1.janvāris - eiro diena
1.janvāris visiem Latvijas iedzīvotājiem nesīs ievērojamas pārmaiņas, kas saistītas ar pievienošanos Eiropas vienotai valūtai – eiro, pilsētas informācijas portālu tīklu Pilseta24.lv informēja Valmieras pilsētas pašvaldības pārstāvis.Lai pāreja uz eiro būtu iespējami vienkārša un ērta, informējam par būtiskākajām lietām, kas saistītas ar eiro ieviešanas gaitu.
Valūtas konvertācija
Naudas maiņa notiks pēc oficiālā, nemainīgā valūtas maiņas kursa, ko noteikusi Eiropas Savienības Finanšu ministru padome (ECOFIN), t.i., 1 EUR = 0,702804 LVL, kas tika noteikts jau 2005.gadā, piesaistot lata kursu eiro. Veicot konvertēšanu, valūtas maiņas kursu nenoapaļos un nesaīsinās, savukārt izsniedzamās naudas apjoms tiks aprēķināts pēc matemātiskajiem principiem – līdz tuvākajam centam. Ja iegūtais skaitlis dalās uz pusēm, tad noapaļošana tiks veikta uz augšu.
Naktī no 31.decembra uz 1.janvāri visi bezskaidras naudas līdzekļi, kas atrodas komercbanku vai VAS "Latvijas Pasts" norēķinu kontos, automātiski un bez komisijas maksas tiks konvertēti uz eiro. No 1.janvāra arī pensijas, pabalsti, algas u.c. tiks izmaksāti tikai eiro.
Savukārt personas rīcībā esošos skaidrās naudas līdzekļus bez komisijas maksas varēs samainīt visās komercbankās (6 mēnešus), 302 Latvijas Pasta nodaļās (3 mēnešus), kā arī bez termiņa ierobežojuma Latvijas Bankā, Rīgā un filiālēs Liepājā un Daugavpilī.
Tāpat no 1.janvāra komercbanku bankomātos visā Latvijā tiks izsniegtas tikai eiro banknotes. Vairākas komercbankas jau ir informējušas savus klientus par bankomātu darbības īslaicīgu pārtraukšanu 31.decembra vakarā un 1.janvāra rītā, lai pielāgotu tos eiro izsniegšanai. Tāpat attiecīgajā laika posmā būs ierobežota internetbanku darbība, kā arī norēķini ar bankas maksājumu kartēm. Iedzīvotājus aicinām būt saprotošiem, savlaicīgi iegādāties nepieciešamos produktus Jaunā gada svinībām, savukārt bezskaidras naudas norēķinus veikt pirms 31.decembra vai pēc 1.janvāra.
Lai labāk iepazītos ar Latvijas eiro monētām, no 10.decembra ikvienā komercbankā, 302 pasta nodaļās, kā arī Latvijas Bankā ir iespējams iegādāties eiro monētu sākumkomplektu 10 latu jeb 14,23 eiro vērtībā. Jāatzīmē, ka sākumkomplektā iekļautās monētas nav ļauts laist apgrozībā pirms 2014.gada 1.janvāra.
Dubultās atspoguļošanas un norēķinu periods
Laika posms no 2013.gada 1.oktobra līdz 2014.gada 1.jūlijam noteikts kā paralēlās atspoguļošanas periods, kura laikā preču un pakalpojumu cenas jānorāda gan latos, gan eiro. Cenu norādīšanu abās valūtās paredzēta, lai nodrošinātu patērētāju tiesību aizsardzību un ierobežotu preču un pakalpojumu cenu spekulatīvu kāpumu.
Savukārt no 1.janvāra līdz 14.janvārim iedzīvotāji par precēm un pakalpojumiem varēs norēķināties gan latos, gan eiro, taču atlikums tiks izdots tikai eiro. Vienīgais izņēmums būs autobusa šoferi, kuri atlikumu izdos tādā valūtā, kādā klients ir norēķinājies par pakalpojumu. Lai iepirkšanās gan pircējiem, gan pārdevējiem duālās norēķināšanās periodā būtu pēc iespējas vienkāršāka, iedzīvotāji ir aicināti maksāt ar bankas norēķinu kartēm, kur tas ir iespējams, vai arī ar precīzu naudu. Pēc 14.janvāra eiro kļūs par vienīgo likumīgo maksāšanas līdzekli Latvijā.
Tāpat ar Eiropas vienoto valūtu iespējams norēķināties Austrijā, Beļģijā, Kiprā, Somijā, Igaunijā, Francijā, Vācijā, Grieķijā, Īrijā, Itālijā, Luksemburgā, Maltā, Nīderlandē, Portugālē, Slovākijā, Slovēnijā un Spānijā. Latvija kļūs par 18. Eirozonas dalībvalsti. Jāpiemin, ka eiro tiek lietots arī Sanmarīno, Vatikānā, Monako, Andorā, Kosovā un Melnkalnē, lai gan šīs valstis neietilpst Eirozonā.
Iepazīties ar aktuālo informāciju par eiro ieviešanas gaitu, kā arī saņemt atbildes uz praktiskiem jautājumiem par valūtas maiņu iespējams www.eiro.lv (informācija pieejama arī krievu valodā). Uz sarakstu