Banner 980x90

Rīgas porcelāna trauki – toreiz ikdiena, tagad vērtība un šiks

Rīgas porcelāna rūpnīcas jeb RPR ražotie trauki šķiet jau sen aizmirsti, jo reiz bija vai katrā mājas bufetē. Tomēr, redzot atjaunoto rosību ap tiem, kas sākusi parādīties tirgū, jāsāk domāt, ka tie varbūt ir nedaudz vertīgāki, nekā mēs līdz šim bijām pieraduši uzskatīt. 

Savulaik RPR tika izveidota, apvienojot divus jau sen darbojošos uzņēmumus – Kuzņecova fabriku un par Rīgas porcelāna fabriku pārtapušo Jesena uzņēmumu. 

Kuzņecova porcelāna un fajansa fabrikas pirmssākumi meklējami tālajā 1841. gadā, kad to izveidoja Sidors Kuzņecovs kā pirmo tāda veida rūpnīcu Baltijā. Savukārt Jakob Karl Jesen porcelāna fabrika tika nodibināta 1886. gadā. Kad 1968. gadā abas šīs fabrikas apvienoja, tā ieguva RPR jeb Rīgas porcelāna rūpnīcas nosaukumu. No tā laika līdz pat brīdim, kad uzņēmums bankrotēja, tika ražoti dažādi porcelāna trauki.

Unikālākie un populārākie porcelāna trauki

Rīgas porcelāna rūpnīcas servīzes vienmēr bijušas populāras daudzās mājsaimniecībās. To lakoniskā forma un askētiskais apgleznojums ir tas, ar ko šie trauki saistās. Vieni priekšroku deva kafijas vai tējas servīzēm, bet pusdienu servīzes, ņemot vērā to labo komplektāciju, bija bieža dāvana jaunlaulātajiem kāzās. 

Daudzas dāmas mēdza izmantot smalkos porcelāna trauciņus uz saviem kosmētikas galdiņiem. Savukārt elegantās Rīgas porcelāna figūriņas izdaiļoja kumodes. Dažādiem saldumiem lieti noderēja porcelāna bļodiņa, kas izdaiļoja viesistabas galdu.

 

Foto: Andelemandele.lv/Lietotājs: martinsa

Ņemot vērā lielo interesi un vērtības celšanos tirgū, kādu radījušas RPR servīzes, rodas jautājums – kas to izraisījis? Ar ko tik īpaši ir Rīgas porcelāna trauki? Cenas paliks iepriekšējās vai celsies? Iespējams, cilvēki sākuši apjaust, ka porcelāna fabrika vairs neatdzims kā fenikss no pelniem, un iepriekš dziļāk plauktos noslēptās omīšu porcelāna kafijas krūzes varētu sākt savu uzvaras gājienu, jo to vērtība ar katru gadu tikai kāps savas neatkārtojamības dēļ.

Izceļot unikālākus RPR priekšmetus, par salīdzinoši retumu tiek uzskatīti tādi porcelāna trauki kā elegantais augļu trauks ar vīnogu apgleznojumu, kas veidots kā “šķīvis uz kājiņas”. Tā izgatavošana savulaik bijusi diezgan sarežģīta, jo bija jāsavieno divas atsevišķas detaļas, tās procesa laikā nesabojājot un nesaplēšot.

Turpretim, piemēram, tējas servīzei “Saulīte”, kurā ietilpst cilindriskas formas porcelāna krūzes ar lakonisku siluetu un slaidām osiņām, cena tirgū pēdējā laikā ir kāpusi vairākkārtīgi.

Saglabāt vai pārdot?

Ko iesākt, ja mājās ir saglabājušies porcelāna trauki, kuri īsti vairs netiek izmantoti? 

  • Saglabāt vai izmantot ikdienā. Ja trauki ir labā lietošanas kārtībā, izmest tos būtu tīrā izšķērdība. Ja trūkst kādas kafijas tasītes vai šķīvīša no servīzes, var mēģināt to atrast internetā, piemēram, Andelemandele. Savukārt, ja Rīgas porcelāna trauki nav vienkārši trauki, bet tiem ir pievienotā vērtība jeb sentimentālas atmiņas no bērnības, labāk vēl kādu brīdi tos pieturiet sev.
  • Ja izlemts savus traukus vai porcelāna figūriņas pārdot, sākumā var sākt ar kādu internetvietni, piemēram, Andelemandele.lv, kur apgrozās daudzas noderīgu un labu pērļu “mednieces”. Vari izpētīt šī brīža tirgus cenas, lai saprastu, kāda ir aktuālā vērtība tavā īpašumā esošajiem traukiem.
  • Pacietīgākajiem varētu ieteikt paturēt savus porcelāna traukus un noglabāt tos rūpīgi iepakotus, paļaujoties uz to, ka to tirgus vērtība, iespējams, pieaugs.

 

Foto: Andelemandele.lv/Lietotājs: arnis.liepins

Priecē, ka porcelāna trauku ražošana Latvijā nav apstājusies. Ir vairāki vietējie ražotāji, kas veido brīnišķīgas porcelāna krūzes, bļodiņas un citas lietas. Bet jāsaka, ka tādu plānsienu porcelāna espresso kafijas servīzi kā, piemēram, RPR “Marianna”, laikam nav iespējams atkārtot.

Taupām un glabājam, kas ir mīļš un svarīgs! Ja radusies vēlme iegūt savā īpašumā kaut ko no Rīgas porcelāna rūpnīcas ražojumiem, tad ielūkojies Andelemandele.lv – ķersim pērles!

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)