Ražotāju cenu līmenis rūpniecībā jūnijā palielinājās par 0,2%

Foto: Pixabay
Foto: Pixabay

2016.gada jūnijā salīdzinājumā ar maiju ražotāju cenu līmenis Latvijas rūpniecībā palielinājās par 0,2%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) dati. Vietējā tirgū realizētajai produkcijai cenu līmenis palielinājās par 0,1% un eksportētajai produkcijai – par 0,3%. Ražotāju cenu līmenis eksportam uz eirozonas valstīm pieauga par 0,4% un eksportam uz ārpus eirozonas valstīm - par 0,3%.

Ražotāju cenu pārmaiņas mēneša laikā visvairāk ietekmēja cenu pieaugums pārtikas produktu ražošanā, koksnes un koka izstrādājumu (izņemot mēbeles) ražošanā, kā arī cenu kritums dzērienu ražošanā.

2016.gada jūnijā, salīdzinot ar 2015.gada jūniju, vidējais ražotāju cenu līmenis samazinājās par 3,5%. Vietējā tirgū realizētajai produkcijai cenas saruka par 4,3% un eksportētajai produkcijai – par 2,6%. Produkcijas cenas eksportam uz eirozonas valstīm samazinājās par 1,7% un eksportam uz ārpus eirozonas valstīm – par 3,1%.

Būtiskākā ietekme bija cenu kritumam elektroenerģijā, gāzes apgādē, siltumapgādē un gaisa kondicionēšanā (par 1,8 procentpunktiem), pārtikas produktu ražošanā (par 0,3 procentpunktiem) un koksnes un koka izstrādājumu (izņemot mēbeles) ražošanā (par 0,3 procentpunktiem).

Šogad informāciju par ražotāju cenām rūpniecībā sniedz vairāk nekā 620 uzņēmumi, kuri indeksa aprēķiniem katru mēnesi CSP paziņo ap 2,8 tūkstošiem cenu, no tām 1,5 tūkstoši par vietējā tirgū un 1,3 tūkstoši par eksporta tirgos realizēto produkciju un rūpnieciskajiem pakalpojumiem.