Banner 980x90

Atbrīvojies no vēlmes visu kontrolēt: psihologa padomi, kā atslābināt kontroli

Sarežģītajā dzīves ceļā jēdziens "kontrole" bieži ieņem galveno vietu. Vēlme kontrolēt situācijas, cilvēkus un rezultātus ir dziļi iesakņojusies cilvēka dabā. Tomēr paradoksālā patiesība ir tāda, ka patiesa atbrīvošanās un miers bieži rodas tieši spējā atlaist stingro kontroli. Šajā rakstā apskatīsim kontroles būtību – kāpēc cilvēki pēc tās ilgojas, ko tā nodara prātam un ķermenim, un es, Natālija Dauberga, kas ir sertificēts psihologs Rīgā, sniegšu vērtīgus padomus, kā iemācīties atslābināt kontroli.

Kontroles būtība

Kontrole ir tieksme uzraudzīt, pārvaldīt un manipulēt ar ārējiem apstākļiem, notikumiem vai cilvēkiem, lai tie atbilstu mūsu vēlmēm un cerībām. Lai gan kontrole var nodrošināt šķietamu drošības sajūtu un paredzamību, tā var arī veicināt pārmērīgi lielu stingrību pret sevi un kavēt personīgo izaugsmi. Vienkāršiem vārdiem sakot, kontrole rodas no nepieciešamības pēc noteiktības un drošības pasaulē, kura ir ārkārtīgi neparedzama. Dažreiz šī vajadzība ir tik spēcīga, ka pakļauj visas pārējās vajadzības un vēlmes.

Vēlme kontrolēt

Tieksme visu kontrolēt izriet no dažādiem psiholoģiskiem, emocionāliem un sociāliem faktoriem. Bailes no nezināmā, pagātnes traumas, sabiedrības spiediens un perfekcionisms ir daži no galvenajiem virzītājspēkiem. Bailes no neveiksmes vai noraidījuma bieži liek cilvēkiem pārlieku pārraudzīt savu vidi, cenšoties samazināt iespējamās kļūdas. Tas ir nevis vienkārši vērot, kas tur notiek, bet vaktēt, kurā brīdi kaut kas var noiet greizi. Turklāt sabiedrības uzsvars uz sasniegumiem un panākumiem rada labvēlīgu augsni kontroles attīstībai.

Ietekme uz ķermeni un prātu

Lai gan kontrole var sniegt īslaicīgu atvieglojumu, tās ilgtermiņa ietekme var kaitēt garīgajai un fiziskajai labklājībai. Pārmērīga kontrole var izpausties kā hronisks stress, trauksme un pat depresija. Pastāvīgais spiediens sakārtot katru dzīves aspektu var izraisīt izdegšanu, nogurumu un saspīlētas attiecības. Prāts tiek ieslodzīts apsēstības ciklā, nespējot izbaudīt pašreizējo mirkli, jo ir noraizējies par iespējamiem nākotnes scenārijiem. Cik vienkārši varētu būt saskaitīt visus smilšu graudus pludmalē vai zvaigznes debesīs?

Padomi, kā atbrīvoties no kontroles

  • Praktizējiet apzinātību – apzinātība ietver pilnīgu klātesamību šajā brīdī, bez liekas lietu, cilvēku, situāciju un savu izjūtu analīzes. Uzmanības tehnikas, piemēram, meditācija, dziļa elpošana un ķermeņa skenēšana, var palīdzēt novirzīt prātu no nākotnes raizēm uz pašreizējo pieredzi.
  • Pieņemiet nepilnību – trenējiet izpratni, ka pilnība ir nenotverams jēdziens. Iedvesmojieties no dabas – tur nav perfekti taisnu līniju, tur ir skaistums un harmonija it visa klātbūtnē, skaistums ir dabas šķietamajā nekārtībā un daudzveidībā. Tā vietā, lai censtos sasniegt nevainojamus rezultātus, koncentrējieties uz mācīšanos un izaugsmi, tostarp uz neizbēgamajām neveiksmēm.
  • Deleģēt un uzticēties – atzīstiet, ka jums nav jānes kontroles nasta vienam. Jūs esat tikai cilvēks. Deleģējiet uzdevumus un pienākumus, uzticoties citiem, lai citiem būtu iespēja sniegt pozitīvu ieguldījumu kopīgo mērķu sasniegšanā.
  • Plānošanas elastība – lai gan plānošana ir būtiska, esiet atvērts novirzēm no plāna. Dzīve ir dinamiska, un spēja pielāgoties ļauj rast radošus risinājumus un negaidītas iespējas.
  • Meklējiet atbalstu – pārrunājiet savas problēmas ar uzticamu draugu, ģimenes locekli vai garīgās veselības speciālistu. Cilvēki ir sociālas būtnes. Mēs esam tādi, kad attīstās un pilnveidojas saiknē ar citiem. Mēs nedējam savus mazuļus olās un neierokam tās smiltīs. Tādējādi var tikt piedāvāta cita perspektīva, un tas var palīdzēt pārvarēt pārlieku lielās kontroles problēmas.
  • Izaiciniet katastrofālo domāšanu: bailes zaudēt kontroli bieži vien izraisa katastrofālā domāšana – sliktāko iespējamo rezultātu iztēlošanās. Izaiciniet šīs domas, izvērtējot šo scenāriju faktisko iespējamību.
  • Praktizējiet ļaušanos – saprotiet, ka dažas lietas ir ārpus jūsu kontroles. Praktizējiet paļāvību dabiskajai dzīves plūsmai, uztverot nenoteiktību kā neatņemamu cilvēka pieredzes sastāvdaļu.

Kontroles atlaišana ir ceļojums, kas ved uz atbrīvošanos, iekšēju mieru un personīgo izaugsmi. Ikviens var atrast harmoniju dzīves nenoteiktībā, izprotot kontrolēt vēlmes saknes, atzīstot tās ietekmi uz prātu un ķermeni un īstenojot praktiskas stratēģijas, lai atbrīvotu tās satvērienu. Atbrīvošanās mākslas praktizēšana dod mums iespēju dzīvot autentiskāk un pilnīgāk, ar jaunatklātu atzinību par neparedzamā dzīves ceļojuma skaistumu.

 

Vairāk informācijas:

Sertificēta psiholoģe Natālija Dauberga
Tālr. +371 26 552 986
E-pasts: dauberga@gmail.com
www.daubergasprakse.lv

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)