Rīdzinieki vēlas atjaunot Maija Grāfa svētkus

Šī ir viena no senākām Rīgas kultūras tradīcijām, kuru Rīgā sāka svinēt Melngalvji kopā ar Lielo Ģildi jau kopš XV gadsimta - no 1477.gada. Maija grāfa svētki Latvijā atnāca viduslaikos no Vācijas, Skandināvijas, Gotlandes un Anglijas, kur tie no seniem laikiem tika svinēti kā pavasara svētki. Jau vairāk kā 600 gadus atpakaļ šajā dienā vīrieši piedalījās drosmes un spēka demonstrējumos, turnīros kopā ar pilsētas rāti tika izvēlēts uzvarētājs, kas tika nosaukts par labāko pilsētas aizstāvi un ieguva Maija Grāfa titulu uz vienu gadu.
Padomju laikos tradīcija netika svinēta, taču uzreiz pēc Melngalvju Nama atjaunošanas, no 2000g. līdz 2011.g. - Rīgas Rāts laukumā atsāka plaši svinēt Maija grāfa svētkus. Rātslaukumā atdzīvojās viduslaiki ar neskaitāmām tirgotavām, bruņinieku turnīriem, košiem seno laiku tērpiem, karnevālisku gaisotni, plašu koncertprogrammu un daudzām citām jautrām aktivitātēm.
Diemžēl kopš 2011.gada šī tradīcija ir izbeigta un nav guvusi Rīgas Domes atbalstu. Nu jau trešo gadus Rīgas Domes ignorē vienu no košākām un senākām Rīgas kultūras tradīcijām. Arī šogad Rīgas Domē mūsu iesniegtais kultūras projekts nav guvis atbalstu, kas nav izprotams, īpaši ņemot vērā, ka šogad Rīga ir Eiropas kultūras pilsēta un lepojas ar savām tradīcijām.
Lai neļautu šai tradīcijai izzust, 2013.gadā entuziastu grupa maijagrafs.lv, organizēja Maija Grāfa svētkus pašu spēkiem un līdzekļiem Doma laukumā. Attīstot šo unikālo Rīgas kultūras tradīcīju, iespēja kļūt par Maija Grāfu tagad tiek sniegta ikvienam vīrietim, nevis tikai izredzētiem aristokrātiem, kā tas notika 600 gadus atpakaļ.
Lai risinātu jautājumu par kultūras tradīcijas saglabāšanu, 17.maijā kultūras biedrība "Alternatīvā Realitāte" organizēja pie Rīgas Domes svētku sanāksmi ar parakstu vākšanu par Maija Grāfa tradīcijas atjaunošanu. Akcijas laikā tika demonstrētā arī vizualizācija: notika bruņinieku turnīri, viduslaiku tērpu konkurss, senās un laikmetīgās dejas, tika izvēlēts labākais Rīgas aizstāvis, kas ieguva Maija Grāfa titulu un izvēlējas savu Maija Grāfieni.
Šī gada labākais Rīgas aizstāvis Olegs Trundajevs ir izcīnījis savu titulu sīvā cīņā ar Robertu Rasumu un Ervīnu Soreno’s. Uzvarētājam Maija Grāfam un viņa izvēlētai Maija Grāfienes Sofijai Girtciusai tika dāvātas romantiskās vakariņas Jūrmalas restorāna "La Veranda", kurp pāri nogādāja ar baltu limuzīnu no kompānijas Rentlimo.lv.
Vēsturisko tērpu stilizācijas konkursā žūrijai nenācās viegli, jo tika demonstrēti brīnišķīgi pašdarināti tērpi, vairāki no kuriem tika gatavoti tieši šim pasākumam vairākus mēnešus un pat līdz pusotram gadam! Un žūrija, kuras sastāvā bija pazīstama modes un attiecību speciāliste Ieva Adams, "Baltic Showroom" īpašnieks Dmitri Sinelnikoff, Dao un Cigun pasniedzēja Inga Janovska, Ventspils stila festivāla "Jūras Orhideja" organizētāja Žanna Belova - nolēma piešķirt pirmo vietu nominācijā "Viduslaiku tēla stilizācija" - Svetlanai Zibinai (Anglijas baltās un Sarkanās rozes karalienes tēls), otrā vieta tika Francijas karalienei Margaritai de Valua, ko pārstāvēja Marina Timčenko, un trešā vieta tika Spoguļu karalienei - tēlam no filmas "Brāļi Grimi", ko demonstrēja Karina Grinenko.
Svētki sagādāja ļoti lielu interesi publikas vidū - gan pašiem rīdziniekiem, gan neskaitāmiem tūristiem.
Akcijas laikā Maija Grāfa dalībnieki Doma laukumā apsveica VUGD priekšnieka vietnieku Mareku Silovu ar profesionāliem Ugunsdzēsēju un Glābēju svētkiem un uzdāvināja simbolisku dāvanu mūsdienu pilsētas aizstāvjiem viduslaiku Rīgas aizstāvju vārdā.
Akcijas organizatore, kultūras biedrības "Alternatīvā Realitāte" Irina Kurpniece lūdz visus, kam rūp unikālas Rīgas kultūrvēstures saglabāšana, atbalstīt Maija Grāfa svētku akciju un parakstīties par šīs tradīcijas atjaunošanu - šeit.