHNG
Problemātisko aktīvu pārvaldītājai AS "Reverta" pašlaik ir aptuveni 4000 aktīvu tiesvedību, no tām aptuveni 700 ir maksātnespējas procesi, intervijā aģentūrai LETA pastāstīja "Revertas" valdes priekšsēdētāja Solvita Deglava.

Kā vēsta aģentūra LETA, vaicāta par sarežģījumiem tiesvedību procesos, Deglava atzina, ka visgrūtākais un sarežģītākais ir garie tiesvedību termiņi. Pēdējo divu gadu laikā gan ir novēroti būtiski uzlabojumi, bet sākotnēji kopš brīža, kad prasība tika pieņemta izskatīšanai, līdz pirmajai nozīmētajai tiesas sēdei bija pusotrs gads. "Tas nozīmē, ka pusotru gadu neko nevar darīt. Pēc tam, aizejot uz tiesu, var izrādīties, ka oponents ir slims, un tiesa pārliek tiesas sēdi vēl uz pusotru gadu. Tiesas apmeklēšanas kontekstā Latvijā cilvēki ir ļoti slimīgi. Tādā veidā var novilcināt lietas skatīšanu vismaz divus trīs gadus, kuru laikā nekas netiek skatīts," sacīja Deglava. Piemēram, 2010.gada jūlijā vēl pirms "Parex bankas" sadalīšanas tika celta prasība pret bankas bijušajiem akcionāriem un valdes locekļiem par zaudējumu atlīdzību, kas pēc tam tika sadalīta trijās lietās, un viena no šīm lietām joprojām nav izskatīta pirmajā instancē.

Tiesas procesos, kuros ieķīlāti nekustamie īpašumi, parādnieks visu tiesvedības laiku var lietot šo īpašumu, saņemt nomas maksājumus, nemaksāt komunālos maksājumus. "Parēķiniet, kāds ir rezultāts pēc sešiem gadiem. Ja lietu varētu iztiesāt gada, divu laikā, rezultāts būtu cits," teica Deglava. Viņa atzina: jo ilgāk rit tiesvedība, jo vairāk zūd īpašuma vērtība. Kādam īpašums tiesvedības laikā jāuztur, aug nodokļu parādi, rodas blakus prasījumi, kas diemžēl noslēgumā tiek segti no hipotekārā kreditora atgūtajiem naudas līdzekļiem, tas ir, no "Revertas" atgūtajiem līdzekļiem.

Pašlaik turpinās arī "Revertas" tiesāšanās ar bijušajiem "Parex bankas" īpašniekiem. Kopumā ir sešas izdalītas lietas, no kurām divās ir stājies spēkā galīgais nolēmums, un nolēmums ir par labu "Revertai". No pārējām četrām lietām divas atrodas pirmajā instancē, divas - otrajā instancē.

"Revertas" vadītāja vērtēja, ka kopumā uzņēmumam ļoti daudz jāsaskaras ar pretdarbību. Latvijā slavenākais gadījums ir "Delfīns partneri", kur tiesvedība vilkās no 2008.gada, kur ierosinātas vairākas krimināllietas. "Mums izdevies izdarīt lielāko daļu sava darba, pārņemt ķīlu, bet joprojām ir desmit aktīvas tiesvedības gan par galvotājiem, gan par citiem ķīlas objektiem. Tas ir klasisks piemērs, kā var vilcināt procesu un mēģināt atlikt parādsaistību dzēšanu. Milzīgs paldies komandai, kas nepadevās, jo atsevišķās situācijās tas šķita bezcerīgi, bet ievilka elpu, saņēmās, un ir rezultāts - "Revertas" mājaslapā īpašums ir izlikts pārdošanā," sacīja Deglava.

Problēma ir arī fiktīvi īres līgumi un ilgstošas tiesvedības, lai izliktu īrnieku. "Revertas" pieredzē ir gadījums, kad noslēgts īres līgums un īrnieks samaksājis par diviem mēnešiem, bet tiesvedība par viņa izlikšanu ilga piecus gadus. "Iedomājieties situāciju - fiziska persona oficiāli izīrē dzīvokli, paraksta īres līgumu. Īrnieks divus mēnešus samaksā par īri un pēc tam piecus gadus nemaksā neko. Dzīvokļa īpašnieks maksā nodokļus, komunālos maksājumus, bet īrnieks piecus gadus nemaksā neko, jo viņu var izlikt tikai ar tiesas lēmumu. Pa vidu cilvēks slimo, nenāk uz tiesas sēdēm. "Revertas" gadījumā pēc pieciem gadiem, kad bija galīgais tiesas lēmums, īrnieks dzīvokli atstāja, bet tikmēr bija uzkrājies 20 000 eiro parāds," situāciju raksturoja "Revertas" vadītāja.

Deglava vērsa uzmanību, ka šādas situācijas var skart jebkuru dzīvokļa īpašnieku, kas to izīrē. Viņas ieskatā, jomas sakārtošanā jāiesaistās arī valdībai. "Savulaik likumi tika pieņemti, lai pasargātu denacionalizēto namu īrniekus, bet tagad šis jautājums ir atrisinājies, apstākļi ir mainījušies. Nevar būt tā, ka tiesības ir tikai īrniekam, bet īpašniekam nav nekādu tiesību un ir tikai pienākumi. Ir jābūt samērībai un balansam," pauda "Revertas" valdes priekšsēdētāja. "Reverta" sniegusi priekšlikumus attiecīgajām institūcijām. "Ceru, ka akmens ir iekustējies un pārskatāmā nākotnē būs rezultāti, jo tas ir visas tautsaimniecības interesēs," sacīja uzņēmuma vadītāja. Viņa piebilda, ka iepriekš "Reverta" arī ļoti daudz runāja par tiesvedību termiņiem. "Negribu teikt, ka tas ir tikai mūsu nopelns, ka tiesas sēdēm termiņi tiek noteikti raitāk, tomēr tas noticis ne gluži bez mūsu kliegšanas. Sešu gadu laikā tās ir pozitīvas izmaiņas arī visai sabiedrībai," rezumēja Deglava.

"Reverta" ir savulaik valsts pārņemtās "Parex bankas" mantojums. Pēc "Parex bankas" sadalīšanas "Revertas" portfelī tika atstāti zemas kvalitātes aktīvi ar ilgstošām atmaksas grūtībām. Eiropas Komisijas apstiprinātais "Parex bankas" restrukturizācijas plāns paredz, ka "Revertas" darbība tiks izbeigta 2017.gada beigās.

Jūnija vidū valdība atbalstīja "Revertas" kredītportfeļa un nekustamā īpašuma apakšportfeļu pārdošanu, vienlaikus turpinot aktīvu izstrādi. Kredītportfeļa un nekustamā īpašuma portfeļa pārdošanas procesu palīdzēs organizēt konsultants.

"Revertas" akcionāri ir Privatizācijas aģentūra - 84,15%, Eiropas Rekonstrukcijas un attīstības banka - 12,74%, citi - 3,11%.

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)