Vai Latvijas likumdošanā ir tādas suņu šķirnes, kuras turēt ir aizliegts?
Uzticami kompanjoni, mīļi rotaļu biedri un lolojami ģimenes mīluļi – suņi patiešām ir cilvēku labākie draugi. Tiem, kuriem dzīvnieki, tajā skaitā suņi, bijuši līdzās teju visu dzīvi, var būt grūti iedomāties, ka suns varētu tikt atzīts par bīstamu. Kā atzīst kinologi, suņu audzētāji un dzīvnieku eksperti, suņa uzvedību un raksturu veido un nosaka ģenētiskie faktori un saimnieks.
Taču laiku pa laikam sabiedrību pāršalc kāda traģiska ziņa par agresīva suņa uzbrukumu bērnam vai kādam citam mājdzīvniekam, kas vienmēr liek aktualizēt jautājumu par agresīvo suņu šķirņu kontroli un ierobežošanu. Ir tikai saprotama līdzcilvēku vēlme justies droši un pasargāti, īpaši tad, ja tas attiecas uz bērniem. Taču Latvijā darbojas vien normatīvajos aktos iekļautie noteikumi, par tādu suņu kontroli, kas atzīti par bīstamiem.
Vai Latvijā ir spēkā esoši noteikumi par agresīvu suņu šķirņu turēšanas aizliegumiem, kādos gadījumos dzīvnieks tiek atzīts par bīstamu un kā novērst vai mazināt suņu uzvedības problēmas – šos jautājumus uzdevām Dino Zoo kinoloģei un suņu skolas vadītājai Tatjanai Bodrickai.
Aizliegtās suņu šķirnes – vai tādas ir?
MK noteikumos par “Labturības prasības mājas (istabas) dzīvnieku turēšanai, tirdzniecībai un demonstrēšanai publiskās izstādēs, kā arī suņa apmācībai” nav iekļautas suņu šķirnes, kas Latvijā būtu aizliegtas. Saistošie noteikumi attiecas tikai uz tādiem dzīvniekiem, kas atzīti par bīstamiem.
Tomēr jāmin vērā ņemams fakts, ka 2001. gadā tika veikti noteikumu grozījumi, kas lika papildināt Suņu un kaķu turēšanas noteikumus ar apakšpunktu, kas aizliedza turēt, vairot un ievest valstī tādas suņu šķirnes, kas vēsturiski selekcionētas suņu cīņām, kā pitbulterjera, Argentīnas doga, Brazīlijas fila, Tosa inu un Amerikas Stafordšīras terjera suņus, kā arī šo šķirņu suņu jaukteņus.
Noteikumu grozījumi tika virzīti pamatojoties uz vairākiem 2001. gadā notikušiem Amerikas Stafordšīras terjera uzbrukumiem bērniem, kas beidzās ar ļoti smagām un traģiskām sekām. Sabiedrības reakcija uz šiem notikumiem bija ļoti asa, un tam sekoja arī ātri pieņemtie grozījumi, noteikumos iekļaujot konkrētās agresīvās suņu šķirnes. Taču grozījumus vēlāk Latvijas Republikas Satversmes tiesa atzina par spēkā neesošiem.
Foto: freepik.com/FreepikAgresīvas suņu šķirnes un suņa dresūra
Kā norāda kinoloģe Tatjana Bodricka – nav tādas mazo vai lielo suņu šķirnes, kas ir krietni vien bīstamākas par pārējām. Suns kļūst bīstams tad, ja nav kārtīgi apmācīts un nerespektē savu saimnieku, līdz ar to saimnieks nevar būt drošs, ka nepieciešamības gadījumā tas spēs dzīvnieku kontrolēt un savaldīt. Arī mazo suņu šķirnes pārstāvji var būt agresīvi tāpat kā lielie vai medību suņi. Tomēr ir suņu šķirnes, kuras vieglāk izprovocēt uz agresīvu uzvedību, jo to nosaka šķirnes ģenētiskās īpatnības.
Pie tādām šķirnēm var minēt visas dogveidīgās suņu šķirnes, rotveilerus, čau-čau, dobermaņus, Neapoles mastifus, Kaukāzu aitu suņus, vācu aitu suņus un citus. Taču vēlreiz jāmin, ka suņa raksturu veido gan audzināšana, gan selekcijas rezultāti. Iegādājoties suņu šķirnes, kas ir temperamentīgas, ar izteiktiem medību vai sargsuņiem raksturīgiem instinktiem, saimniekam jārēķinās, ka mīlulim būs nepieciešama ļoti stingra, pareiza un konsekventa dresūra un apmācības suņu skolā.
Pieredzējis kinologs palīdzēs suni apmācīt ar mūsdienīgām, dzīvniekam nekaitīgām un efektīvām apmācību un dresūras metodēm. Turklāt apmācībās liela loma ir tieši saimnieka iesaistei un pacietībai. Arī suņa saimnieks nekļūst par tādu vienas dienas laikā. Saimniekam pašam ir jāapgūst iemaņas, lai suns savu saimnieku respektētu, uztvertu par autoritāti un klausītu saimnieka komandām un norādēm.
Svarīgi atcerēties, ka liela auguma, aktīvas, temperamentīgas suņu šķirnes dzīvokļiem nav piemērotākā izvēle, tāpēc, iegādājoties dzīvnieku, jāizvērtē arī dzīvesvietas piemērotība konkrētajai suņa šķirnei.
Foto: freepik.com/FreepikKo nozīmē – bīstams suns un kādi noteikumi jāievēro saimniekam?
Pamanot suni, kas ir agresīvs un apdraud apkārtējos, jebkurš var vērsties policijā vai PVD ar iesniegumu, par nepieciešamību izvērtēt vai konkrētais suns nav atzīstams par bīstamu. Latvijā par to atbild Pārtikas un veterinārais dienests, kas pamatojoties uz iesniegumu, veic dzīvnieka uzvedības izvērtējumu. PVD komisijas sastāvā ir gan kinologs, gan veterinārārsts.
Par bīstamu suns tiek atzīts sekojošos gadījumos:
- suns ir uzbrucis un nodarījis vieglu, vidēji smagu vai smagu miesas bojājumu cilvēkam vai izraisījis viņa nāvi;
- ir uzbrucis citam dzīvniekam (mugurkaulniekam) un to ievainojis vai izraisījis tā nāvi;
- suns ir agresīvs un rada draudus cilvēkam vai citam dzīvniekam (mugurkaulniekam).
Ja suns tiek atzīts par bīstamu, turpmāk suņa saimniekam jāievēro MK noteikumi par bīstamo suņu turēšanu. Noteikumi paredz, ka suņa īpašniekam:
- jānodrošina tādi turēšanas apstākļi, lai dzīvnieks nevarētu patvaļīgi izkļūt no paredzētās teritorijas un nevarētu nonākt kontaktā ar cilvēkiem vai citiem dzīvniekiem;
- pie teritorijas jābūt skaidri saskatāmam brīdinājumam par teritorijā esošu bīstamu suni;
- izvedot dzīvnieku ārpus teritorijas, tam ap kaklu jābūt speciālai sarkanas krāsas atstarojošai atšķirības lentei, ko izgatavo LDC;
- sunim jābūt apliktai izturīgai kakla siksnai, uzpurnim ar slēgtu purna daļu, kā arī izturīgai, ne vairāk kā 1,5 metru garai pavadai;
- suņus, kas atzīti par bīstamiem, pastaigā drīkst vest tikai pieaugušie no 18 gadu vecuma;
- bīstamu suni nav atļauts izmantot pēcnācēju ieguvei, sportā un darbā, demonstrēt izstādēs un atrakcijās.
Dinozoopasaule.lv – viss mājdzīvnieku saimniekiem!
Kā un kāpēc iegādāties GPS sunim, kā izvēlēties piemērotāko suņu šķirni, kā rīkoties, ja mīluli piemeklējušas veselības kaites – par šīm un daudzām citām tēmām, kas saistītas ar mājdzīvnieku aprūpi, noderīgu informāciju atradīsi dinozoopasaule.lv! Tāpat šeit atradīsi arī aktuālo informāciju par Dino Zoo suņu skolu un kaķu un suņu frizētavu. Savukārt visu nepieciešamo savam mīlulim iegādājies Dino Zoo veikalos visā Latvijā vai dinozoo.lv!
Uz sarakstu